Sponzorováno

Čočka je více než zázračný zdroj energie – jaké má účinky na zdraví? 4.89/5 (9)

Čočka je více než zázračný zdroj energieTyto drobná kulatá kolečka, která jsou plné výživných látek v sobě skrývají malé tajemství. Čočka, luštěnina plná energie, která nás často zachrání, pokud potřebujeme navařit vydatné, syté a levné jídlo. Odkud se vlastně vzala?

Trocha historie – místo peněz čočka

Umíte si dnes představit, že byste zaplatili za nákup čočkou? Tak tomu totiž bylo kdysi. Čočka je známá již několik století a několik zdrojů tvrdí, že pochází ze Středního východu, kde sloužila jako výměnné platidlo při obchodování. První recept na čočkový pokrm se našel v Římě již ve 4. století p.n.l.

Čočkové bohatství

Přesto, že tuto luštěninu nahradily peníze, hodnotu čočky není třeba podceňovat. Skrývá v sobě bohatství, i když odlišného charakteru. Čočka má významný obsah esenciálních aminokyselin. Proto se často považuje za ideální náhradu masa. Zasytí vás a poskytne vám dostatek energie. Může za to komplex sacharidů, které zabezpečují plynulý přísun glukózy do krve a buněk. Organismus si tak udržuje během několika hodin rovnoměrnou hladinu cukru a glukózy. Tato hladina představuje velký význam pro činnost našeho mozku a nervů. Čočka je také skvělý zdroj železa, vápníku a draslíku. A dobrá zpráva pro ty z nás, kteří hubneme, tato luštěnina pomáhat bojovat s odbouráváním podkožního tuku.

Sponzorováno

Čočkou k duševní rovnováze

Kromě zmíněných výživných látek vědci odhalili i další prospěšné účinky čočkových „dukátů“. Drobná luštěnina prý skrývá v sobě množství vysoce aktivních látek a minerálů (zejména zinek), které posilují činnost nervů, mozku a ledvin. Zajišťuje vitalitu a duševní rovnováhu. Čočka tedy zahání únavu a zvyšuje vaši výkonnost!

Co jste o čočce možná nevěděli …

– Kromě nejznámější hnědé odrůdy existují dva druhy – zelená a červená. Zelená odrůda čočky pochází z Francie a je chuťově nejvýraznější. Má pikantní chuť s nádechem oříšků. Červená odrůda této luštěniny je považována za jednu z nejsladších i nejchutnějších a představuje základní přísadu indické či turecké kuchyně.

Čím jsou zrnka čočky menší, tím intenzivnější je jejich chuť.

– Neloupaná čočka může být v domácnosti uskladněna až jeden rok. Podmínkou je umístění na suchém, vzdušném a tmavém místě.

– Chuť čočky zintenzivní například estragon, kopr, bobkový list, rozmarýn, či bazalka.

Sponzorováno

A co vy? Také milujete čočku? Dáváte si ji někdy?

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Čočka je více než zázračný zdroj energie – jaké má účinky na zdraví?”

  1. […] k dušenému masu. Je zdravý, chutný a zasytí vás, což svědčí o přítomnosti vlákniny. Čočka obsahuje v jednom šálku 15,6 gramů vlákniny. Je to nejvšestrannější luštěnina, a přece […]

  2. […] nejíst? ✘ zelí i kvašená, fazole, hrách, čočka, kapusta, starý kedlubny, houby, […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva