Sponzorováno

Jak na záděry? 4.55/5 (22)

Jak na záděry?Nejde o nic strašného, dokud rukou nezavadíte o překážku. Vy se však každý den češete, zapínáte si knoflíky na halence či košil , listujete v novinách, hladíte kočku nebo psa … A při každém dotyku se ozve nepříjemná bolest způsobená natržený kůží v okolí nehtu. Drobné bolestivé trojúhelníčky v okolí nehtů, tzv. záděry, představují odumřelé části pokožky. V těchto místech má totiž kůže malou ochrannou vrstvu tuku a snadno se vysušuje.

Záděry se nejčastěji objevují u žen, které si neustále máčí ruce ve vodě, nebo u osob, co si koušou nehty. Avšak na záděry jsou náchylní všichni, co pracují v prostředí, které vysušuje pokožku. Pokud i vás trápí ranky v okolí nehtů, přečtěte si následující rady.

TIP: Co nehty řeknou o Vašem zdraví?

Jak přechytračit záděry?

Natrženou kůži co nejdříve odstraňte

Natržené části kůže krátce zastřihněte, jakmile se objeví. Zabráníte tak dalším záděrkům. Stačí, když ustřihnete kousky kůže ostrými a podle možnosti sterilními nůžkami. Před stříháním natržené pokožky třeba prsty chvíli namáčet v malém množství vody s přísadou oleje, který změkčí pokožku. Mnozí postižení dělají chybu v tom, že odstřihnou tvrdé záděry a způsobí si přitom další zranění. Odborníci doporučují ještě desinfikaci a pečlivé ošetření krémem.
Rozhodně se vyvarujte strhávání kůžičky ostrými nehty nebo dokonce zuby! Kůžička pak může zajet do hlubší vrstvy kůže a způsobit tak nepříjemné zranění. Pokud už se vám objeví velká záděra, raději ji přes noc zakryjte náplastí, nebo ji dopřejte hojivou mast.

Namáčení rukou

Namáčení rukou v teplé vodě s přísadou oleje vám prospěje stejně jako před manikúrou. Doporučuje se dát do půl litru teplé vody 4 lžičky koupelového oleje a postižené místo máčet ve vzniklém roztoku 10-15 minut.

Sponzorováno

Udělejte si obvaz

Pokud je záděr nadmíru bolestivý, potřete ho změkčujícím krémem a zalepte na noc leukoplastí. Ráno dejte leukoplast dolů, aby pokožka mohla dýchat.

Neodtrhávejte kousky kůže

Pokud patříte mezi osoby, což si ve chvílích nervozity odtrhávají kůži kolem nehtů, noste v kapse kapesník. Vložte ruku do kapsy a tiskněte kapesník tak dlouho, dokud vás nepřejde podráždění.

Zvykněte si na pravidelné zvlhčování

Každodenní zvlhčování záděrů se musí stát pro vás běžným rituálem. Do tkáně v okolí nehtu si vetřete balzám na ruce, aby se na totmto míst změkčila pokožka. Ještě lepší je ohřát trochu blazámu v kovové nádobě s dvojitým dnem a několikrát denně vtírat malé množství do kůže v okolí nehtu.

Dobré je pravidelně vtírat do pokožky v okolí nehtu olivový nebo slunečnicový olej.

Nezapomínejte na opatrnost

Jelikož záděry často postihují jen tenkou vrstvu kůže u lůžka nehtu, někteří jedinci lehkovážně používají k ošetření běžné prostředky působící negativně na pokožku. Před použítím jakéhokoli přípravku si důkladně přečtěte pokyny na příbalovém letáku.

Zároveň pamatujte, že pokožka chrání nehet před choroboplodnými bakteriemi a plísněmi. Proto i takový nevinně vypadající záděr, může vést k vážným infekcím.

Nekousat!

Neobhrýzajte si kůži kolem nehtů. Pokud si budete nehty kousat, vytvoří se kolem nich hlouběji ranky, a ty snadno podléhají infekci. A pak, okousané nehty jsou velmi ošklivé.

TIP NA ZÁVĚR: Na záděry také pomáhá měšíček dá se koupit v lékárně.

Prevencí proti záděrům

Sponzorováno

Určitě se proto vyplatí chránit si ruce rukavicemi při práci v hlíně či se saponáty, která kůži může velmi vysušovat, každý den si ošetřit ruce krémem a věnovat pozornost manikúře. Máte-li sklony k záděrám, takováto péče se vám odmění méně bolestivými prstíky!

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Jak na záděry?”

  1. […] vypadat zdravé nehty? Nehet má být sytě slabě růžový, u kořene by se neměly nacházet záděry a povrch je ideální v hladkém stavu. Pokud vaše nehty splňují tyto atributy, můžete si […]

  2. […] příliš zkrátíte pružný nehet. Koledujete si o bolest a zánět. Buďte opatrní i při záděrech. Jak vlastně vznikají? „Obvykle je způsobí nehtová kůže, která přilne k nehtu. Jak […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva