Sponzorováno

Mandarinky a zdraví – jaké mají účinky? Snižují cholesterol, zpevňují kosti 4.83/5 (23)

 • Mandarinky jsou citrusové plody ze stejné rodiny jako pomeranče, citrony, limety a grapefruity.
 • Mandarinky jsou nejen příjemně sladké a snadno se loupou, ale jsou také nabité vitamíny, minerály a antioxidanty. Vaše tělo potřebuje tyto prvky, aby zůstalo zdravé.

Stejně jako i další citrusy, mandarinky obsahují mnoho vitamínu C – antioxidantu, který pomáhá předcházet škodám způsobeným volnými radikály

Stejně jako i další citrusy, mandarinky obsahují mnoho vitamínu C – antioxidantu, který pomáhá předcházet škodám způsobeným volnými radikály

Procházíte-li v místním supermarketu sekci „Ovoce“, určitě narazíte hned na několik druhů citrusových plodů. Mandarinky, klementinky a pomeranče se mohou pochlubit působivými přínosy pro zdraví.

Tento článek vysvětluje vše, co potřebujete o mandarinkách vědět, včetně toho, jaké jsou jejich nutriční hodnoty, jaké mají přínosy pro zdraví a jak je správně skladovat.

Co jsou mandarinky?

Mandarinky patří do rodu Citrus (česky nepřesně citroník). Předpokládá se, že pocházejí ze starověké Číny. Jejich slupka je tmavě oranžová, kožovitá a chrání sladké, šťavnaté segmenty dužiny uvnitř.

Mandarinky rostou na kvetoucích, malých až středně velkých, citrusových stromech. Jak dozrávají, přecházejí ze sytě zelené do rozeznatelné oranžové barvy a dorůstají do velikosti přibližně 4–8 cm.

Na rozdíl od pomerančů nejsou mandarinky kulaté. Spíše jsou podlouhlé a připomínají kouli se zploštělou horní a dolní částí. Také se snáze loupou.

Různé druhy mandarinek

Existuje několik populárních druhů mandarinek, třeba mandarinky satsuma neboli Citrus unshiu. Tento typ je typicky spojován s Japonskem, i když také dobře roste v oblasti pobřeží Mexického zálivu a dalších oblastech na jihu Spojených států.

Klasická mandarinka, známá také jako mandarinka Citrus reticulate Blanco nebo Ponkan, je dalším populárním typem tohoto výborného ovoce. Roste hodně přes v teplém mírném až tropickém podnebí, včetně částí Číny, Brazílie, Španělska a Filipín.

Kromě toho existuje mnoho hybridů (různě zkřížených) mandarinek a dalších členů rodu Citrus.

Klementinky, běžně prodávané pod značkami jako Cuties nebo Halos, jsou nejmenší ze skupiny, s hlubší oranžovou, lesklou slupkou a obvykle bezsemennými měsíčky s dužinou. Často jsou u nás k dostání různé hybridy mandarinek a sladkých pomerančů.

Ačkoli neexistuje pevná shoda o tom, kolik přesně existuje odrůd a hybridů mandarinek, odborníci ale věří, že po celém světě roste mezi 162 a 200 odrůd a hybridů mandarinek.

Klementinky jsou malý bezsemenný druh mandarinky, jsou velmi oblíbené, protože se snadno loupou a jsou extra sladké.

Nutriční profil mandarinek

Mandarinky se pyšní působivým nutričním profilem.

Jedna střední mandarinka (88 gramů) obsahuje následující množství živin:

 • Kalorie: 47
 • Sacharidy: 12 gramů
 • Bílkoviny: 0,7 gramů
 • Tuk: 0,3 gramu
 • Vláknina: 2 gramy
 • Vitamin C: 26% doporučené denní hodnoty (DDD)
 • Hořčík: 2,5% DDD
 • Draslík: 3% DDD
 • Měď: 4% DDD
 • Železo: téměř 1% DDD

Jak vidíte, toto skvělé malé ovoce dodává více než čtvrtinu DDD pro vitamin C, který je důležitý pro zdraví pokožky, hojení ran a správnou imunitní funkci.

Mandarinky také poskytují důležité minerály. I když nejsou tím nejbohatším zdrojem mědi, mohou se chlubit větším množstvím mědi, než většina jiných druhů ovoce. Měď je nezbytná pro naše zdraví, protože podporuje tvorbu červených krvinek a vstřebávání železa. Pomáhá tedy transportovat kyslík do tkání.

Sponzorováno

Spolu s vitamíny a minerály obsahuje jedna střední (88 gramová) mandarinka 8% DDD pro vlákninu. Vláknina krmí vaše prospěšné střevní bakterie, které napomáhají trávení a mohou dokonce pomoci snížit riziko chronických stavů, jako je cukrovka a srdeční choroby.

Mandarinky pro naši větší odolnost vůči chorobám

Beta-karoten a beta-kryptoxanthin jsou sloučeniny, které dodávají citrusovým plodům, jako jsou mandarinky a pomeranče, jejich krásně sytě oranžovou barvu. Jsou to antioxidanty, které mohou také pomoci snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny.

Mandarinky obsahují ještě více beta-karotenu a beta-kryptoxantinu než běžné pomeranče, což z nich dělá vynikající doplněk stravy.

Tělo přemění beta-karoten a beta-kryptoxanthin na vitamin A, který je nezbytný pro zdravý imunitní systém, dobré vidění a normální růst a vývoj.

Mandarinky jsou také vynikajícím zdrojem vitaminu C, další klíčové živiny pro funkci imunitního systému, stejně jako pro udržení zdravé pokožky a hojení ran. Vitamin C z potravin je tělem lépe absorbován než megadávky vitaminu C, které byste získali z doplňku stravy.

Pro nižší krevní tlak i zdravější hladinu cholesterolu

Mandarinky jsou zdravou pochoutkou bez cholesterolu. Jsou dobrým zdrojem rozpustné vlákniny, která vám může pomoci, abyste se po jídle cítili déle syti. Ukázalo se, že rozpustná vláknina pomáhá snižovat LDL cholesterol, který se často nazývá „špatný cholesterol“, protože se hromadí ve vašich cévách a způsobuje srdeční problémy. Snížení hladiny LDL cholesterolu může snížit riziko infarktu nebo cévní mozkové příhody.

Vláknina v mandarinkách může také pomoci zvládat vysoký krevní tlak. Tento stav může být způsoben konzumací tučných jídel, nadměrným pitím alkoholu nebo kouřením. Pokud toto není vhodně regulováno, mohlo by vás to vystavit riziku vzniku srdečních onemocnění. Konzumace ovoce, které je bohaté na vlákninu, pomáhá snižovat hladinu krevního tlaku. Tím žijete zdravěji.

Mandarinky obsahují také draslík. Draslík snižuje krevní tlak tím, že pomáhá tělu zbavit se přebytečného sodíku (soli) a zmírňuje napětí ve stěnách cév.

Mandarinky dodají našemu tělu také plno antioxidantů.

Mandarinky na silnější a pevnější kosti? Ano!

Spolu s draslíkem obsahují mandarinky i vápník a hořčík. Lidé, kteří ve své stravě přijímají více těchto tří minerálů, mají tendenci mít vyšší kostní minerální hustotu. To znamená, že jejich kosti jsou silnější a je méně pravděpodobné, že se zlomí.

Sponzorováno

A co vy? Také milujete mandarinky? Budeme moc rádi, pokud nám váš názor na mandarinky napíšete do komentářů pod článek. A náš tip? Určitě nekupujte mandarinky v konzervě. Ty jsou plné přidaného cukru. Kupte si kvalitní čerstvé mandarinky. Ty jsou super a jsou hlavně zdravé.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Mandarinky a zdraví – jaké mají účinky? Snižují cholesterol, zpevňují kosti”

 1. Suche Bator napsal:

  Vážení autoři,
  děláte jistě znamenitou reklamu obchodníkům s mandarinkami a jiným tropickým ovocem. Vyhledejte a zveřejněte také negativní vlivy tohoto ovoce, třeba s ohledem na majitele krevní skupiny A, nebo se Vám to nehodí?

  • Děkujeme za komentář.

   Mandarinky jsou ovocem, které má spíše mnoho pozitivních vlastností pro zdraví, protože jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Nicméně, stejně jako u mnoha potravin, existují některé faktory, které by měly být zváženy v případě nadměrné konzumace mandarinek:

   Alergie: Někteří lidé mohou být alergičtí na mandarinky nebo citrusové plody obecně. Alergické reakce mohou zahrnovat kožní vyrážky, svědění, otoky nebo zažívací problémy. Pokud máte alergii na citrusové plody, měli byste konzumaci mandarinek omezit.

   Kyselost: Mandarinky jsou citrusovým ovocem, což znamená, že obsahují kyselinu. Při nadměrné konzumaci může kyselost citrusových plodů způsobit potíže s trávicím traktem, jako je pálení žáhy nebo podrážděný žaludek.

   Vláknina: Mandarinky jsou zdrojem vlákniny, což je většinou pozitivní vlastnost, protože podporuje trávení a zdraví střev. Nicméně nadměrná konzumace vlákniny může v některých případech způsobit nadýmání nebo průjem.

   Interakce s léky: Pokud užíváte nějaké léky, mějte na paměti, že konzumace velkého množství citrusového ovoce, včetně mandarinek, může ovlivnit metabolismus některých léků a jejich účinnost. Je vždy dobré konzultovat se svým lékařem ohledně možných interakcí s léky.

   Obecně platí, že mírná a vyvážená konzumace mandarinek jako součást pestré stravy má mnoho zdravotních výhod. Nicméně, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo obavy ohledně konzumace mandarinek, můžete se poradit se svým lékařem nebo dietologem, aby získali individuální rady a doporučení.

   Přiznám se, že neznám žádný přímý nebo spolehlivý důkaz o tom, že mandarinky by měly specifický vliv na lidi s krevní skupinou A nebo na jiné krevní skupiny.

   Koncept spojování stravy s krevními skupinami vychází z teorie, že různé krevní skupiny mají různé životní podmínky a potravní potřeby z důvodu jejich historické evoluce. Nicméně dosud neexistuje dostatečný vědecký důkaz k potvrzení těchto teorií.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva