Sponzorováno

Černá čočka beluga – jaké má účinky na zdraví + příprava + recepty 4.88/5 (17)

  • Černá čočka beluga, která si vysloužila své jméno, protože malé, lesklé kuličky připomínají kaviár, je bohatá na bílkoviny a vlákninu.
  • Jen půl šálku vařené černé čočky obsahuje asi 12 gramů bílkovin a 9 gramů vlákniny, což je účinná kombinace živin, která vám pomůže udržet si sytost a dodá vám i potřebnou energii.
  • A na rozdíl od škrobových fazolí sušená čočka nevyžaduje namáčení a vaří se rychle za pouhých 15 až 25 minut!
  • Čočka má černý pigment, který obsahuje antioxidanty, které jinak najdete například v bobulovém ovoci (borůvky, ostružiny). Dokáže ochránit vaše tělo před volnými radikály a souvisejícím stárnutím buněk. Ano, čočka Beluga obsahuje anthokyanin – antioxidant, který bojuje proti poškození volnými radikály ve vašem těle.
  • Černá čočka Beluga je dobrým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny. Bylo prokázáno, že jídelníček s vysokým obsahem vlákniny snižuje cholesterol a krevní tlak, zlepšuje trávení, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a přispívá ke zdravé hmotnosti.

Moje oblíbené jídlo - černá čočka se špenátem

Moje oblíbené jídlo – černá čočka se špenátem

Černá čočka, která se pro svou podobu s kaviárem někdy nazývá beluga kaviár, se někdy zmiňuje s černou rýží, černým česnekem a černou quinoou jako jedna ze zajímavých ingrediencí současnosti.

Ale není to jen její tmavé zbarvení, díky kterému černá čočka vyčnívá z davu – je plná bohatých, zemitých chutí a zdravých živin, dále je skvělým způsobem, jak zahrnout bílkoviny do veganské a vegetariánské stravy, a super rychlá a snadná na přípravu.

Fakta o čočce

Čočka je malá luštěnina se zajímavou chutí. Čočka je základním jídlem v asijské a severoafrické kuchyni, ale je také oblíbená v mnoha dalších zemích po celém světě. Čočka je bohatá na rostlinné bílkoviny a je dobrý zdroj zdravé energie, díky čemuž jsou oblíbenou volbou pro vegany a vegetariány, stejně jako pro každého, kdo se snaží udržovat zdravější životní styl.

Čočka je k dispozici v řadě různých barev a velikostí a obvykle je lze nalézt v konzervované nebo sušené formě na asijských trzích nebo v obchodech se zdravou výživou. Sušená čočka je méně škrobová než sušené fazole, takže ji není třeba namáčet a její vaření trvá pouze 15 až 30 minut, v závislosti na odrůdě. Skvěle nasává i jiné chutě a lze ji vařit s bylinkami, kořením nebo aromatickou zeleninou – výsledkem je na živiny bohatý a navíc i chutný pokrm.

Čočka je také vysoce výživná, poskytuje dobrý zdroj vitamínů B, hořčíku, železa, zinku, mědi, draslíku, fosforu a manganu. Obecně má čočka obzvlášť vysoký obsah bílkovin poskytujících energii, díky čemuž je vynikající volbou pro všechny vegetariány a vegany, a má také vysoký obsah vlákniny, která podporuje pravidelné vyprazdňování a růst zdravých střevních bakterií.

Čočka je zdrojem vitamínů

Kromě toho, že čočka je plná vitamínů a minerálů, obsahuje několik prospěšných rostlinných sloučenin nazývaných fytochemikálie, které mohou pomoci chránit před chronickými onemocněními, jako jsou třeba různé srdeční choroby a cukrovka. Bylo prokázáno, že každodenní konzumace čočky zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol a snižuje „špatný“ LDL cholesterol v těle.

Jedinou nevýhodou čočky je to, že někdy může ztratit tvar a při vaření se může změnit na kašovitou strukturu. Existuje ale jedna odrůda čočky, která drží pohromadě lépe než ostatní. A je to právě černá čočka, o které je tento článek.

Černá čočka má o něco silnější slupku než jiné odrůdy, což jí brání v rozpadu během vaření, takže může přidat pevnou a zajímavou texturu i chuť vašim oblíbeným čočkovým pokrmům.

Sponzorováno

Černá čočka má bohatší, intenzivněji zemitou chuť než jiné druhy čočky a skvěle chutná podávaná s jinými bílkovinami a masitou zeleninou. Její leskle černá barva je způsobena zdravou rostlinnou sloučeninou zvanou anthokyanin, což je silný antioxidant, který se nachází i v jiném modrém nebo černém ovoci a zelenině, jako jsou borůvky, švestky a třešně. Anthokyanin je velice zdravý!

Protože černá čočka tak dobře drží pohromadě, je ideální pro přípravu jídel. Zůstane pěkně pohromadě i při vaření v pomalém hrnci, takže ji můžete nechat vařit, zatímco budete dělat jiné věci, a vydrží v lednici několik dní, takže na začátku týdne můžete uvařit velkou várku černé čočky a přidávat ji každý den do jiných jídel.

Zkuste černou čočku přidat třeba do salátů, polévek, kari – jednoduše existuje spousta jídel, která s černou čočkou skvěle chutnají, takže si můžete naplánovat pěkně pestrý jídelníček. Můžete si na černou čočku dokonce vyrobit marinádu, takže získá další zajímavou chuť. Je to jen na vás a vaší fantazii!

Černá čočka jako zdroj bílkovin

Černá čočka má vysoký obsah bílkovin. Černá čočka (i jiné druhy) je kompletní vegetariánský zdroj bílkovin. Podle odborníků může vegetariánská strava pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice tím, že přispívá ke snížení krevního tlaku, cholesterolu a nižší hmotnosti.

Černá čočka je také dobrým zdrojem železa. Železo se používá k tvorbě krve a k pohybu kyslíku v těle, což vám dodává energii.

Recepty s černou čočkou

Pokud byste chtěli ochutnat černou čočku, zkuste ji přidat do jednoho z těchto jednoduchých receptů nebo se podívejte na některé z jiných oblíbených receptů na černou čočku na internetu.

Dušená černá čočka

Toto jednoduché jídlo se skvěle hodí jako chutná příloha k masu i sýru nebo jako lehký oběd. Černá čočka je ochucena aromatickou zeleninou, bylinkami a vývarem a vařena, dokud nenasákne všechny chutě a nebude lahodně křehká. Pokud chcete, aby toto jídlo bylo vhodné pro vegany, můžete kuřecí vývar vyměnit za zeleninový.

Nachystejte si:

  • 1 lžíce másla
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 1/2 šálku nakrájené cibule
  • 1/2 šálku nakrájené mrkve
  • 1/2 šálku celeru nakrájeného na kostičky
  • sůl podle chuti
  • 6 snítek čerstvého tymiánu
  • mletý černý pepř podle chuti
  • 1 šálek čočky beluga
  • 1 a 3/4 šálku kuřecího vývaru
  • 1 lžíce octa
  • 2 lžíce nasekané petrželky

A postup:

  1. V hrnci na středním plameni rozpustíme máslo v olivovém oleji. Vařte a míchejte cibuli, mrkev, celer a sůl, dokud zelenina nezměkne a cibule není sklovitá, asi 10 minut.
  2. Snižte teplotu na minimum a přidejte snítky tymiánu a pepř. Vmíchejte čočku, míchejte, dokud se dobře nepokryje směsí. Přidejte kuřecí vývar a přiveďte k mírnému varu.
  3. Snižte teplotu na minimum, přikryjte a vařte, občas kontrolujte, dokud čočka nezměkne a nevsákne všechnu tekutinu, asi 35 minut. Pak sundejte ze sporáku a vyhoďte stonky tymiánu. Vmíchejte ocet a petrželku. Dochuťte solí a pepřem podle chuti.

Černá, hnědá, červená, žlutá nebo zelená, existuje mnoho různých druhů čočky, které můžete vyzkoušet, a všechny jsou vynikající. Já opravdu miluju černou čočku, na talíři totiž vypadá úžasně a chutná naprosto dokonale!

Čočka Beluga se takto jmenuje, protože se podobá kaviáru Beluga.

Černá čočka beluga vypadá jako nenápadné jídlo. Ale dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Nejen, že z černé čočky uvaříte nespočet druhů salátů, pomazánek a teplých hlavních jídel a navíc si na nich opravdu pochutnáte. Uděláte službu i svému tělu. Obsahuje vitamín B, železo a hořčík. Navíc je to bezlepková potravina.

Lidé konzumují čočku již tisíce let. Staří Egypťané byli dokonce pohřbíváni s čočkou v hrobkách.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste černou čočku? Co na ni říkáte? Budu moc ráda za komentáře pod článkem.

Dále si o u nás můžete o čočce přečíst

Zdroje článku a studie o černé čočce

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva