Sponzorováno

Užívání léků v době těhotenství: Jak neohrozit plod? 4.92/5 (13)

V těhotenství platí - podávat léky jen v nezbytných, naléhavých případech

V těhotenství platí – podávat léky jen v nezbytných, naléhavých případech

Devět měsíců těhotenství je období radosti, ale i mnohých rizik. Budoucí matky si musí dávat pozor hlavně na své zdraví, aby nemusely užívat léky, neboť v těhotenství se léky užívají pouze v případě, když prospěch léčby převáží nad rizikem nežádoucích účinků pro plod. Rozsah tohoto rizika je různý – závisí na týdnu těhotenství, dávky použitého léčiva, délky užívání přípravku, a samozřejmě od samotného organismu a jeho dědičných vlastností. Léčba matek je také odlišná od léčby ostatní populace, protože se mění vstřebávání léků a zrychluje jejich vylučování. Před moderní lékařskou vědou stojí vážný úkol – vyřešit problematiku užívání léků v těhotenství tak, aby nebyly ohroženy děti.

Kdy je lidský plod nejcitlivější?

Od 4. týdne po oplodnění, se začínají vyvíjet orgány, a to je čas, kdy je embryo na teratogenní vlivy nejvíce citlivé. Od 9. týdne až do 9. měsíce, plod roste a vyvíjí se. V tomto období je riziko poškození plodu výrazně menší. Poškození léky předpokládáme u 1 dítěte z 1 000 narozených.

Základní pravidla léčby v těhotenství:

  • pokud je to možné, vyloučit léky v prvním trimestru, kdy je riziko pro plod největší
  • léky (v rámci možností) nekombinovat, ale užívat jen jeden, ideálně jednosložkový
  • užívat co nejmenší dávku, co nejkratší dobu

Co během těhotenství užívat, a co ne?

Určitě je třeba se vyvarovat vitaminů A a D, které jsou pro embryo toxické. Naopak vhodným výživovým doplňkem, zejména v prvním trimestru, je kyselina listová (vitamin B9), kterou podle statistiky užívá více než polovina těhotných žen.

Kyselinu listovou by si určitě měly doplňovat vegetariánky, které tohoto vitaminu mají méně. Běžný příjem kyseliny listové u každého člověka, by měl být kolem 0,4 mg, těhotné ženy by měly přijmout dvakrát tolik. Jejím přínosem je snížení počtu rozštěpů páteře, také pomáhá při tvorbě DNA a krvinek. Kromě tabletové formy, je dostupná i v rajčatech, kvasnicích, malinách a v obilovinách (na další zdroje kyseliny listové ve výživě se podívejte zde). Dále se na podporu vývoje plodu, resp. jeho nervové soustavy, zraku, chování a učení, doporučuje užívat omega-3 mastné kyseliny, obsažené zejména v rybách. Akutní problémy je lepší vydržet, léčit je bez léků, nebo použít homeopatickou léčbu, zatímco léčbu chronických onemocnění, jako epilepsie, astma, vysoký krevní tlak, je bezpečnější nepřerušovat. Samotná nemoc totiž může být pro plod větším rizikem, než užití léku.

Antibiotika a těhotenství

U antibiotik je také nutné počítat s možností vedlejších účinků, zejména při podávání v kombinaci – např. při chřipkových onemocněních s analgetiky. Matky užívající antibiotika v kombinaci v souvislosti s infekčními onemocněními měly vyšší % rizikových těhotenství a také byly popsány případy výskytu poškození novorozenců. Přes placentu rychle procházejí léky z tetracyklinové řady a jeho derivátů. Tetracyklin může působit na vyvíjející se plod tak, že porušuje zubní sklovinu a následným typickým žlutým zabarvením zubů. Možné je i narušení procesu reprodukce. Mnoho antibiotik prochází placentou, což je na druhé straně jako „zabít dvě mouchy jednou ranou“, protože se léčí najednou matka, i plod. Jelikož ale antibiotika pomáhají jen při bakteriální infekci, před jejich nasazením je vhodné podstoupit CRP test (C-reaktivní protein), který se pomalu, ale jistě, stává u lékařů samozřejmostí. CRP test poslouží na přesné odlišení virové infekce, od bakteriální.

TIP: Co jíst a co nejíst během těhotenství?

Léky proti bolesti v těhotenství

V současnosti je celosvětovým trendem, neužívat během těhotenství léky proti bolesti. Na druhé straně – neléčená bolest způsobuje stres, který má na vývoj dítěte velký vliv. Statisticky nejužívanější lék v průběhu těhotenství je paracetamol, který se může (v běžných dávkách) užívat během celého těhotenství. Běžné dávky představují maximálně 4 gramy léčiva za den, při vyšší dávce dochází k poškození jater. Metamizol je analgetikum druhé volby, ale pro riziko anafylaktického šoku, musí jeho podávání zvážit lékař. Méně používaným je ibuprofen, který je kontraindikován v 3. trimestru, a podle nejnovějších studií i v 1. trimestru. Brání totiž nástupu porodu. Kyselina acetylsalicylová, se v těhotenství užívá jen do dávek 100 mg za den, přičemž v těchto dávkách působí proti nadměrnému srážení krve. Užívání se rozhodně nedoporučuje v 1. trimestru (pro možnost poškození trávicí trubice) a v 3. trimestru (pro možnost krvácení při porodu a vyšší výskyt krvácení do mozku u novorozenců).

Sponzorováno

Vysoký krevní tlak v těhotenství

Vysoký krevní tlak představuje vážnou komplikaci těhotenství. Vyskytuje se přibližně u 8% těhotných žen. Statisticky nejběžnějším léčivem, zejména kvůli bezpečnosti, je magnézium (hořčík). Tento minerál navíc odstraňuje křeče dolních končetin, pálení žáhy a může zabránit předčasnému porodu. Mezi volně prodejné „léky“ patří i česnek, který má kromě snížení tlaku i ochranný účinek na plod. Pravděpodobně snižuje srážlivost krve, proto je vhodné, abyste se mu vyhnuli před plánovaným porodem.

TIP: Svědí vás všechno v těhotenství? Může to být cholestáza.

Nevolnost a zvracení

Minimálně 50% žen postihuje během těhotenství zvracení nebo nevolnost. Může jít o lehčí formu, bez zhoršení stavu, nebo o vážnější formu, spojenou s úbytkem na hmotnosti.

Lehčí forma se většinou obejde bez léků, a to:

  • změnou stravy (závratné změny, jak veganství, se ale určitě nedoporučují, protože tělo tehdy vyplavuje toxické látky, které se následně dostávají přes placentu do plodu)
  • zařazením zázvoru do jídelníčku
  • akupunkturou

Komplikovanější stavy, s úbytkem na hmotnosti, se často léčí antiemetiky (léky proti zvracení), jako jsou metoklopramid a domperidon.

TIP: Problémy po porodu, o kterých se málo mluví

Deprese a léky v těhotenství

Identifikovat depresi u těhotné ženy, je velmi obtížné, protože únava, nechutenství a poruchy spánku, jsou během těhotenství běžné. Lehčí formy deprese se léčí sezeními u psychologa, cvičením a pobytem na čerstvém vzduchu, těžší už pomocí léků, dostupných pouze na lékařský předpis. I když užívání těchto léků představuje určité riziko pro plod, neléčená deprese představuje ještě větší.

TIP: Které bylinky jsou v těhotenství vhodné a které ne?

Porucha srážení krve

S těhotenstvím souvisí i vznik trombů (krevních sraženin), které mohou mít negativní dopad na plod. Jako prevence vzniku těchto sraženin, se v současnosti využívají nízkomolekulární hepariny a výše zmíněná kyselina acetylsalicylová. Warfarin způsobuje vrozené vady plodu, a proto je v těhotenství kontraindikován (okolnosti vylučující použití).

Nebezpečí se skrývá i za léčbou pleti

Z dalších nebezpečných teratogenů, které mohou poškozovat plod, se dostává do popředí Accutan / izotretioin. Je to lék, který používají zejména dospívající na léčení nepříjemných hnisavých vyrážek na obličeji (akné). Jeho užívání před reprodukčním obdobím a v průběhu gravidity se ukázalo jako škodlivé. Accutan vyvolává vrozené vývojové vady kardiovaskulárního systému a poškození obličejové části plodu.

TIP: Jak na jídelníček v těhotenství?

Největší jistota – žádné léky v těhotenství

Sponzorováno

Na místě je opatrnost, které nikdy není dost. Je třeba si uvědomit, že těhotenství je fyziologický proces, kde potencionální riziko mohou mít i léky, které jsou jinak neškodné. Navzdory moderním farmakologickým metodám a pokroku v oblasti klinické farmakologie potrvá zřejmě ještě dlouho, dokud bude možné spolehlivě určit, jaký lék a v jaké dávce může způsobovat poškození lidského plodu. Většina léků, které se dostávají do oběhu, projdou dlouhodobými experimentálními pokusy a klinickými zkouškami. Ve snaze vyhnout se jakékoli nepříjemnosti některé firmy přistupují k tomu, že nové léky označují varováním: „Lék nebyl u těhotných žen prověřený, a proto se nedoporučuje těmto osobám užívat.“ Základním požadavkem při každém rozhodování o terapii těhotných by měla být zásada – podávat léky jen v nezbytných, naléhavých případech.

Co si dále přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva