Kadmium v potravinách a jeho toxicita – jaké jsou jeho účinky na zdraví? 4.75/5 (8)

Sponzorováno

 • Kadmium je těžký kov s mnoha způsoby použití, třeba ve výrobě dobíjecích baterií.
 • Vystavení kadmiu může negativně ovlivnit ledviny, plíce a kosti.
 • Cigaretový kouř také obsahuje vysoké množství kadmia.
 • Testy krve a moči mohou měřit množství kadmia přítomného v těle.

Kadmium se nejčastěji používá při výrobě nikl-kadmiových dobíjecích baterií

Kadmium se nejčastěji používá při výrobě nikl-kadmiových dobíjecích baterií

Kadmium je těžký kov, který vzniká při tavení jiných kovů, jako je zinek, olovo a měď. Kadmium se nejčastěji používá při výrobě nikl-kadmiových dobíjecích baterií, které se nacházejí v mobilních telefonech a bezdrátových zařízeních. Používá se také při pokovování, v některých barvách, v plastech a hnojivech a nachází se hodně i v cigaretovém kouři.

K expozici kadmiu dochází většinou na pracovišti, kde se vyrábějí kadmiové produkty. Obecná populace může být vystavena kadmiu hlavně z cigaretového kouře nebo konzumací potravin kontaminovaných kadmiem. Kadmium může ovlivnit ledviny, plíce a kosti.

Vysoce riziková povolání a koníčky pro vystavení kadmiu

Některá z povolání, která přímo zahrnují kontakt s kadmiem a nesou vyšší riziko expozice, jsou tato:

 • výroba baterií
 • práce zahrnující svařování nebo pájení
 • tavení
 • hornictví
 • různé textilní práce
 • výroba nebo použití slitiny kadmia
 • výroba materiálů, které obsahují kadmium, jako jsou některé barvy a plasty
 • výroba šperků
 • výroba oken z barevného skla
 • pracovníci pro sběr tuhého komunálního odpadu.

Jiné zdroje expozice kadmiu

Mezi další způsoby, jakými mohou být lidé vystaveni kadmiu, patří:

 • kouření cigaret – cigarety obsahují kadmium a kuřáci při kouření kadmium vdechují. Kuřáci mohou dostávat dvojnásobnou denní dávku kadmia než nekuřáci. Lidé dýchající cigaretový kouř mohou také inhalovat kadmium.
 • potraviny – zelenina, jako jsou brambory a listová zelenina, a obilná zrna pěstovaná v kontaminovaných půdách s vysokým obsahem kadmia mohou obsahovat malá množství kadmia. Ledviny a játra zvířat a měkkýšů mohou obsahovat vyšší hladiny kadmia než jiné potraviny.
 • život v blízkosti průmyslové oblasti – některé průmyslové procesy, jako je tavení kovů, uvolňují kadmium do ovzduší. Na průmysl jsou kladeny kontroly s cílem omezit úrovně emisí a zajistit ochranu veřejného zdraví. Ale ne všude.
 • hnojené půdy – v zemědělských oblastech mohou půdy hnojené fosfáty obsahovat vyšší hladiny kadmia než půdy nehnojené.

Účinky vystavení kadmiu na zdraví

Je nepravděpodobné, že by běžná populace byla vystavena hladině kadmia dostatečně vysoké, aby způsobila nějaké nepříznivé zdravotní účinky.

Účinky na zdraví spojené s expozicí kadmiu závisí na způsobu, jakým jsou lidé vystaveni kadmiu, jaké množství se dostalo do těla osoby, jak dlouho byla osoba vystavena a jak tělo osoby na expozici reaguje. Jakmile kadmium vstoupí do těla, uloží se v játrech a ledvinách a poté se pomalu vylučuje močí.

Inhalace kadmia

Inhalace je hlavním způsobem, jakým jsou pracovníci a kuřáci vystaveni kadmiu. Pro ochranu zdraví pracovníků jsou dodržovány bezpečné úrovně a normy expozice. Tyto normy jsou stanoveny pod úrovněmi, o kterých se předpokládá, že způsobují nepříznivé účinky.

Dýchání vzduchu s vysokým obsahem kadmia během krátké doby je zpočátku jako chřipka se zimnicí, horečkou a bolestí svalů, později může způsobit poškození plic, dušnost, bolest na hrudi a kašel, což může v těžkých případech vést ke smrti.

Sponzorováno

Dýchání nižších hladin kadmia po delší dobu může vést k onemocnění ledvin a způsobit oslabení kostí.

Požití kadmia

Konzumace potravin nebo nápojů kontaminovaných vysokými hladinami kadmia může způsobit podráždění žaludku, břišní křeče, nevolnost, zvracení a průjem. Mohou se také objevit bolesti hlavy a příznaky podobné chřipce, otoky krku a brnění rukou.

Po konzumaci potravin kontaminovaných kadmiem zůstává v těle pouze malé množství kadmia, ale při dlouhodobé konzumaci může kadmium vést k onemocnění ledvin a způsobit oslabení kostí.

Velké množství kadmia může poškodit ledviny, játra a srdce a ve vážných případech může způsobit smrt.

Účinky expozice kadmiu na děti a kojence

Děti vystavené kadmiu by měly mít stejné příznaky jako dospělí. Malá množství kadmia mohou být nalezena v mateřském mléce žen, které byly vystaveny vysokým hladinám kadmia.

Matky vystavené vysokým hladinám kadmia na svém pracovišti mohou mít děti s nižší porodní hmotností. Expozice kadmiu při normálních úrovních životního prostředí ale pravděpodobně nezpůsobí, že se matkám narodí děti s nízkou porodní hmotností.

Kadmium a karcinogenita

Kadmium a jeho sloučeniny jsou klasifikovány jako látky způsobující rakovinu, ale neexistuje žádný důkaz, že kadmium způsobuje rakovinu v nízkých hladinách, které se běžně vyskytují v životním prostředí. Dýchání kadmia ve vzduchu může způsobit rakovinu plic, ale nepředpokládá se, že by požití kontaminovaného jídla nebo pití rakovinu způsobovalo.

Testování na kadmium a léčba

Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni vysokým hladinám kadmia, měli byste vyhledat radu svého lékaře.

Testy moči nebo krve mohou měřit hladiny kadmia v těle. K dispozici jsou také testy na kontrolu zdraví ledvin a jater. Přesnost testů vlasů a nehtů při měření rozsahu expozice kadmiu nebyla stanovena.

Neexistuje žádná specifická léčba otravy kadmiem, ale může být vyžadována podpůrná lékařská péče. Snížení rizika další expozice je nejdůležitějším krokem při zvládání lidí vystavených nižším hladinám kadmia po delší dobu.

Snížení rizika expozice

Mezi návrhy na snížení rizika expozice kadmiu patří:

 • Přestat kouřit. Cigaretový kouř obsahuje kadmium, které může být absorbováno plícemi.
 • Snažte se vyhnout vdechování cigaretového kouře jiných lidí. Vyhněte se pasivnímu kouření.
 • Jezte zdravě vyváženou stravu s pouze mírným množstvím měkkýšů a orgánového masa.
 • Pokud vaše práce nebo koníčky zahrnují manipulaci s kadmiem, vždy používejte vhodné osobní ochranné prostředky a zvažte pravidelné kontroly hladin kadmia u svého lékaře.

Kadmiové baterie

Běžné alkalické baterie neobsahují kadmium. Nikl-kadmiové dobíjecí baterie používané v mobilních telefonech, bezdrátových nástrojích, přenosných počítačích a digitálních fotoaparátech však kadmium obsahují. Tyto baterie a zařízení by měly být zlikvidovány na vhodných místech pro likvidaci odpadu.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte pozor na vystavení kadmiu? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva