Sponzorováno

Lucuma a zdraví – proč si dát toto superovoce? 4.88/5 (8)

Co v sobě skrývá Lucuma?

Co v sobě skrývá Lucuma?

Lucuma (vědeckým názvem Pouteria Lucuma) je superovoce, které peruánci jedí už od roku 200 našeho letopočtu, ale moderní věda v něm našla velký léčebný potenciál až nyní. Zjistilo se, že nabízí extra nutriční vlastnosti. Evropané objevili Lucumu v roce 1500, tehdy ho nazývali „veječné ovoce“ díky jeho tvaru (a taky protože dužina ovoce má stejnou barvu jako vaječný žloutek). Chutná jako kombinace javorového sirupu a sladké brambory, někdo říká že chuť Lucumy je jako mango křížené s meruňkou. Tak jako tak, chutná bezvadně. Toto ovoce je v Peru pěstováno od výšky 1400 m.n.m. a výš a samozřejmě je obtížné ho ochutnat čerstvé. Proto se u nás používá standardně prášek z Lucumy.

Lucuma – zdravější náhrada za cukr

Lucuma je symbolem jak dlouhověkosti a plodnosti. A i když není tak vysoko v žebříčku ORAC jako jiné potraviny, je Lucuma plná základních živin a může být použita i jako náhrada za zdravější cukr.

Lucuma a zdravotní benefity

Zde jsou některé výhody a benefity Lucumy:

Sponzorováno

1. Vysoký obsah beta-karotenu

Možná jste to uhodli díky žluto-oranžové barvě Lucumy. Je bohatá na beta-karoten, je také důležitým zdrojem vitaminu A, které naše tělo potřebuje pro lepší zrak, pro buněčný růst, a dokonce je toto ovoce super pro naši imunitu. Beta karoten nás může chránit také proti některým formám rakoviny – jako jícnu, jater, slinivky břišní, tlustého střeva, konečníku, prostaty, vaječníků a rakoviny děložního čípku. Ve svém důsledku působí toto superovoce jako antioxidant.

2. Je to přírodní sladidlo

Lucumou můžete osladit potraviny, aniž by stoupla hladina cukru v krvi, a obsahuje prospěšné živiny, které cukr sám o sobě postrádá.

3. Lucuma je bohatá na železo

Železo zlepšuje transport kyslíku do buněk a je životně důležitou živinou pro těhotné a kojící ženy.

4. Vegetariánský zdroj niacinu (vitamin B3)

Zatímco většina „masojedlíků“ dostane dávku niacinu ze steaků a kuřecího masa, vegetariáni a vegani mohou užívat tento vitamín z Lucumy. Tato živina velmi pomáhá při trávení, vývoji svalů a při regulaci stresových a pohlavních hormonů.

5. Obsahuje vlákninu

Toto superovoce je plné vlákniny, což může napomoci správnému fungování trávicího systému, což snižuje zácpu a nadýmání.

6. Na hojení ran + je to protizánětlivé ovoce

Zkuste protizánětlivý mix skořice, zázvoru, Lucumy jako zdravý koktejl.

7. Lucuma olej je antivirový a antibakteriální

Sponzorováno

Toto ovoce může také zabránit nachlazení, chřipce a dalším virovým nebo bakteriálním onemocněním. Může často sloužit i jako náhrada antibiotik.

Co si dále o Lucumě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva