Makový olej a zdraví – na osteoporózu i svalové křeče 4.73/5 (37)

Sponzorováno

Makový olej má blahodárné účinky i na psychiku

Makový olej má blahodárné účinky i na psychiku

Makový olej zlepšuje chuť jídel a má mnoho pozitivních účinků. Kromě toho se dá skvěle využít i na pleť či vlasy. Makový štrúdl, buchty nebo škubánky s mákem či různé druhy koláčů s makovou náplní patří k oblíbeným českým pokrmům. V posledním období získalo na popularitě makové mléko, připravené z máku a vody, které se dá snadno udělat v pohodlí domova. Mnoho pozitiv má i makový olej získaný lisováním za studena ze zralých zrníček máku setého. S oblibou jej využívají ve Francii či v Německu. Je bohatý na zdravé tuky, vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. Z vitamínů skupiny B jsou zastoupeny hlavně vitamíny B1 a B12. Nechybí v něm ani vitamín E.

Makový olej jako pomoc při osteoporóze

Riziko vzniku osteoporózy se zvyšuje s přibývajícím věkem. Ohroženy jsou hlavně ženy v období klimakteria. Jednou z forem prevence je zajištění dostatečného přísunu vápníku spolu s vitamínem D, který napomáhá jeho vstřebávání. Bohaté množství kalcia a také fosforu se nachází i v makovém oleji.

Náš tip: V případě, že trpíte osteoporózou, konzumujte každý den makový olej a několikrát týdně si dopřejte avokádo, které má protizánětlivé účinky.

Makový olej zmírňuje svalové křeče

Svalové křeče jsou často spojeny s nedostatkem hořčíku v lidském organismu. Pokud trpíte tímto problémem, pravidelné užívání makového oleje vám pomůže i v tomto směru (sto gramů máku pokryje denní potřebu hořčíku skoro na 90 procent).

Poradí si se suchou pokožkou, nehty i vlasy

Makový olej je vhodný i pro venkovní použití. Oceníte ho tehdy, kdy je pokožka nadměrně vysušená, zarudlá a olupuje se. Doporučuje se použít i při kožních problémech, například ekzému, u problémů s lupy a také na oslabené vlasy se sklonem k vysoušení.

Sponzorováno

Náš tip: Pokud pravidelně použijete makový olej v kombinaci s růžovou vodou na pokožku kolem očí, postupně dojde k výraznému vyhlazení vrásek kolem očí.

Zdravé tuky z tohoto oleje jsou prevencí kardiovaskulárních onemocnění

V makovém oleji jsou bohatě zastoupeny esenciální mastné kyseliny, a to hlavně polynenasycené (cca 70%) a mononenasycené mastné kyseliny (cca 15%). Na kardiovaskulární aparát má pozitivní vliv hlavně kyselina linolová. Kyselina olejová se zase dává do souvislosti s nižším výskytem rakoviny.

Kdy makový olej pomáhá?

Zklidňuje a zmírňuje bolest hlavy

Olej získaný ze zrníček má blahodárné účinky i na psychiku. Zásluhu mají na tom hlavně nenasycené mastné kyseliny, vitaminy skupiny B a magnézium.

Pomůže i při anémii

Anémie se projevuje slabostí, únavou, dušností, závratěmi, bolestmi hlavy, bledostí či bušením srdce. Nejčastěji je spojena s nízkou úrovní železa v krvi. Mák, a tedy i makový olej jsou bohatou zásobárnou železa.

Je zdrojem energie

Už atleti ve starém Řecku používali na zvýšení síly i posílení zdraví směs máku, medu a vína. Makový olej je tedy vhodným doplňkem jídelníčku v období zvýšené fyzické námahy a psychické vyčerpanosti.

Jak chutná nejlépe?

 • jemná maková chuť i aroma umožňuje užívat makový olej přímo, doporučené dávkování je obvykle jedna čajová lžička ráno nalačno a večer před spaním
 • je stvořen k dochucení ovocných i zeleninových salátů, ovocných polévek, omáček, vdolečků, palačinek a lívanců
 • lze jej zkombinovat s jinými rostlinnými oleji a využít při masážích

Náš tip: Konzumované pečivo pokapejte makovým olejem, bude nejen zdravější, ale i chutnější.

Dejte si pozor na jeho skladování

Sponzorováno

Makový olej se doporučuje skladovat v ledničce, tedy na chladném a tmavém místě. Po otevření by měl být zkonzumován do tří měsíců, protože rychle zežloutne a zhořkne.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva