Jak skoncovat s přejídáním? 4.83/5 (18)

Sponzorováno

Jak skoncovat s přejídáním?Co je největším prohřeškem v oblasti nesprávného stravování? Mnoho žen i mužů si myslí, že je to konzumace nezdravého jídla. To si však čas od času dá každý z nás a musíme říci, že to tak velký problém zase až není. Mnohem větší komplikací je přejídání. A je jedno, zda je spojeno s jídlem nezdravým, nebo zdravým. V obou případech jde o něco, co je třeba eliminovat.

Že se jedná o problém, dokazují i některé studie. Ty se dotýkají faktu, že přejídání může být dokonce i závislost. Zkrátka a jednoduše vám něco chutná a tak to jíte do té doby, dokud nejste zcela plní. Pokud je to pravidelný stav, musíte s ním skoncovat. Jak? Mrkněte na několik našich rad.

Jezte vše, na co máte chuť

Čím více si budete některé věci odpírat, tím více se může problém spojený s přejídáním prohlubovat. A to hned ve dvou rovinách. Buď se budete ládovat jiným jídlem, abyste na to odepírané již neměli chuť, nebo si ho po chvíli přemlouvání dopřejete. A to s myšlenkou, že když už jste povolili, dopřejete si ho více, jelikož ho nyní dalších několik týdnů neuvidíte. Obě jsou velmi špatné cesty. Naopak je lepší dopřát si vše, ale jenom ve chvíli, kdy na to mátě chuť. Dát si každý den malý kousek čokolády je lepší, než jednou týdně spořádat celou tabulku. A to nemluvíme o řadě dalších věcí, kam se řadí:

To, že si je nebudete odpírat, ale neznamená, že je můžete jít v jakémkoliv množství. Vždy je třeba určitá střídmost a nutná kombinace se zdravým jídlem.

Pozor na spouštěče chutí

Jsou potraviny, které můžeme označit doslova jako spouštěče chutí. Pokud si je vezmete, rázem ve vás převládá touha spojená s tím, že chcete ještě. Co mezi takové potraviny řadíme? Třeba limonády s velkým množstvím cukru, po kterých je ještě větší žízeň. Pokud chcete něco sladkého, zkuste čerstvou ovocnou šťávu. To samé může platit o bonbonech i cukrovinkách. I ty mohou mít náhradu, třeba ve formě sušeného ovoce. Komplikací může být i mléčná čokoláda. Když už máte chuť, zkuste raději kvalitní hořkou. Nebo slané brambůrky. Dáme si jeden kousek a už to jede. Chuť se nám doslova zblázní.

Poslouchejte své tělo

Eliminovat přejídání můžete i tím, že budete poslouchat, co vaše tělo potřebuje. I když budete mít dokonale napsaný jídelníček na míru, rozhodně se čas od času objeví situace, kdy vaše tělo bude něco chtít. Může to být třeba maso, může to být kousek sýra, sladká marmeláda nebo med, či kousek uzeniny. Neodpírejte mu to. I když se ve snaze přemoci tuto potřebu přecpete něčím jiným, k ničemu to nepovede. Daná potřeba zde bude stále, třeba i druhý den. Jakmile ji uspokojíte, bude pryč. A i zde platí, že obvykle může plně stačit jenom menší kousek dané věci.

Sponzorováno

Nemějte hlad

Hladovění je v souvislosti s přejídáním to nejhorší. V podstatě se ve vašem těle střídají dvě fáze. První se týká toho, že máte stále jenom hlad a druhá toho, že vás bolí břicho z přejedení. Vy musíte najít onen ideální střed. Tedy takový, kdy budete stále najedená, bez pocitu hladu, ale zároveň nebudete přejedená. Jak na to? Toto jsou základy:

  1. Alespoň 5 jídel denně (pravidelně rozložené)
  2. Spíše menší porce
  3. Vyváženost a rozmanitost stravy

Tělo bude mít po celý den vše, co bude potřebovat. Vy nebudete mít potřebu hladu a tedy ani potřebu něco jíst. A když už, rozhodně to nebude potřeba toho, že daného jídla musíte sníst několik kilogramů.

Buďte společenští

Co může být při přejídání největší problém? To, pokud jíte sami. Jsou národy, pro které je jídlo doslova společenským rituálem. A od nich se učte a snažte se být společenští. Snídejte a večeřte s vaší rodinou. Na obědy choďte společně s vašimi kolegy. Totéž může platit i o svačinách, nebo posezení v kavárně. Pokud jste sami, doslova nemáte zábrany a je vám jedno, kolik toho sníte. Když sami nejste, je vám trapné si před ostatními vzít ještě několik dalších porcí. Tato psychologie rozhodně funguje. Pokud ji chcete posunout na ideální úroveň, přátelte se s někým, kdo jí spíše méně.

Když už nic nepomáhá

Zkusili jste všechny metody a musíte říci, že vám nepomáhají? Jak jsme zmínili v začátku, na přejídání lze pohlížet i jako na určitý druh závislosti. A to znamená, že v takovém případě může pomoci jenom lékař. Nebojte se ho oslovit. Nejste první ani poslední pacient s tímto problémem. Určitě budete i jedni z mnoha, kterým se podařilo nad tímto problémem zvítězit.

Co si o přejídání ještě přečíst?

VIDEO: Jak se zbavit záchvatovitého přejídání

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva