Sponzorováno

Proč nemůžu otěhotnět? 10 nejčastějších důvodů, proč jste ještě neotěhotněla 4.8/5 (10)

 • Neschopnost otěhotnět může být způsobena různými faktory a podmínkami. V tomto článku jsou uvedeny některé z nejčastějších důvodů, proč žena nemůže otěhotnět.
 • Ovulační problémy: Nedostatečná nebo nepravidelná ovulace může být jedním z hlavních důvodů neplodnosti. To může být způsobeno hormonální nerovnováhou, syndromem polycystických vaječníků (PCOS) nebo jinými faktory.
 • Endometrióza: Endometrióza je stav, při kterém tkáň podobná tkáni v děloze roste mimo ni. To může vést k tvorbě jizev a adhezí, což ovlivňuje schopnost otěhotnět.
 • Problémy s dělohou: Abnormální struktury dělohy nebo fibroidy (nádory v děložní stěně) mohou mít vliv na implantaci vajíčka nebo jeho růst.
 • Problémy s cervikálním hlenem: Cervikální hlen hraje klíčovou roli při transportu spermií směrem k vajíčku. Pokud je hlen příliš hustý nebo neprůchodný, může to ovlivnit pohyb spermií.
 • Stres a životní styl: Vysoký stupeň stresu, špatná strava, nadměrné cvičení nebo obezita mohou mít vliv na reprodukční schopnosti.
 • Věk: Stáří může ovlivnit kvalitu vajíček a zvýšit riziko chromozomálních abnormalit.
 • Mužské faktory: Neplodnost může být také způsobena problémy s mužským partnerem, jako jsou nízká kvalita spermií nebo nedostatečná produkce spermií.
 • Infekce nebo zánět: Infekce v reprodukčním systému může ovlivnit plodnost.
 • Problémy s imunitním systémem: Některé ženy mohou mít poruchy imunitního systému, které ovlivňují schopnost udržet těhotenství.
 • Neplodnost může být způsobena kombinací faktorů a každý jednotlivý případ je unikátní. Pokud se páru nedaří otěhotnět po delší dobu, měli by vyhledat pomoc lékaře nebo specialisty na reprodukci.

Ať už jsou příčinou hlasitě tikající biologické hodiny nebo prostě jen přirozená lidská touha založit vlastní rodinu a dát tak v životě smysl něčemu hlubšímu, otázkou těhotenství se dříve či později zabývá každá žena. A ano, ačkoliv se v naší společnosti dává čím dál větší prostor různorodosti (ne)pohlaví, prozatím jsou nositelky nového života hlavně ženy. Je samozřejmé, že ne každá žena se zabývá myšlenkou na vlastní potomstvo. Některé si děti jednoduše nepřejí. Ale každá žena, která touží po zázraku zrození se zcela jistě zabývá myšlenkou na to, proč se tento zatím nedostavuje.

A ačkoliv zatím pořád žijeme v době, kdy si vlastní potřeby a přání můžeme uspokojovat rychleji, než si je stačíme vůbec přát, je frustrující, když to jediné, po čem opravdu toužíme zrovna mít nemůžeme. Pokud tedy aktuálně netrpělivě čekáte na dvě čárky na testu a ony nepřicházejí, možná najdete odpovědi na následujících řádcích.

Otěhotnění – Proč to nejde?

Důvodů, proč se otěhotnění nedaří může být opravdu celá řada. Příčinou může být nepravidelný cyklus a tím i ovulace, problémy v reprodukčním systému, nízký počet spermií, nebo jste to jednoduše nezkoušeli dostatečně dlouho. Zatímco neplodnost u žen se může projevovat příznaky jako nepravidelná menstruace nebo silné menstruační křeče, mužská neplodnost se projevuje příznaky jen velmi zřídka. Ať tak či onak, je dobré vědět, v čem je zakopaný pes.

Zde je 10 nejčastějších důvodů, proč se vám nedaří otěhotnět.

1. Nesnažíte se dost dlouhou dobu

První věc, kterou je třeba zvážit, je, jak dlouho se o otěhotnění snažíte. Může se vám zdát, že jste to zkoušeli snad už celou věčnost – a možná taky ano – ale je důležité vědět, že mnoho párů neotěhotní hned. Statistky nám říkají, že 80 % heterosexuálních párů otěhotní zhruba po šesti měsících snažení a přibližně 90 % bude těhotných po 12 měsících pokusů o otěhotnění. Je však důležité, aby byl pohlavní styk při tomto snažení „dobře načasovaný“.

Je dobré vědět, že… Co znamená dobré načasování?
Ačkoliv může žena otěhotnět kdykoliv, během menstruačního cyklu, existuje přeci jen období, kdy je šance na otěhotnění větší. Každý měsíc je jeden týden, kdy je pravděpodobnější, že sex povede k těhotenství. Toto období je často označeno jako Plodné dny a začíná dva až tři dny před ovulací. Nejlepší šance na otěhotnění je právě v těchto dnech, těsně před ovulací. K ovulaci obvykle dochází kolem 12. až 14. dne 28denního cyklu, ale je to samozřejmě velmi individuální u každé ženy v závislosti na délce jejího cyklu (někdy se toto může se dokonce lišit od cyklu k cyklu). Je tedy možné mít plodné dny již 8. a 9. den, pokud máte kratší cyklus, nebo například až 19. a 20. den s delším cyklem.

Kdy je vhodné obrátit se na lékaře?
Na konzultaci s gynekologem samozřejmě můžete zajít dle svého vlastního uvážení. Ale pokud je Vám 35 let a více a snažíte se více než 6 měsíců nebo je vám méně než 35 let a snažíte se otěhotnět více než rok, byla by prohlídka u odborníka a konzultace s ním rozhodně na místě.

2. Absence ovulace

Aby bylo vůbec možné otěhotnět, nutnou podmínkou je, aby měla žena ovulaci. Je zřejmé, že samotná ovulace k otěhotnění nestačí, ale bez ní to bohužel nepůjde. Ale o co vlastně jde?

Seznamte se s ovulací…
Jak je nám zhruba od střední školy známo, samotný zázrak početí pro svůj úspěch vyžaduje vajíčko a spermie. Při ovulaci dojde ve vaječníku právě k uvolnění vajíčka. K tomu dochází většinou pouze jednou v každém menstruačním cyklu a při ovulaci se uvolní pouze jedno vajíčko. Pokud se podaří nejrychlejší spermii uvolněné vajíčko oplodnit, dochází k otěhotnění. Pokud se výjimečných případech ženě uvolní dvě vajíčka současně nebo v rozmezí několika dní, a spermie oplodní obě, může se pak šťastný pár za devět měsíců těšit na dvojčata. Dle lékařů by mělo k ovulaci docházet v případě pravidelného menstruačního cyklu zhruba v jeho polovině, tedy přibližně 12 až 16 dní po začátku poslední menstruace.

Přestože ovulace trvá přibližně jen 24 hodin, otěhotnět lze samozřejmě i mimo ovulaci. Na rozdíl od vajíčka mají spermie delší životnost a to až 72 hodin, tudíž žena může otěhotnět zhruba i 3 před ovulací a jeden den po jejím začátku. Pokud však ovulace chybí úplně, otěhotnění není možné. Anovulace je běžnou příčinou ženské neplodnosti a může být vyvolána mnoha faktory.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je jednou z možných příčin anovulace. Mezi další možné příčiny patří nadváha nebo naopak podváha, ovariální selhání (předčasné selhání vaječníků, které může celosvětově postihovat až 1% ženské populace), dysfunkce štítné žlázy, hyperprolaktinémie (zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi), ale příčinou může být také nadměrné cvičení.

Většina problémů s ovulací souvisí s nepravidelnou menstruací. Přesto, ani pravidelné menstruační cykly nezaručují, že ovulace probíhá normálně. Pokud však máte nepravidelný menstruační cyklus, konzultace s lékařem je na místě, i když se nesnažíte otěhotnět dlouho.

Sponzorováno

3. Mužská neplodnost

Jak už bylo zmíněno, podmínkou pro úspěšné otěhotnění je nejen zdravé vajíčko, ale také spermie, které zajistí oplodnění. Problémy s plodností se však netýkají vždy pouze žen. Uvádí se, že u 20 až 30 % neplodných párů se objevuje problém s plodností u muže. Dalších 40 % párů má faktory neplodnosti u obou partnerů. Mužská neplodnost má zřídkakdy příznaky, které jsou běžně pozorovatelné.

Pro další zjišťování je tedy potřeba provést analýzu spermatu, což je test, který měří koncentraci spermií, ale také jejich pohyblivost a morfologii. Pokročilé metody analýzy spermatu a funkční testy jsou cennými nástroji nejen pro vědecké účely, ale mohou významně přispět také k léčbě neplodného páru. Je také vhodné se ujistit, že lékaři obou partnerů vědí, že se snažíte otěhotnět.

4. Neplodnost související s věkem

Ideální věk pro otěhotnění je z lékařského hlediska mezi dvaceti a třiceti lety. Po třicítce začíná plodnost klesat, a tak otěhotnění může trvat déle. Ještě pozdější těhotenství s sebou pak také může přinášet mnohá rizika. Mnoho žen předpokládá, že pokud mají stále pravidelnou menstruaci, otěhotnění nic nebrání. To ale nemusí to být nutně pravda. Věk ovlivňuje kvalitu i množství vajíček. A tento problém se samozřejmě netýká jen žen, i muži po 40 letech mohou čelit problémům s plodností.

5. Neprůchodné vejcovody

Problémy s ovulací tvoří asi 25 % případů neplodnosti u žen. V těch ostatních případech může jít o jiné obtíže, jako například neprůchodné vejcovody, abnormality dělohy nebo endometriózu.

Vejcovody jsou ženské pohlavní orgány, které každý měsíc přenášejí vajíčko z vaječníku do dělohy. Když se vajíčko uvolní z vaječníků, vlasové výběžky z vejcovodu vtahují vajíčko dovnitř. Ve vejcovodu může dojít i rovnou k oplodnění (spermie musí ovšem vyplavat z děložního čípku, přes dělohu a do vejcovodů), a poté je oplodněné vajíčko přeneseno do dělohy, kde se uhnízdí. Pokud jsou však vejcovody ucpané, nedostanou se skrze ně spermie k vajíčku a ani oplodněné vajíčko do dělohy.

Neprůchodné vejcovody běžně asi nepoznáte, pokud se zrovna nepokoušíte otěhotnět. V situaci, když už dojde ke zvětšení zablokovaného vejcovodu, můžete pociťovat mírné bolesti v podbřišku. Ale všimnout si lze spíše dalších doprovodných příznaků, které jsou většinou příčinou ucpání vejcovodů. Nejčastěji se jedná o endometriózu. Jak si stojí vaše vejcovody pomůže odhalit specializovaný rentgen, tzv. Hysterosalpingogram (HSG).

6. Endometrióza

Ženský reprodukční systém je fascinující, velmi složitý, ale bohužel také náchylný na řadu onemocnění, která mohou život znepříjemnit doprovodnými příznaky. Jedním z takových onemocnění je právě endometrióza. Toto mnohdy velmi bolestivé onemocnění postihuje přibližně 5-10 % žen v produktivním věku. V případě endometriózy jde o to, že sliznice děložní výstelky (endometrium) roste i mimo dělohu. Vyskytuje se pak na vaječnících, střevech a může se rozšířit až do břišní dutiny. U zdravých žen běžně dochází v průběhu měsíčního cyklu k nárůstu právě této děložní sliznice, která se však při neúspěšném oplodnění vajíčka odloučí a dostane se z těla ven pomocí menstruačního krvácení. Pokud se však děložní výstelka vyskytuje mimo děložní dutinu, není cesta, jak by se mohla vyloučit z těla ven.

Mezi nejčastější příznaky endometriózy patří bolestivá menstruace a pánevní bolesti i mimo menstruaci. Ne u každé ženy s endometriózou se však objevují tyto příznaky a některé ženy ji mohou odhalit až při vyšetření plodnosti. Přitom se stává, že je endometrióza špatně diagnostikována nebo jednoduše přehlédnuta, protože nemůže být diagnostikována krevním testem nebo ultrazvukem. Její diagnóza vyžaduje laparoskopickou operaci. Ačkoli s endometriózou bojuje celá řada žen, není zcela zřejmé, co ji vlastně způsobuje. Žádná z teorií totiž dodnes nebyla vědecky prokázaná.

7. Doprovodné zdravotní problémy

Dalším důvodem, proč miminko nepřichází mohou být i zdravotní potíže, které by nás možná s neplodností nenapadlo spojovat. Může jít například o nerovnováhu štítné žlázy, nediagnostikovanou cukrovku nebo také některá autoimunitní onemocnění, jako je lupus. Dokonce pro někoho zdánlivě banální stavy duševního zdraví, jako jsou úzkost a deprese mohou snahy o miminko velmi zkomplikovat. Stejně tak není radno podceňovat sexuálně přenosné infekce. Ty jsou nebezpečné zejména tím, že se nemusí projevovat žádnými příznaky.

8. Některé léky

I některé léky na předpis mohou ovlivnit plodnost. Jeden výzkum například ukázal, že užívání některých antidepresiv ztěžuje otěhotnění. Před jejich vysazením se však určitě nejprve poraďte se svým lékařem.

9. Faktory životního stylu

Kdo si umí představit pořádnou party bez alkoholu, no ne? Nicméně, pokud takové večírky máte častěji, než je zdrávo, a přitom se zabýváte myšlenkou na miminko, bylo by vhodné takové akce sem tam vynechat. Kouření tabáku, nadměrné užívání alkoholu a užívání nelegálních drog, jako je kokain, extáze, ketamin a amfetaminy, mohou přispívat k velkým problémům s otěhotněním. Stejně tak užívání marihuany, a to jak pro rekreační nebo léčebné účely. Otěhotnění nepomůže ani život v extrémním nebo chronickém stresu, prožívání traumatu nebo potíže s nespavostí. Bylo by vhodné také zmínit, že výrazná nadváha nebo naopak podvýživa plodnost také velmi komplikují.

10. Nevysvětlitelná neplodnost

10 až 30 % neplodných párů nikdy nezjistí, proč nemohou otěhotnět. Tomuto jevu se říká nevysvětlitelná neplodnost, nebo přesněji nedostatek dobré diagnózy. Mnoho lékařů tvrdí, že ve skutečnosti neexistuje nic takového jako nevysvětlitelná neplodnost, ale pouze neobjevené nebo nediagnostikované problémy. Faktem však zůstává, že některé páry odpovědi jednoduše nedostávají.

Sečteno a podtrženo

Pokud patříte mezi ty, kterým se otěhotnění nedaří, nezoufejte. Rozhodně doporučujeme konzultaci s odborníkem. Mnoho párů odkládá testování a léčbu a myslí si, že čas vše vyřeší. To však není nejlepší volba, protože mnohé příčiny neplodnosti nemají žádné příznaky a časem se zhoršují. Čím dříve se tomu začne věnovat nějaký odborník, tím pravděpodobnější bude léčba neplodnosti a tím dříve se vytoužené miminko dostaví.

Sponzorováno

A co vy? Také se vám nedařilo delší dobu otěhotnět? Co vám pomohlo? A jak jste to zvládala? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva