Sponzorováno

Studie zjistily určité výhody ivermektinu u pacientů s COVID-19 4.73/5 (15)

  • Ivermektin se obvykle používá k hubení parazitů u zvířat, včetně dirofilárií u psů a gastrointestinálních červů u koní a krav. Od konce 80. let 20. století se lék používá u lidí k léčbě parazitárních infekcí a dalších onemocnění.
  • Myšlenka, že by ivermektin mohl být léčbou koronavirem, se začala prosazovat na jaře roku 2020, kdy australští vědci zjistili, že tento lék zabíjí virus v laboratorním prostředí.
  • Existují některé rané studie, které ukázaly, že by lék mohl být potenciálně užitečný u pacientů sCOVID-19, ale nebyly dostatečně velké, aby byly definitivní.
  • WHO doporučuje, aby byl ivermektin používán k léčbě COVID-19 pouze v rámci klinických studií.

Studie zjistily určité výhody ivermektinu u pacientů s COVID-19Analýza zveřejněná v Open Forum Infectious Diseases zjistila o 56 % snížené riziko úmrtnosti pacientů s COVID-19 užívajících antiparazitikum ivermektin ve srovnání se standardní péčí nebo jinou terapií. Studie čerpala data z 24 randomizovaných studií zahrnujících 3 328 pacientů se středně těžkou až těžkou nemocí COVID-19.

Studie také zjistila, že ivermektin byl „spojen se sníženými zánětlivými markery“ a rychlejším odstraňováním virů.

Ivermectin, široce dostupný levný lék používaný k léčbě infekcí způsobených červy a svrabem u lidí a zvířat, se objevil jako léčba COVID-19 v několika částech světa. Jeho použití však bylo kontroverzní. WHO doporučila jeho použití jako léčby COVID-19 mimo klinické studie. A společnost Merck, výrobce ivermektinu, vydala v únoru prohlášení, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly použití ivermektinu pro COVID-19.

Studie nedávno publikovaná v American Journal of Therapeutics pak také zjistila některé výhody ivermektinu při léčbě COVID-19 se středně jistými důkazy.

Údaje ze studie zveřejněné v Open Forum Infectious Diseases skeptiky pravděpodobně nepřesvědčí. Devět studií zahrnutých do metaanalýzy byly předtisky. Dalších šest bylo dříve nezveřejněno.

Sponzorováno

Jedním z faktorů zatemňujících výsledky studie byla variabilita zahrnutých studií, které podávaly řadu dávek ivermektinu. Kontrolní ramena části se také významně lišily. Někteří podávali placebo, zatímco jiní užívali léky od hydroxychlorochinu přes lopinavir/ritonavir až po standardní péči. Duo lopinavir a ritonavir historicky našlo použití proti HIV.

Studie také potvrdila, že neexistuje žádný rozdíl mezi počtem pacientů s ivermektinem a kontrolními skupinami se závažným onemocněním COVID-19. Zjistili však 70% zlepšení přežití u pacientů se středně závažnou infekcí COVID-19. Studie také zjistila, že příjemci ivermektinu byli propuštěni z nemocnice v průměru o 4,27 dne dříve než pacienti, kteří lék nedostali.

Budoucí studie, jako je britská ambulantní studie PRINCIPLE zahrnující více než 5 000 pacientů, by mohly dále objasnit, zda si ivermektin zaslouží roli v boji proti COVID-19 – zejména třeba v zemích, kde vakcíny nejsou široce dostupné. Studie PRINCIPLE testuje ivermektin a antivirotikum Avigan (favipiravir) oproti standardní péči.

Kde se vzala myšlenka, že by mohl léčit Covid-19?

Myšlenka, že by ivermektin mohl být léčbou koronavirem, se začala prosazovat na jaře roku 2020, kdy australští vědci zjistili, že tento lék zabíjí virus v laboratorním prostředí.

Jsou zde kvůli tomu výhrady. Za prvé, množství léku potřebné k ovlivnění viru bylo mnohem vyšší než množství schválené pro použití u lidí a mohlo být smrtelné. A laboratorní testy, kde lék a virus interagují v Petriho misce, také neberou v úvahu složitost lidského těla. To, že to funguje v laboratoři, neznamená, že funguje i u lidí.

Vyjádření lékaře, který studie procházel: „Lidé buď věří, že je to zázračný lék, nebo že je to vysoce nebezpečná látka, a realita je taková, že to není ani jedno z těch dvou. Když se používá v normálních dávkách pro člověka, je to relativně bezpečný lék, ale nevíme, jestli to má nějaký přínos k léčbě covidu.“

Další dosud provedené klinické studie byly kontroverzní. Zjištění byla komplikována obavami z problémů s výzkumem, jako je plagiátorství, metodologické nedostatky a malá velikost vzorku. Nejméně jedna velká studie, která uváděla přínosy, byla stažena po stížnostech na plagiátorství a manipulaci s daty.

Sponzorováno

Uvidíme tedy do budoucna, zda tento se tento lék osvědčí.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva