Sponzorováno

Domácí léčba omrzlin – jak na to? 4.73/5 (15)

Omrzliny se obvykle vyskytují na prstech, nosu, tvářích, uších a bradě.

Omrzliny se obvykle vyskytují na prstech, nosu, tvářích, uších a bradě.

Stejně jako se voda změní na led, když teplota značně klesne, kůže vystavená silnějšímu mrazu může také zmrznout a brzy může trpět nepříjemnou omrzlinou.

Omrzliny se vyskytují, když kůže a podkladové tkáně zmrznou, nebo přes ně přejde velký chlad. V extrémních případech mohou také zmrznout svaly, nervy a krevní cévy. Omrzliny se obvykle vyskytují na prstech, nosu, tvářích, uších a bradě.

Zatímco nejčastější příčinou omrzliny je vystavení podmínkám v chladném počasí, může se vyskytnout i po přímém kontaktu s ledem, zmrazením kovů nebo velmi chladnými kapalinami. Riziko vzniku omrzliny se zvyšuje, když teplota vzduchu klesne pod mínus 15 °C, i při nízkých rychlostech větru. Při chladném větru minus v mínus 27 °C může dojít k omrzlinám už za méně než 20-30 minut.

Lidé trpící zdravotními poruchami, které ovlivňují jejich schopnost cítit nebo reagovat na ochlazení, jako je dehydratace, vyčerpání, cukrovka a špatný průtok krve v končetinách, jsou vystaveni vyššímu riziku. Riziko je také větší u osob, které hodně pijí nebo kouří, mají historii předchozí omrzliny nebo zranění při chladu a kteří jsou v oblasti ve vysoké nadmořské výšce, což opět snižuje přívod kyslíku do pokožky.

Příznaky omrzlin

Příznaky (symptomy) omrzlin závisí na rozsahu a hloubce poškození tkáně. V případě povrchní omrzliny se mohou objevit příznaky jako bolest, pálení, brnění, necitlivost, bledá kůže, průhledné kožní puchýře a pevná kůže s jemnou podkladovou tkání.

Vzhledem k tomu, že stupeň poranění postupuje tak, že zahrnuje hlubší tkáňové struktury, mohou příznaky a symptomy zahrnovat úplnou ztrátu citu v postiženém místě, tvorbu krevních sraženin plných krve a to, že kůže a podkladové tkáně jsou na omak tvrdé a pevné.

V žádném případě byste neměli omrznout. Komplikace mohou zahrnovat zvýšenou citlivost na chlad, dlouhodobou necitlivost v postižené oblasti, artritidu z omrzliny, poruchy růstu u dětí (pokud je omrzlinou poškozena růstová kost), infekce, tetanus i gangrénu.

Zmrazení vyžaduje pečlivou pozornost, aby se minimalizovalo poškození a snížila se pravděpodobnost vzniku hypotermie (podchlazení). Hypotermie nastane, když vaše tělo nemůže produkovat dostatek tepla, aby se ochránilo před chladem.

Omrzlina je bolestivá, ale můžete tento problém vyřešit i doma (pokud není omrzlina vážná) některými jednoduchými a efektivními domácími metodami a změnami životního stylu. Podívejme se na ně společně.

1. Dostaňte se na teplé místo

Prvním krokem léčby omrzliny je co nejdříve se dostat z chladu a uchýlit se na teplé místo. Čím dřív to můžete udělat, tím je pravděpodobnější, že se plně zotavíte a zabráníte dalšímu poškození.

Chcete-li chránit oblasti, jako jsou třeba nohy před dalším ochlazením, sundejte si boty a ponožky a položte na nohy teplou přikrývku. Pokud jste venku, můžete zahřát omrzlé ruce tak, že je vložíte do podpaží. Dále si chraňte obličej, nos a uši tak, že je pokryjete suchýma rukama v rukavicích.

Abyste zabránili budoucím případům omrzliny, omezte svůj čas venku ve velmi chladném počasí, zvláště pokud je větrno nebo mokro.

Vždy věnujte pozornost předpovědím počasí předtím, než vyjdete ven. Při velmi chladném, větrném počasí může kůže být vystavená omrzlinám během několika minut.

2. Použijte teplou vodu

Pro ošetření omrzliny odstraňte zdroj ochlazení a pomalu ohřejte postiženou pokožku namočením do teplé vody, abyste ji vrátili na normální teplotu. Teplá voda pomůže zvýšit přívod krve do oblasti necitlivosti. Navíc uvolní svaly a nervy v oblasti.

Studie z roku 2010 uvádí, že nejlepší okamžitá péče o omrzlé ruce a nohy je umístit je do teplé vody o teplotě 40° až 41 °C po dobu nejméně 30 minut.

  1. Naplňte malý lavor teplou vodou. Teplota nesmí překročit 40 °C až 42 °C.
  2. Namočte postiženou oblast do teplé vody po dobu 20-30 minut.
  3. Postup opakujte, pokud je to potřeba.
  4. Dávejte pozor, abyste nepoužívali příliš teplou vodu, protože to jen zhorší stav. Také se vyvarujte tření oblasti a hlídejte případnou tvorbu puchýřů nebo kožních lézí.

3. Zvedněte postižené části těla

Chcete-li snížit necitlivost vašich rukou a nohou v důsledku omrzliny, pomůže vám také elevace (zvednutí končetin nahoru). Zvýšení pomáhá zlepšit krevní oběh. Jakmile se průtok krve do postižené oblasti vrátí zpět do normálu, necitlivost zmizí.

Můžete třeba umístit své omrzlé ruce a nohy na několik polštářů, aby se zvýšil průtok krve. Pokud jsou postiženy váš nos nebo uši, sedněte si v křesle s vysokým opěradlem a ohněte zakloňte se.

Můžete se také zabalit do teplé přikrývky a vypít sklenici horké čokolády nebo šálek teplého bylinného čaje, který vám pomůže přizpůsobit tělo teplé teplotě.

4. Aloe Vera

Na povrchovou omrzlinu, která již byla zahřáta, můžete k léčbě použít aloe vera.

Má protizánětlivé i léčebné vlastnosti, které pomáhají uklidnit zánět, snižovat bolest a eliminovat další nepohodlí. Aloe vera také pomáhá zabránit dalšímu poškození kůže a podporuje hojení tkání.

Studie z roku 1995 uvádí, že pentoxifylin (pomáhá ke zlepšení průtoku krve menšími cévami) a krém z aloe vera jsou účinné při zlepšení přežití tkáně po jejím omrznutí.

  1. Jemně rozřízněte list aloe vera, abyste získali aloe gel. Použijte tento gel na postižené oblasti.
  2. Nechejte jej na pokožce takto uschnout, jemně ho pak otřete mokrým hadříkem.
  3. Tuto metodu léčby použijte 1 nebo 2 krát denně, dokud neuvidíte zlepšení.

Můžete také použít krém s aloe vera na postižené místo – a to i několikrát denně.

Sponzorováno

5. Nekuřte

Studie z roku 2004 uvádí, že kuřáci mají vyšší riziko vzniku omrzlin.

Kouření zhoršuje periferní oběh a zhoršuje také odolnost proti špatným účinkům extrémně nízkých teplot. Takže je lepší přestat kouřit. Zatímco nutkání kouřit může být vyšší poté, co trpíte omrzlinami, musíte se kouření vyhnout za každou cenu. Nikotin v cigaretách může snížit oběh v těle a vést k dalším komplikacím.

Chcete-li udržet svou mysl co nejdál od kouření, zkuste žvýkat žvýkačku bez cukru.

6. Vířivá koupel

Vířivá koupel je terapeutická koupel, ve které je celé tělo nebo jeho část vystavena silným vířivým proudům horké vody. Namáčení ve vířivé lázni může pomoci při hojení omrzlých oblastí tím, že udržuje kůži čistou a přirozeně odstraňuje mrtvé tkáně, nemluvě o výhodách kombinovaného tepla a masáže.

Ať už je to akutní nebo chronické, „terapie vířivkou“ je také skvělá pro snížení bolesti a ztuhlosti + současně zvyšuje rozsah pohybu postižené části těla. Vířivky jsou také přínosné pro zlepšení otoku a zánětu v daném místě. Taková koupel dále pomáhá také dilatovat krevní cévy, čímž podporuje tok krve.

Vychutnejte si vířivou vanu po dobu 10 až 15 minut.

7. Teplé mléko z kurkumou

Kurkuma obsahuje sloučeninu známou jako kurkumin, která pomáhá zlepšit tok krve v celém těle. Navíc jeho protizánětlivé vlastnosti pomáhají snížit bolesti a nepohodlí v postižené oblasti.

A další plus, pití teplého mléka pomůže předejít dehydrataci a udržuje vaše tělo teplo zevnitř.

  • Přidejte 1 čajovou lžičku prášku z kurkumy do 1 šálku mléka.
  • Zahřejte ho na pánvi na nízké teplotě.
  • Oslaďte ho trochou medu.
  • Pijte tuto dobrotu dvakrát denně.

TIP: Přečtěte si více informací o mléce s kurkumou

Pokud máte špatný oběh, můžete denně užívat doplňky z kurkumy. Poraďte se se svým lékařem dříve, než je začnete brát.

8. Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je opravdu super při léčbě omrzlin. Zázvor může pomoci zlepšit krevní oběh. Obsahuje látky jako gingeroly a zingeron, které mají oteplovací účinek na tělo, což vede k dobrému krevnímu oběhu. Pijte zázvorový čaj dvakrát nebo třikrát denně. Pro přípravu čaje:

  1. Přidejte 1 lžíci tence nakrájeného zázvoru na 2 šálky vody.
  2. Vařte a nechte povařit 5 až 10 minut.
  3. Přidejte med a pijte.

9. Kajenský pepř

Kajenský pepř obsahuje kapsaicin, který pomáhá stimulovat správný průtok krve do celého těla a orgánů. Správný průtok krve do postižené oblasti je důležitým krokem při léčbě omrzliny.

Navíc kajenský pepř pomáhá redukovat příznaky omrzlin, jako je bolest, zánět, necitlivost a pocity brnění v postižených oblastech.

  • Smíchejte 1/2 čajové lžičky prášku kajenského pepře, 2 lžíce organického jablečného octa a 1 polévkovou lžíci melasy v 1 šálku vody. Tuto směs pijte dvakrát denně.
  • Zahrňte také kajenský pepř do vašeho vaření a jídelníčku.

10. Vsaďte na správné oblečení

Nošení správného oblečení při vycházce v chladném a větrném počasí může hodně pomoci při prevenci omrzlin.

  • Určitě v zimě noste rukavice, abyste chránili ruce a prsty před omrzlinami.
  • Noste mnoho tenkých vrstev oblečení spíše, než jednu nebo dvě tlusté, pokud je horní vrstva oblečení navlhčena, můžete ji odstranit a zůstat suší.
  • Mějte někde nachystány náhradní ponožky, rukavice a palčáky.
  • Používejte čepici a / nebo lyžařskou masku, která chrání vaše uši a nos před rizikem omrzlin. Těžké vlněné nebo větruodolné materiály jsou nejlepší ochranou pokožky.
  • Používejte větruvzdorné a nepromokavé vnější oděvy, které chrání před větrem, sněhem a deštěm.
  • Vyberte si takové spodní prádlo, které odvádí vlhkost od pokožky.
  • Můžete dokonce vyzkoušet ohřívače rukou a nohou. Ujistěte se ale, že ohřívače neomezují tok krve.

Další tipy

  • Snažte se dostat okamžitou lékařskou pomoc, pokud máte podezření na hypotermii.
  • Ujistěte se, že děti zabalíte s dalšími vrstvami a domluvte jim, ať se přijdou domů zahřát každou hodinu. Děti jsou více náchylné na omrzliny, protože ztrácejí teplo mnohem rychleji než dospělí.
  • Pokud se setkáte s vážnou sněhovou bouří, okamžitě vyhledejte přístřeší.
  • Nezahřívejte omrzlou pokožku přímým ohněm, jako je sporák, žárovka, krb nebo ohřívací podložka. Mohou způsobit popáleniny.
  • Když vyjíždíte ve sněhu, noste teplé, nepromokavé boty.
  • Sundejte mokré oblečení, ať už ze sněhu nebo pocení, co nejdříve, protože s ním je větší pravděpodobnost omrzliny.
  • Odolejte nutkání umístit studené ruce nebo nohy do hodně horké vody. Pokud jsou bez citu, možná nebudete cítit, jestli je voda příliš horká.
  • Aspirin nebo jiný lék na ředění krve může pomoci obnovit průtok krve v částech těla s těžkou omrzlinou, pokud si je vezmete do 24 hodin po opětovném zahřívání oblasti. Doporučuje se nejprve se poradit s lékařem.
  • Nepijte alkohol, pokud plánujete být v chladném počasí venku. Alkoholické nápoje způsobují, že vaše tělo ztratí teplo rychleji.
  • Jezte dobře vyvážené pokrmy (z pohledu živin) a zůstaňte hydratovaní.

Na závěr zmíníme to, že pokud máte omrzliny vážnější, tak je doma moc nevyřešíte. Je potřeba jít k lékaři a to co nejrychleji. Doma si poradíte jen s menšími omrzlinami.

Sponzorováno

A co vy? Jak doma řešíte omrzliny vy? Budeme rádi za tipy a komentáře pod článkem.

Co si dále o omrzlinách přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva