Obsah článku
Nejde o nic strašného, dokud rukou nezavadíte o překážku. Vy se však každý den češete, zapínáte si knoflíky na halence či košil , listujete v novinách, hladíte kočku nebo psa … A při každém dotyku se ozve nepříjemná bolest způsobená natržený kůží v okolí nehtu. Drobné bolestivé trojúhelníčky v okolí nehtů, tzv. záděry, představují odumřelé části pokožky. V těchto místech má totiž kůže malou ochrannou vrstvu tuku a snadno se vysušuje.
Záděry se nejčastěji objevují u žen, které si neustále máčí ruce ve vodě, nebo u osob, co si koušou nehty. Avšak na záděry jsou náchylní všichni, co pracují v prostředí, které vysušuje pokožku. Pokud i vás trápí ranky v okolí nehtů, přečtěte si následující rady.
TIP: Co nehty řeknou o Vašem zdraví?
Jak přechytračit záděry?
Natrženou kůži co nejdříve odstraňte
Natržené části kůže krátce zastřihněte, jakmile se objeví. Zabráníte tak dalším záděrkům. Stačí, když ustřihnete kousky kůže ostrými a podle možnosti sterilními nůžkami. Před stříháním natržené pokožky třeba prsty chvíli namáčet v malém množství vody s přísadou oleje, který změkčí pokožku. Mnozí postižení dělají chybu v tom, že odstřihnou tvrdé záděry a způsobí si přitom další zranění. Odborníci doporučují ještě desinfikaci a pečlivé ošetření krémem.
Rozhodně se vyvarujte strhávání kůžičky ostrými nehty nebo dokonce zuby! Kůžička pak může zajet do hlubší vrstvy kůže a způsobit tak nepříjemné zranění. Pokud už se vám objeví velká záděra, raději ji přes noc zakryjte náplastí, nebo ji dopřejte hojivou mast.
Namáčení rukou
Namáčení rukou v teplé vodě s přísadou oleje vám prospěje stejně jako před manikúrou. Doporučuje se dát do půl litru teplé vody 4 lžičky koupelového oleje a postižené místo máčet ve vzniklém roztoku 10-15 minut.
Sponzorováno
Udělejte si obvaz
Pokud je záděr nadmíru bolestivý, potřete ho změkčujícím krémem a zalepte na noc leukoplastí. Ráno dejte leukoplast dolů, aby pokožka mohla dýchat.
Neodtrhávejte kousky kůže
Pokud patříte mezi osoby, což si ve chvílích nervozity odtrhávají kůži kolem nehtů, noste v kapse kapesník. Vložte ruku do kapsy a tiskněte kapesník tak dlouho, dokud vás nepřejde podráždění.
Zvykněte si na pravidelné zvlhčování
Každodenní zvlhčování záděrů se musí stát pro vás běžným rituálem. Do tkáně v okolí nehtu si vetřete balzám na ruce, aby se na totmto míst změkčila pokožka. Ještě lepší je ohřát trochu blazámu v kovové nádobě s dvojitým dnem a několikrát denně vtírat malé množství do kůže v okolí nehtu.
Dobré je pravidelně vtírat do pokožky v okolí nehtu olivový nebo slunečnicový olej.
Nezapomínejte na opatrnost
Jelikož záděry často postihují jen tenkou vrstvu kůže u lůžka nehtu, někteří jedinci lehkovážně používají k ošetření běžné prostředky působící negativně na pokožku. Před použítím jakéhokoli přípravku si důkladně přečtěte pokyny na příbalovém letáku.
Zároveň pamatujte, že pokožka chrání nehet před choroboplodnými bakteriemi a plísněmi. Proto i takový nevinně vypadající záděr, může vést k vážným infekcím.
Nekousat!
Neobhrýzajte si kůži kolem nehtů. Pokud si budete nehty kousat, vytvoří se kolem nich hlouběji ranky, a ty snadno podléhají infekci. A pak, okousané nehty jsou velmi ošklivé.
TIP NA ZÁVĚR: Na záděry také pomáhá měšíček dá se koupit v lékárně.
Prevencí proti záděrům
Sponzorováno
Určitě se proto vyplatí chránit si ruce rukavicemi při práci v hlíně či se saponáty, která kůži může velmi vysušovat, každý den si ošetřit ruce krémem a věnovat pozornost manikúře. Máte-li sklony k záděrám, takováto péče se vám odmění méně bolestivými prstíky!
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nehty a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] vypadat zdravé nehty? Nehet má být sytě slabě růžový, u kořene by se neměly nacházet záděry a povrch je ideální v hladkém stavu. Pokud vaše nehty splňují tyto atributy, můžete si […]
[…] příliš zkrátíte pružný nehet. Koledujete si o bolest a zánět. Buďte opatrní i při záděrech. Jak vlastně vznikají? „Obvykle je způsobí nehtová kůže, která přilne k nehtu. Jak […]