Sponzorováno

Víno a zdraví – jak to vlastně je? 4.93/5 (28)

Víno je zdravé - samozřejmě v rozumném množství

Víno je zdravé – samozřejmě v rozumném množství

Víno – mok, který s oblibou pil už samotný Cézar. Pozitiva hroznového extraktu jsou různorodé. Kromě ochrany před infarktem a srdečně-cévními problémy umí také pomoci při nadýmání, látkové výměně, hubnutí i snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Jeho pravidelná konzumace se vřele doporučuje zejména starším ročníkům.

O pozitivech vína se zmiňoval už Hippokrates

První zmínky o příznivých účincích tohoto moku nacházíme již ve středověku – ve spisech Plinia, Galéna a Paracelsa. Jeho zdravotním pozitivům se věnoval dokonce i slavný Hippokrates, který o něm píše jako o prostředku, který zlepšuje náladu, tlumí bolest a působí močopudně. Svým vojskům ho doporučoval pít i sám velký Cézar.

Bílé, červené, rosé – které si dáte?

Každé z nich má totiž jiné pozitivní účinky. Tak například:

 • bílé víno – suché odrůdy pomáhají při nadýmání, pomáhají při poklesu hladiny špatného cholesterolu, upravují srážlivost krve, pomáhají při zácpě
 • červené víno – tlumí průjem, pomáhá regenerovat unavené oči, posiluje nervovou soustavu, chrání před rakovinou plic, urychluje tvorbu červených krvinek. Červené víno obsahuje resveratrol – to je velmi silný antioxidant.
 • rosé (růžové) víno – urychluje látkovou výměnu, odvodňuje, pomáhá tělu vylučovat toxiny, urychluje hubnutí

Chcete žít déle? Dejte si každý den sklenku vína

Vědci přišli na to, že za dlouhověkostí stojí čtyři hlavní zásady: dostatek pohybu, resp. cvičení, žádné cigarety, zdravá strava a asi čtyři sklenice vína týdně. Nevěříte? Vědci si tento údaj nevymysleli. Zajímavý výsledek vzešel z desetileté studie, která v jedenácti zemích Evropy zkoumala lidí ve věku 70 – 90 let.

Sponzorováno

Chrání před nemocemi srdce a rakovinou plic

Jak je všeobecně známo, účinky vína jsou spojeny zejména s prevencí před kardiovaskulárními onemocněními. Víno, jak jsme již zmínili, umí také upravit špatné hodnoty cholesterolu, či krevního tlaku. Bílé víno obsahuje polyfenoly, které v těle fungují jako antioxidanty a chrání tělo před účinky škodlivých radikálů. Červené víno má schopnost ochránit i před rakovinou plic, avšak bílé víno se v tomto směru překvapivě ukázalo jako potenciálně rizikové.

Osteoporóza a toxiny nemají šanci

I s nimi si totiž dokáže extrakt z hroznových bobulí poradit. Některé výzkumy prokázaly, že víno skvěle působí i na kosti a chrání před osteroporózou, nebezpečným kostním onemocněním. Kromě preventivních účinků je víno známé i svými detoxikačními schopnostmi. Pomáhá tělo zbavovat se škodlivin a to tím, že z něj vyplavuje nebezpečné toxiny a odvodňuje ho.

Víno prospívá hlavně seniorům

Podle výzkumu anglických vědců je pravidelná konzumace vína prospěšnější zejména pro starší generaci. Po překročení 45. roku života doporučují vědci vypít mužem denně až tři sklenice vína, zatímco mužům mladším než třicet let doporučují jen jeden pohár. Ženám prý stačí v každém věku jeden, maximálně dva poháry za den. Je však třeba podotknout, že doporučené dávky vína se nejednou mění v svislosti od konkrétní studie.

Nedaří se vám zhubnout? Zkuste víno..

Dopřejte si denně dvě sklenice kvalitního vína a budete vidět, že vaše křivky se budou ubírat tím správným směrem. Američtí vědci totiž vyřešili záhadu, proč jsou Francouzi štíhlejší než Američané, i když mají ve stravě také hodně mastného. A příčina? Uhodli jste správně. Je to právě fakt, že Francouzi si tradičně dopřávají víno. Odborníci doporučují dvě sklenice denně – jednu ráno a druhý večer.

VIDEO: Pijte půl lahve vína denně, doporučuje kardiolog Prof.Šamánek

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Víno a zdraví – jak to vlastně je?”

  1. Věra Tesařová napsal:

   Dobrý den!
   Zaujal mě článek o víně, kterého by měl člověk vypít 4 sklenice týdně. Zajímalo by mě kolik dcl by ta sklenice měla mít. Já vypiji každý den večer u televize 0,5l červeného sudového vína Merlot rozředěného se stejným množstvím vody. Je mi 63 let, je to pro mě škodlivé?
   Děkuji předem za odpověď.
   S pozdravem
   Tesařová

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva