Sponzorováno

Kokosový olej na gynekologické problémy? Co na to říkají gynekologové? 4.56/5 (32)

Co si myslí gynekologové o kokosovém oleji? Čtěte!

Co si myslí gynekologové o kokosovém oleji? Čtěte!

Mnoho lidí používá kokosový olej jako součást kosmetiky – pro svoji krásu, pro pokožku. Ale také při vaření. V poslední době mnoho žen stále častěji používá kokosový olej na vaginální problémy. Ale pokud jde o produkty, které se používají v této intimní oblasti, je vždy lepší být dvojnásobně ostražití – takže, je bezpečné si dávat kokosový olej na (nebo dovnitř) pochvy? Mluvili jsme na toto téma s gynekology, a přinášíme vám pár užitečných informací.

Kokosový olej a vaginální infekce

Obecně se dá říci, že většina gynekologů se shoduje na tom, že tělo obecně nepoužívá oleje pro vaginální hydrataci.

„I když oleje mohou dočasně zmírnit suchost a nepohodlí v pochvě, musí být poté očištěny pryč, mohou skutečně zasahovat do vaginálního samočištění,“ vysvětluje gynekolog. „Místně aplikované oleje byly spojeny až s osminásobným zvýšením vaginální infekce.“

Podobný názor mají i další gynekologové.

Ačkoli mnoho žen velmi doporučuje produkty, jako je kokosový olej – shledávají je v tomto ohledu uklidňující a užitečné v krátkodobém horizontu – byly spojeny s těžkými vaginálními infekcemi.

Kokosový olej má významný vliv na antimikrobiální aktivitu a jeho účinek na vaginální mikroorganismus nebyl dosud podrobně studován.

„Víme, že kokosový olej snižuje pohyb vody přes buněčné membrány. Důležitá pro zdravou vaginální fyziologii je důsledná produkce hlenu a exfoliace vaginální slizniční bariéry,“ řekl gynekolog. „Bohužel nevíme, jak potažení sliznice kokosovým olejem mění propustnost vody těchto tkání a může negativně ovlivnit normální zdravou vaginální funkci.“ Takže na to pozor.

Jen málo věcí je nepříjemnější než vaginální infekce – takže se zdá, že je dobré poslouchat odborníky a moc kokosový olej v pochvě nepoužívat.

Kokosový olej a vaginální suchost

Kokosový olej se stal populární domácí lék na mnoho problémů, včetně vaginální suchosti. Vagina je však jakési jemné mikroprostředí, které je citlivé na změny pH. Použití různých produktů ve vagíně může ovlivnit pH a celkový zdravotní stav vaginální tkáně.

Sponzorováno

Osmolalita výrobku, nebo-li schopnost čerpat vodu, může také způsobit, že vaše pochva bude dokonce sušší. Často si myslíme, že přírodní je bezpečné, ale to nemusí být vždy pravda, pokud jde o naše zdraví. Výzkumné studie o použití kokosového oleje v intimní oblasti žen nebyly dokončeny, a existují různé názory na to, zda ho lze zde bezpečně použít.

Shrnutí

Kokosový olej je na bázi oleje – může tak zvyšovat riziko pro biofilm ve vaší pochvě, a tím i zvyšovat riziko opakovaných bakteriálních infekcí. Kdykoliv je vaše přirozená vaginální flóra nějak ovlivněna, můžete se vystavit riziku infekce kvasinek.

Je důležité zvážit, zda jej používáte jako lubrikant pro lubrikaci během sexu nebo vaginální zvlhčovač k rehydrataci suché vaginální tkáně. Jako lubrikant může být lepší než konvenční lubrikanty, je však nutné jej vymýt. A pozor, olej jako takový může narušovat latex v kondomech, a proto vás to vystavuje riziku neplánovaného těhotenství, pokud používáte kondomy jakou svou primární antikoncepční metodu.

Vaginální suchost (kůže kolem pochvy) či svědění nejsou vždy známkou nedostatku „maziva“ – i nějaké vážnější podmínky mohou být příčinou vašich příznaků. Vyhodnocení a vyšetření gynekologem je zde velmi důležité pro zajištění správné diagnózy a léčby. Vaginální suchost může být způsobena laktací, menopauzou, léky, zánětlivým střevním onemocněním, malingnancí a mnoha dalšími, takže je důležité, aby byl daný stav léčen správně. Na to určitě myslete!

Co si na toto téma ještě přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

Zdroj článku a studie o kokosovém oleji

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva