Vitamín B5 – kyselina pantothénová – jaké má účinky? 4.89/5 (9)

Sponzorováno

Vitamín B5 - kyselina pantoténováVitamín B5 (Acidum panthotenicum) je antistresový vitamín. Účastní se odstraňovaní jedů a vylučování léků z těla. Podporuje imunitní systém sliznic, růst vlasů, ukládání barviv ve vlasech. Zvyšuje plodnost a podporuje dlouhověkost. Jako součást koenzymu A hraje důležitou roli při metabolismu tuků, sacharidů a různých aminokyselin a při syntéze mastných kyselin a cholesterolu.

Když je nedostatek vitamínu B5

Pokud máte v těle nedostatek vitamínu B5, může Vás potkat některá z následujících nepříjemností.

  • únava,
  • poruchy spánku,
  • záněty trávicího traktu,
  • zrychlená srdeční činnost,
  • průjem,
  • dermatitida (kožní zánět)

Zdroje vitamínu B5

Vitamín B5 se vyskytuje v každé živé hmotě, vnitřnostech, droždí, žloutku, déle je pak jeho zdrojem čerstvá zelenina, játra, maso, pšeničné klíčky, otruby, tresčí játra, mateří kašička.

Denní potřeba vitamínu B5

Doporučuje se od 6 až 10 mg pro dospělé a 5 mg pro děti. Za určitých okolností může být dávka zvýšena až na 30 až 50 mg denně.

Sponzorováno

Příznaky při nedostatku

Jedním z projevů je parestézie – pálení nohou a svědění, má charakter neuromotorické poruchy. Nedostatek také bývá příčinou zánětu kloubů. Pokud se nedostatek zjistí, stačí zvýšit dávky této kyseliny a během 1-2 týdnů se příčiny artritidy ztratí. Pokud se příjem celozrnných produktů, klíčků, otrub, žloutků, nebo včelí mateří kašičky zvýší, dojde k ústupu zánětu, ale i k celkové zvýšené vitalitě organismu.

Ke kyselině pantotenové třeba dodat, že její množství v potravinách stále klesá. Postižení jsou zejména starší lidé. Asi 1/3 všech starších lidí má nedostatek kyseliny pantotenové v krvi.

Příznaky nadbytku

Při předávkování se může vyskytnout průjem. Při vyšších dávkách může dojít k alergiím.

Další informace o vitamínu B5

Kyselina pantothenová je růstovým faktorem pro mnohé bakterie, patogenní mikroby a kvasinky. Je také podstatná pro normální vývoj některých rostlin, ptáků a savců. Tvoří složku koenzymu A, který katalyzuje Acylace reakce v buňce. Je životně důležitý pro normální činnost nadledvinek a pro uvolňování energie z tuků a cukrů. Vitamín B5 se také účastní na syntéze protilátek.

Sponzorováno

Vitamín B5 je termolabilní, tedy se ničí vařením a běžnými průmyslovými konzervačními postupy. Velkými nepřáteli kyseliny pantothenové jsou i antikoncepční pilulky, léky s obsahem síry, léky na spaní a v neposlední řadě alkohol a kofein.

Co si dále o vitamínu B5 přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Bez komentáře u článku “Vitamín B5 – kyselina pantothénová – jaké má účinky?”

    1. […] jsou i bohatým zdrojem různých vitamínů, obsahují například vitamin B5 prospěje vaší pleti, další látky pomáhají při chudokrevnosti a během těhotenství. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva