Sponzorováno

Švestky umeboshi – japonský zázrak pro naše zdraví 4.96/5 (26)

Švestky umeboshi - japonský zázrak pro naše zdravíUmeboshi – znamená usušená švestka (zajímavost: je to vlastně druh meruňky). Nezralé, zelené plody padají ze stromu na konci května nebo začátkem června. V této podobě se však ještě nekonzumují, protože jsou jedovaté. Tyto švestky v asijských státech ale nezůstaly bez použití. Bylo z nich vyrobené množství produktů, z nichž většina má silně léčebné účinky. Umeboshi se nejčastěji používají v Číně, Koreji a Japonsku, jako lék i jako potravina. Přečtěte si o této úžasné potravině víc – čtěte dále.

Umeboshi se tradičně podává v ranních hodinách, protože kyselina citronová obsažená v nakládaných švestkách údajně dezinfikuje střeva a pomáhá tak při trávení celý den. Ve skutečnosti, v 12. století v Japonsku, v raných fázích vývoje umeboši, byly tyto švestky považovány výhradně za lék, populární zejména mezi mnichy a často byly součástí jídelníčku samuraje, aby oživovaly jeho sílu. Někteří ze samurajů dokonce věřili, že je tyto výjimečné plody vytrhnou z náruče smrti. V 17. století se umeboshi začali dostávat i do běžných japonských domácností. Původně se používaly pouze jako přísada do zeleného čaje s řasou kombu. Tato směs se používala jako tonikum. Zanedlouho si však umebošky našly cestu i do japonské kuchyně a staly se součástí různých pokrmů, nejčastěji jako příloha k rýži.

Díky Umeboshi budete stárnout daleko pomaleji

Umeboshi dodávají substance, které zajišťují rychlé odbourání přebytečných kyselin v těle. Napomáhají také předcházet příznakům stárnutí. Stárnutí je (jednoduše vyjádřeno), jako oxidační proces. Umeboshi mají schopnost zmírňovat tuto oxidaci. Podporují vylučování jedů z těla. Podporou látkové výměny totiž zabezpečují dodávání energie stále aktivním buňkám ledvin a jater. Tyto orgány mohou tedy svou normální funkci – vylučování jedů z těla – vykonávat na vyšší úrovni. Kombinace těchto fyziologických vlivů pomáhá k omlazení těla a ke zvyšování vitality.

Umeboshi a jejich obsah

Proteiny, minerály a tuky v dvojnásobném množství než v ostatních plodech. Bohatě zastoupeny jsou zde i vápník, železo a fosfor.

Na 100 g plodů popořadě vápník – železo – fosfor
Umeboshi 63mg – 130mg – 2,7mg
Jablko 3mg – 7mg – 0,2 mg
Jahoda 14mg – 17mg – 0,5mg
Broskev 3mg – 13mg – 0,3mg

Při srovnání s jinými plody jsou umeboshi bohatší i na organické kyseliny, které nejsou během kvašení odbourávány. Pravidelnou konzumací umeboshi si můžeme udržet slabě alkalické pH (asi 7,35). Konzumací 10 g umeboshi můžeme neutralizovat 100 g zkonzumovaného cukru.

Další složky umeboshi
Obsahují několik organických kyselin. Podporují a povzbuzují funkci jater, urychlují peristaltiku střev, mají antiseptický efekt, podporují trávení proteinů, působí projímavě.

Antiseptické a antibiotické vlastnosti

Na začátku padesátých let se podařilo Dr. Kyo Satovi (univerzita Hirosaki) získat antibiotickou substanci. Zničil mikroby a stafylokoky úplavice jen 9g extraktu umeboshi. Jeho objev se nestal populární, protože penicilin a ostatní antibiotika byly populárnější. V r. 1968 byla izolována složka ume, která měla vliv na usmrcení bacila tuberkulózy.

Jak se vyrábí umeboshi?

Čerstvě natrhané plody se nejdříve omyjí a pak se na sluníčku suší. Venku se nechají přes den i v noci. Noční rosa plody změkčuje. Následující den švestky opět uschnou. Tento proces se opakuje po několik dní. Výsledkem jsou stále menší a menší švestky. Po této fázi se dají do sudu, posypou na hrubě mořskou solí a zatíží závažím. Působením soli a tlaku se švestky scvrkávají a šťáva z nich se shromažďuje na dně nádoby. Při nakládání se ke švestkám přidávají i listy shiso-purpurové listy buvolí trávy, které zbarví umeboshi do vínově červené a dodá jim zvláštní chuť. Takto zatížené švestky se nechají v sudu 6 měsíců, mohou být naloženy i déle. Čím déle jsou naložené, tím jsou lepší. Švestky naložené 6 až 7 let mají velkou hodnotu: jedna švestka je schopna zastavit průjem.

Sponzorováno

Obecné fyziologické působení umeboshi

Předcházejí únavě. Únava je obvykle ovlivněna nahromaděním kyseliny mléčné a máselné v těle. Ty nejsou dost rychle odbourány látkovou výměnou. Naše krev má kyselý charakter, když konzumujeme nadměrné množství buď jinové, nebo extrémně jangové potravy (cukr, bílou mouku a živočišné potraviny), nedostatek pohybu. Překyselením krevního řečiště jsme náchylnější k infekčním chorobám, onemocnění jater, nemoci stárnutí. Jak již bylo uvedeno umeboshi dodávají substance, které zajišťují rychlé odbourání přebytečných kyselin v těle. Umeboshi podporují vylučování jedů.

Podporou látkové výměny totiž zabezpečují dodávání energie stále aktivním buňkám ledvin a jater. Tyto orgány mohou svou funkci – vylučování jedů z těla – provádět na vyšší úrovni.

Jak využít umeboshi jako domácí léčebný prostředek

Můžete je jíst jen tak, nebo je konzumovat jako nápoj v horké vodě, nebo přidat do čaje Bancha, případně je můžete vložit např. do rýžových koulí.

Umeboshi se používají v případě:

  • překyselení žaludku
  • nadměrné množství kyseliny v žaludku
  • střevní problémy
  • bolest hlavy
  • únava
  • po požití nějaké škodlivé potraviny, jako je cukr
  • dlouhodobém zvýšení teploty
  • při častém škrábání v krku, alergiích i bronchitidě
  • mohou zlepšit stav při srdečních záchvatech
  • při překyselení organismu – mají výbornou neutralizační schopnost
  • při pálení žáhy a problémech se sekrecí žaludečních šťáv (v situaci, kdy máme příliš mnoho nebo příliš málo žaludečních kyselin) – znáte to, Vánoce, koláče, uzené a od všeho se stoly jen tak prohýbají!
  • v případech kinetózy (nevolnost způsobená cestováním)
  • při bolestech hlavy, únavě a podobně
  • jsou účinné k léčbě „opice“ co mnozí nepochybně ocení na Silvestra
  • při trávicích obtížích jako zácpa, průjem – harmonizují nerovnováhu ve střevech
  • při otravách potravinami, znečištěnou vodou a oxidem uhličitým

Umeboshi mají antiseptické a antibiotické vlastnosti

Látky obsažené v umeboshi likvidují mikroby úplavice, stafylokoky, bakterie tuberkulózy atd. Tento japonský objev, o který se zasloužil v 50. letech minulého století japonský lékař Dr.Kyo Sato (univerzita Hirosaki), se ale nestal tak populární jako penicilin a ostatní antibiotika, které byly v té době už velmi populární.

Umeboshi obsahují značné množství proteinů, minerálů a tuků. Důležitou složkou je vysoký obsah kyseliny citrónové. Kyselina citronová usnadňuje vstřebávání zásaditých minerálů jako železo, hořčík a vápník (což je vhodné pro ženy trpící osteoporózou) a jiné z jin potravin v tenkém střevě. Umeboshi samy o sobě obsahují velké množství zásaditých minerálů jako železo, mangan, draslík a vápník. Tyto minerály se tráví za přítomnosti kyseliny citronové, takže jejich maximální vstřebávání je zaručeno. Kromě toho kyselina citronová výborně odbourává z naší krve a tkání kyselinu mléčnou, která vzniká hlavně při trávení a námaze. Právě nadbytek kyseliny mléčné může způsobovat trvalou únavu.

Super na překyselení

Švestky se v těle chovají jako zásada a jsou tak účinným prostředkem proti nadměrné kyselosti v organismu, tzv. překyselení, harmonizují stresem a nekvalitní stravou zatěžován organismus. Díky svému zásaditému charakteru jsou účinným prostředkem proti pálení žáhy. Podporují trávení a peristaltiku střev a působí proti zácpě i průjmu. Podporují také vylučování jedů z těla tím, že zabezpečují přísun energie do funkčních buněk ledvin a jater, které jsou pak schopny vykonávat svou funkci na vyšší úrovni.

Čaj z umeboshi

Vařte dužinu jedné umeboshi ½ hodiny v 1 litru vody. Vodu sceďte, pokud je nutné, nařeďte ještě vodou. V létě je tento studený čaj velmi osvěžující.

TIP: Jak si zlepšit svůj zrak?

VIDEO: Jak udělat umeboshi? (anglicky)

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Umeboshi“ od SEKIUCHISEKIUCHI‚s file. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva