Sponzorováno

TOP 10 zdravotních výhod Whiskey – budete překvapeni 4.94/5 (18)

TOP 10 zdravotních výhod Whiskey - budete překvapeniPro milovníky whisky máme dobrou zprávu. Existují pádné důkazy o tom, že tento oblíbený alkoholický nápoj má několik zajímavých zdravotních výhod.

Možná slyšeli populární zvěsti o schopnosti whisky pomoci s některými respiračními onemocněními. Méně známá skutečnost je však ta, že whiskey může pomoci kardiovaskulárnímu systému a dokonce může mít i vliv na riziko vzniku určitých typů rakovin. Ale pozor, pití nadměrného množství jakéhokoli druhu alkoholu není nikdy vhodné (a skutečně je spojeno s rozsáhlými škodami v těle). Odpovědné a mírné pití whisky je však spojeno s níže uvedenými deseti zajímavými zdravotními výhodami.

1. Whiskey může posílit imunitní systém

Máte někdy pocit, že se vás chytí každá virová a bakteriální infekce, které prolítne kolem? Ukázalo se, že whisky může pomoci vašemu tělo při invazi patogenů. Existují některé přesvědčivé a dobře navržené studie, které ukazují, že whisky může zlepšit funkci imunitního systému + pomáhá tělu v boji proti virům a bakteriím narazí každý den.

Zdá se, že kombinace antioxidantů a stopových vitamínů ve whisky, je s největší pravděpodobností vysvětlení tohoto fascinujícího zdravotního přínosu. Whisky má silné antibakteriální vlastnosti. S tím souvisí výzkum provedený vědci z Monash University v Austrálii, který ukázal, že jedna sklenička whisky obsahuje doporučený denní příjem vitamínu C (a mnoho lidí by řeklo, že popíjení whisky je mnohem zábavnější, než pít ovocnou šťávu).

Jak se s největší pravděpodobností víte, vitamin C je spojen s lepší funkci imunitního systému. I když to neznamená, že byste se měli vzdát pomerančů, papriky, jablek a dalších více tradičních zdrojů vitaminu C ve vaší stravě, tak je hezké vědět, že whisky vám poskytne určitou ochranu před onemocněním.

2. Má kardiovaskulární výhody

Jak člověk stárne, je stále více a více pravděpodobné, že může trpět srdečním onemocněním (nebo mrtvicí, infarktem). Nicméně, jsou dietní faktory a faktory životního stylu, které silně ovlivňují toto riziko. Je zajímavé, že celá řada studií prokázala, že pití 1-2 whisky za den je spojeno až s 50% snížením rizika infarktu a mozkové mrtvice.

Hlavní hypotéza na stole v tuto chvíli je, že alkohol ovlivňuje tepny, což snižuje šance na tvorbu nebezpečných krevních sraženin. Dále se zdá, že whisky může zvýšit množství HDL (tj. „hodného“) cholesterolu v krvi. Tento typ cholesterolu, vám pomůže zbavit se LDL (tj. „špatného“) cholesterolu, čímž se snižuje riziko srdečních onemocnění.

Samozřejmě, že existuje i ​​spousta jiných věcí, které můžete udělat, abyste pomohli udržet váš kardiovaskulární systém ve skvělé kondici až do vysokého věku. Zůstat aktivní, je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které můžete udělat.

3. Podporuje trávení

Možná, jeden z nejvíce překvapujících zdravotních benefitů whisky je, že má pozitivní vliv na trávicí systém. Samozřejmě, pokud požijete mnoho alkoholu, jistě to vyvolá pocity nevolnosti a můžete dokonce zvracet, pokud však máte nějaké zažívací potíže, můžete zkusit trošku whisky.

Ve skutečnosti, whisky je tradiční lék na trávení a nadýmání, a to zejména po vydatném jídle. Zkuste nalít sklenku své oblíbené whisky a popíjejte ji pomalu poté, co jste se najedli. Povšimněte si, jaký je to rozdíl v tom, jak vaše tělo bude zpracovávat potravu. Je také třeba připomenout, že pokud se rozhodnete pít whisky s večeří, nikoli po ní, tak vás může také zastavit včas od přílišné chuti k jídlu. Vzhledem k tomu, že přejídání může způsobit zažívací potíže, tak prostě whiskey vás od těchto problémů ochrání.

4. Jedná se o účinný lék na chřipku či rýmu

Když máte přetrvávající kašel nebo svědění v krku, pití whisky vám může pomoci s uklidněním těchto nepříjemných pocitů. To je jedno z nejvíce slavných léčivých použití whisky. To ostatně ukázalo i několik průzkumů. Výzkumy ukázaly, že účastníci, kteří pili whisky zažili výraznou úlevu od těchto příznaků.

Zkuste smíchat malé množství whiskey s horkou vodou a plátkem citronu. Jedná se o nejzákladnější „horký punč“, který si doma můžete udělat. Pokud se vám líbí experimentovat v kuchyni, pak existují i ​​jiné verze tohoto punče. Například, můžete přidat nějaký med, hřebíček a skořici, aby byl nápoj trochu pikantní.

Mnoho lidí zjistilo, že nejlepší je tento nápoj si dát těsně před spaním, což usnadňuje příznaky právě včas pro klidný spánek (který vaše tělo také potřebuje, aby se mohlo zotavit z infekce).

5. Může snížit riziko rakoviny

Rakovina je jednou z nejčastějších příčin úmrtí, a my všichni si jistě děláme starosti s touto diagnózou (zejména v případě, že je v rodinné anamnéze). Mnoho faktorů ovlivňuje riziko vzniku zhoubného bujení, ale ne všechny z nich jsou kontrolovatelné. Nicméně, strava je jedním z faktorů, který určitě můžete ovlivnit. Ukázalo se, že whisky má některé důležité nutriční vlastnosti, které mohou být spojeny s prevencí vzniku rakoviny.

Sponzorováno

Přesněji řečeno, antioxidanty ve whisky (jako je například kyselina ellagová) jsou spojeny se snížením rizika všech druhů rakovinných nádorů. Tato výhoda vychází ze skutečnosti, že kyselina ellagová umí izolovat DNA před poškozením toxiny, které vyvolávají nebezpečné změny buněk, které předcházejí malignitům. A bonus navíc, kyselina ellagová je také spojena s nižším celoživotním rizikem vzniku srdečních chorob, takže je to mocný spojenec.

6. Pomůže s přibíráním na váze

Hubnutí je ošemetná věc. Nejlepší cesta je změna přístupu k potravinám a ke cvičení. Když přijde řeč na alkohol při hubnutí, v drtivé většině nebývá vůbec doporučován.

Pokud se chystáte si alkohol občas dát, whisky je docela dobrou volbou, pokud jde o obsah kalorií. Zatímco bohaté víno, koktejly a sladké chmelové pivo mohou ve finále způsobit nechtěné přibírání na váze (pokud jsou pravidelně konzumovány), whisky má nízký obsah sacharidů a neobsahuje vůbec žádný tuk. To znamená, že je kompatibilní s téměř všemi přístupy k hubnutí, takže můžete mít alkoholický nápoj bez pocitu viny!

Co je další benefit? Whisky určitě nevypijete tolik, co třeba míchaných nápojů, to můžeme zaručit.

A konečně, nezapomeňte, že pití whisky může také pomoci potlačit vaši chuť k jídlu. Takže si večer místo mastných bramborových lupínků dejte trošku whiskey a chuť na něco nezdravého je pryč. Což je prostě perfektní.

7. Whisky může chránit před demencí

Vzpomínáte, když jsme se bavili o kyselině ellagové? Existují studie o tom, že tato mocná kyselina může pomoci udržet mysl ostrou jako břitva i ve starším věku.

Pro ty, kteří se obávají Alzheimerovy choroby a jiných degenerativních neurologických by whisky mohla být důležitým spojencem (zejména pokud jde o zlepšující paměť). To může být obzvláště dobrá zpráva, pokud máte Alzheimera ve své rodině a přemýšlíte, jak můžete minimalizovat vlastní riziko.

Studie, které podporují hypotézu o whisky a jejím vlivu na demenci, zůstávají kontroverzní a lékaři brzdí nadšení. Ale i dle lékařů existují přesvědčivé důkazy o tom, že kyselina ellagová může pomoci proti nebezpečným volným radikálům. Ve skutečnosti, některé studie dokonce naznačují, že whisky může zvýšit váš kognitivní výkon v průběhu času.

Samozřejmě, že tyto výhody pochází pouze z pití whisky s mírou, protože nadměrná konzumace alkoholu výrazně sníží kognitivní funkce (s dopadem na všechny klíčové funkce mozku, zejména paměť a koncentraci).

8. Snižuje hladinu stresu

Jak asi víte, chronické hladiny stresu jsou často vázány na psychické problémy (např. deprese a úzkosti). Stres vede ke zvýšenému riziku infarktu. I když alkohol není někdy nejlepší způsob jak si pomoci od stresu, mnoho lidí má pocit, že relaxační drink na konci dne může být efektivní způsob, jak se uklidnit a zbavit se stresu.

Existuje mnoho důkazů, které naznačují, že občasná sklenka whisky může doplňovat další aktivity pro odbourání stresu. Ale pozor, mluvíme o občasné sklence, ne pravidelné větší množství alkoholu. To samozřejmě ničemu nepomůže, spíše naopak.

Když zjistíte, že stres je každodenní součástí vašeho života, stojí za to se podívat i na jiné věci, které můžete udělat pro zlepšení vaší pohody. Například cvičení a sportovní aktivita je na stres výborná. Nebo se můžete ponořit do dobré knihy, tancujte u své oblíbené skladby nebo můžete také trávit čas s domácím zvířetem. Vše, co je vám příjemné a odpočinete si od toho, je super na stres.

9. Whisky i pro diabetiky

Jak bylo zmíněno dříve (ve vztahu ke snížení tělesné hmotnosti), whisky má nízký obsah sacharidů. Oproti jiným alkoholickým nápojům je prostě whisky dobrá volba, co se týče hladiny cukru v krvi.

Mnoho běžných koktejlů obsahuje velmi vysoký obsah cukru, což není dobré pro kohokoliv, natož pro diabetiky. Pití trochy whisky je způsob, jak se bavit ve společnosti, aniž by vaše zdraví bylo v ohrožení.

Kromě toho je třeba poznamenat, že pro ty, kteří nemají diabetes, může být méně pravděpodobné, že k rozvoji případného diabetu 2. typu dojde v pozdějším životě, pokud pravidelně konzumují whisky v malých dávkách.

10. Prodlouží život

Sponzorováno

Někdo říká, že pravidelná, ale skromné konzumace alkoholu vede k delšímu životu. Ti, kteří pijí kvalitní alkohol mírně, mají ve srovnání s oběma, těžkými pijáky i abstinenty, delší průměrnou délku života. Tento překvapivý výsledek je podpořen studií z roku 2010. Takže, chcete-li žít déle, dejte si občas kvalitní whisky.

Co si ještě o alkoholu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva