Sponzorováno

Olivový olej a jeho účinky – nejen pro krásu, ale i pro zdraví! 4.88/5 (16)

Olivový olej: Nejen pro krásu, ale i pro zdraví!Dnes už asi ani neznáte žádného člověka, který by alespoň jednou neslyšel o účincích olivového oleje. Napsalo a napovídalo se o tom opravdu hodně. Zatímco někteří stále váhali, jiní nedali dopustit na jeho používání. A kde se nachází pravda? Určitě někde mezi davem spokojených uživatelů. Jeho široké spektrum pomoci a reálné zlepšení stavů se totiž nedá skepticky popírat.

Zázračné složení olivového oleje

Speciální sdružení účinných látek je hlavním triumfem olivového oleje. Pro běžné používání se vyrábí několik druhů. Na vaření je vhodný ten klasický a na saláty nebo čisté užívání jako léku je lepší použít raději extra panenský. Krása může vděčit zejména vysokému výskytu vitamínu E. Nasycené a polonasycené mastné kyseliny zase pomáhají zdraví. Olivy a olej z nich jsou také bohaté na antioxidanty a výskyt minerálů sodík, draslík a vápník je zase mimořádně prospěšný pro naše kosti.

Zvláštností je, že jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol a proto se doporučuje i starším lidem. Abyste mohli plně využít jeho pozitivní účinky, měli byste každé ráno vypít na lačno jednu lžíci. Když vám to je nepříjemné, pokapejte si jí chléb nebo salát z čerstvé zeleniny.

Už od miminka

Maminky nemusí mít obavy ani z jeho využívání u malých mrňousů. První kontakty s olejem může mít jejich pokožka. Jako složka, která nemá alergizující účinky, se doporučuje na ošetřování i miminek. Pár kapek čistého olivového oleje, který můžete koupit i v lékárně, přidejte do koupele. Dítě tak bude mít jemnou pokožku a dostane i dostatek hydratace. Také ním můžete natřít malé tělíčko a použít jej i při masážích. S nástupem tuhé stravy můžete postupně začít vařit právě na tomto tuku. Pro děti je zdravější než slunečnicové nebo rostlinné oleje.

Na cholesterol i vysoký tlak

Kuriozitou je, že jako jediný olej je vhodný na snížení cholesterolu v krvi. Důvodem je právě jeho absence a přídavné látky ve složení. Stejný efekt má i při srdečních onemocněních a redukování vysokého tlaku. Olivový olej pomáhá i při trávicích potížích. Zlepšuje vyprazdňování se a odstraňuje bolesti žaludku. Hotový balzám je na suchou pokožku a kožní choroby jako ekzém, či psoriáza. Právě on jim totiž navrací jemnost, zoceluje trhlinky a pomáhá léčit. V kombinaci s jednou peckou z olivy je zaručeným lékem na osteoporózu.

Sponzorováno

Pomáhá i při svalových bolestech, když ho stačí jednoduše vmasírovat na postižená místa. Jednou z nejznámějších rád je i jeho používání jako prevence proti rakovině. Vědci dokázali, že díky svému složení při pravidelném pití skutečně zabraňuje některým druhům rakoviny, protože zabíjí toxické látky a tvoří ochranný filtr. Nejlepší je na rakovinu tlustého střeva, žaludku, jícnu a prsu.

Má také antiseptické účinky a na zlepšení stavu chrupu je dobré jednou do týdne si jím vypláchnout ústa. Také ničí žlučníkové kameny a pročišťuje játra. Když se v létě spálíte na slunci, stačí si pokožku potřít olivovým olejem, který zmírní zánět a popálení. Některým lidem pomáhá i při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

TIP: Proč pít olivový olej pro vaše zdraví?

Lepší než kosmetika

Už evropští předkové se dušovali, že olivový olej vám přinese věčnou krásu. Té skutečně pomůže, protože v sobě skrývá dostatek vitaminu E a jiných složek, které jsou synonymem mládí. Když máte křehké nehty, které nevíte vypěstovat na požadovaný tvar, stačí si je pravidelně natírat olivovým olejem. Pomáhá také na záděry v jejich okolí. Často se používá v různých domácích maskách s přídavkem jiného ovoce či zeleniny. Můžete jej používat i čistý a dodat tak živiny na sluncem zničené vlasy. S přidáním kávy nebo ovesných vloček z něj vytvoříte skvělý peeling. A nakonec jako bonus pomáhá také při snižování hmotnosti.

Pozor na kvalitu

Abyste dokázali svému tělu opravdu pomoci, zaměřte se na skutečně kvalitní výrobky. Jejich zárukou nemusí být ani cena, protože v tomto případě neplatí čím dražší, tím lépe. Často jen nesmyslně platíte za značku. Testujte a hledejte ten nejlepší produkt. Určitě se vyhýbejte levným verzím olivového oleje.

Dobré nejsou ani ty oleje, které se vyrábějí pouze z pokrutin. Kvalitní produkt má mít vůni posečené trávy, na konci nahořklou chuť a po polknutí kořenitý závěr. Olej uchovávejte v chladném tmavém prostředí, kde nepřichází o své vlastnosti.

A co vy? Dáváte si někdy olivový olej? Jak a kdy ho používáte? Napište nám do komentářů.

A co si dále o „oliváči“ přečíst?

VIDEO: Výroba olivového oleje

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Olivový olej a jeho účinky – nejen pro krásu, ale i pro zdraví!”

  1. […] krále olejů je považován olivový olej, ale i náš olej ze semen řepky vyniká skvělými účinky na lidský organismus. Složením a […]

  2. […] přestaly lámat a nebyly tak poškozeny. Nejprve tedy použijte velmi jednoduchou věc, kterou je olivový olej. Nic do něj nepřidávejte, jen ho ohřejte na přiměřenou teplotu, aby byl zábal […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva