Sponzorováno

Holení, větry, křik: Při porodu na hanbu zapomeňte 4.72/5 (18)

Holení, větry, křik: Při porodu na hanbu zapomeňteV porodním sále neplatí to, co v běžném životě, a všichni zúčastnění to tak berou. Únik stolice, bolestné vzdychání, zvracení … Pro vás trapas a katastrofa, pro nemocniční personál každodenní rutina. Předem se nestresujte tím, co zahanbujícího by se v porodnici mohlo stát. Nikdo kromě vás to tam za trapné či nevšední nepovažuje. Podobné situace řeší v nemocnici zcela automaticky. Zde je pár odpovědí na otázky, které vám možná v souvislosti s porodem vrtají v hlavě. A ještě cosi – pokud se vám i během porodu něco „trapného“ stane, nikdo kromě vás si to nebude pamatovat. Zapomeňte na to co nejdřív i vy!

Mohu si nechat v porodnici kalhotky?

Praxe je taková, že budete mít na sobě pouze noční košili. Kalhotky nejsou praktické, neboť vás budou často vyšetřovat ai tak byste si je musela sundávat. Ale pokud si je necháte, nic se nestane.

Co když mi bude na zvracení?

Zvracení během porodu není výjimečné. Váš organismus tak může reagovat na bolest, na snížený tlak, epidurál, nebo na jídlo, které máte ještě v žaludku. Většinou však zůstane pouze při nevolnosti.

Co když budu mít větry?

Tak budete mít větry, o nic nejde. Koneckonců, má je každý. Když se jednou vzduch dostane dovnitř, musí jít i ven. Vaše miminko tlačí i na vaše střeva a vytlačuje z nich vzduch – a ten jde ven … nic hrozného.

Obávám, se že během porodu budu vydávat zvláštní zvuky a budu křičet

Pokud se vám tím uleví od bolesti, tak vzdychejte, skučte, vydávejte zvuky, jaké se vám derou do úst – zároveň tím soustředíte energii na svůj výkon. Personál je na to zvyklý. Samozřejmě, nemusíte neomezeně ječet, neboť i to se občas stává, ale jistý stupeň sebekontroly byste si měli ponechat.

Sponzorováno

Co když mi unikne stolice?

Stát se to může, zvláště pokud odmítnete klystýr. Většinou však jde jen o pocit, že stolice jde ven, a to tehdy, když vám miminko bude tlačit na tlusté střevo. Když se to však přece stane, budou vás zaměstnávat jiné pocity. A znovu – opravdu nejde o nic výjimečného, co by se stalo jen vám. Lékaři i sestřičky to zažívají znovu a znovu.

Mohu odmítnout, aby mě vyholili?

Pokud se tomu chcete v porodnici vyhnout, vyholte se doma. Oholení je důležité při císařském řezu, který se dělá právě tam, kde začíná ochlupení.

Bojím se, že nevydržím bolest

I když budete mírně hysterická a budete si ptát něco na tlumení bolesti, nikoho to nepřekvapí. Pokud víte, že bolest špatně snášíte, asi by bylo namístě, abyste si předem zaplatili epidurál. No abychom vás povzbudili, podle výzkumů sneseme dvakrát více bolesti, než si připouštíme.

Může mi uniknout i moč?

Někdy se to stane. Opět, o nic výjimečného nejde.

Co když budu reagovat hystericky?

Může se stát, že řeknete nahlas i něco, co byste si za normálních okolností jen pomysleli v duchu. Například, že už manžela nechcete ani vidět, že další dítě si raději adoptujete, že muži si chtějí jen užít a my ženy pak trpíme … Případně vynadáte porodníkovi. Nebojte, nevezme to osobně, už toho slyšel. Personál zasáhne pouze tehdy, pokud byste se přestali soustředit na samotný porod a spolupráce s vámi by se zhoršila.

Budu vědět porodit?

Pokud zcela nevěříte sama sobě, pomůže vám, když se soustředíte na to, co vám říká nemocniční personál či porodní asistentka. Klidně se jim svěřte se svými obavami a nepodléhejte netrpělivosti. Ta vytváří napětí a porod se může zpomalit.

Jak se mám zachovat, pokud mi začne partner při porodu překážet?

Předem se spolu domluvte na tom, že pokud by kterémukoli z vás začalo být nepříjemně, váš muž prostě odejde na chodbu. Netřeba to brát osobně, situace je výjimečná a reakce ani jednoho z vás se nedají předem naplánovat. Při porodu potřebujete klid, takže neváhejte a partnera požádejte, aby odešel, pokud vás znervózňuje.

Sponzorováno

Muž se většinou bojí říct, že chce odejít, protože vás nechce ranit a zklamat. Pokud u něj vycítíte neklid, raději ho o odchod požádejte vy.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva