Barvy v ovoci a zelenině může poskytnout více než jen potěšení pro oči. Mnohé pigmenty, které dodávají ovoci a zelenině jejich překrásné zabarvení, poskytují i jedinečný výživový přínos.
Často máme sklony spojovat si jednotlivé potraviny s jednou živinou či složkou. Jíme pomeranče kvůli vitamínu C, či mrkev, protože vitamin A, který obsahuje, podporuje zdravý zrak. Kromě těchto jednotlivých vitaminů a minerálů však ovoce a zelenina obsahují množství fytochemických látek – přírodních složek, které mají rozsáhlé příznivé účinky na naše zdraví.
Fytochemické látky ovoci a zelenině
Fytochemické látky působí jako antioxidanty, které poskytují ochranu proti poškození buněk a tkání zapříčiněnému běžnou každodenní látkovou výměnou. Kromě toho napomáhají prevenci proti zánětlivým procesům, čímž snižují riziko rozvinutí chorob jako je cukrovka či kardiovaskulární onemocnění.
I když jsou některé fytochemické látky bezbarvé, mnohé z nich dodávají ovoci a zelenině jejich nádherné barvy. Nejrozšířenější skupinou těchto prvků v přírodě jsou karotenoidy – barviva jako lykopen, který dává rajčatům jejich červenou barvu, betakaroten dodávající mrkvi její oranžové zbarvení a žluto-zelený lutein, který zbarvuje potraviny jako jsou špenát, avokádo či římský salát.
Sponzorováno
Každé ovoce a zelenina má svůj vlastní jedinečný fytochemický profil a úroveň antioxidační aktivity. Proto výživoví odborníci doporučují konzumovat nejen jejich množství, ale i jejich rozmanité druhy – krvavě červené pomeranče obsahují jiné fytochemické látky a barviva jako jejich jasnooranžoví příbuzní. Kombinování je tedy logicky výživově hodnotnější než jedení jednotlivých druhů.
Účinky fytochemických látek se tehdy znásobují – dokáží spolupracovat, takže výsledný účinek je větší než jejich jednotlivé přínosy. Prokázalo se například, že antioxidační účinky kombinace červených jablek, borůvek, hroznů a pomerančů jsou mnohem větší než v případě, kdy konzumujeme tyto druhy jednotlivě.
Kombinujte ovoce a zeleninu
V úvahu také musíme brát i další prvky, které zdravé potraviny přirozeně obsahují. Klasická kombinace guacamole a salsa omáčky je například velmi přínosná – zdravý tuk avokáda napomáhá tělu lépe vstřebávat nejen lutein, který obsahuje avokádo, ale i lykopen z rajčat. Takže, když jíme tyto dvě jídla spolu, mají mnohem lepší antioxidační účinek jako v případě, že jíme každé zvlášť.
Krájení, drcení či vaření potravin, které jsou bohaté na karotenoidy, kromě toho napomáhá uvolňování těchto účinných látek ze stěn buněk rostlin, takže jsou pro tělo až šestinásobně dostupnější, než kdybychom tyto potraviny jedli syrové a neupravené. Syrové potraviny je výhodnější jíst v kombinacích. Namísto toho, abyste si vždy dávali rajčata bohaté na lykopen v syrovém stavu, například v salátu, můžete je občas zařadit do svého jídelníčku ve formě rajčatové šťávy, polévky či omáčky k těstovinám.
Sponzorováno
Ať už je budete jíst uvařené nebo syrové – nikdo nemůže popřít, že zvýšení dávek ovoce a zeleniny je výborným prvním krokem k tomu, abyste využili příznivé účinky fytochemických látek, které obsahují. Pokud však přidáte i nová jídla, nové kombinace a druhy, uděláte ještě lépe.
Co si o ovoci a zelenině ještě přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina, Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články