Nejlepší doba pro otěhotnění a početí 4.82/5 (11)

Sponzorováno

 • Nejlepší doba pro pokus o miminko je ve dnech před ovulací a v den ovulace samotné (ovulace je proces, kdy vaječník uvolňuje vajíčko). Vzhledem k tomu, že spermie mohou žít v těle ženy až 5 dní, načasování sexu na dny před ovulací může také vést k těhotenství.
 • Existuje obecný mýtus, že všechny ženy mají 28denní cyklus, ale není tomu tak. 52 % menstruačních cyklů se liší o 5 nebo více dní, takže použití nějaké metody k identifikaci, kdy ovulujete, vám opravdu může pomoci otěhotnět.

Pár - Nejlepší doba pro otěhotnění a početíKdyž se snažíte o miminko, asi určitě načasujete pohlavní styk s partnerem na vaše nejplodnější dny, abyste zvýšili své šance na početí. Ale určit den ovulace není vždy snadné! Můžete se naučit rozpoznat známky ovulace a sledovat změny cervikálního hlenu a bazální tělesné teploty.

Některé ženy používají sady prediktorů ovulace, aby zjistily, kdy ovulují, a zjistily své plodné okno. Nebo si jen chcete užít pravidelný sex s partnerem během celého cyklu? V tomto článku zjistíte více o tom, kdy je nejlepší mít styk, abyste otěhotněli.

Kdy je nejlepší čas na sex, abyste otěhotněli?

Nejlepší doba pro styk s partnerem je během vašeho plodného období, které může trvat až šest dní každý měsíc. Těchto šest dní je pět dní před ovulací + den ovulace, kdy vaše tělo uvolní vajíčko z vaječníku.

Po uvolnění vaše vajíčko přežije 12 až 24 hodin. Spermie však ve vás mohou přežít až týden, takže existuje vlastně šestidenní okno, na které mohou spermie „čekat“ a pak se setkat s vajíčkem.

S největší pravděpodobností otěhotníte, pokud budete mít nechráněný pohlavní styk do jednoho dne od ovulace. Je však poměrně obtížné určit přesný den nebo dva těsně před ovulací. Pokud tedy nechcete, aby váš sexuální život řídil kalendář (což nechce nikdo), nejlepším řešením je jednoduše si užít sex každé dva nebo tři dny.

Pokud však chcete být přesnější, budete muset zjistit, kdy budete ovulovat.

Jak zjistíte ovulační dny

Kdy budete ovulovat v daném cyklu závisí na těchto dvou věcech:

 1. délka vašeho menstruačního cyklu
 2. jak pravidelná je vaše menstruace

Menstruační cyklus může být krátký cca 21 dní, nebo delší až 40 dní. Většina žen má délku cyklu mezi 25 a 30 dny.

Bez ohledu na to, jak dlouhý nebo krátký je váš cyklus normálně, k ovulaci obvykle dochází asi 10 až 16 dní před začátkem další menstruace. Pokud máte 28denní cyklus, pravděpodobně budete ovulovat kolem poloviny cyklu. Pokud máte krátký cyklus, můžete ovulovat už během několika dnů po skončení menstruace.

Mnoho žen má délku cyklu, která se měsíc od měsíce mírně liší. Pokud je váš cyklus nepravidelný, vaše plodné okno se může mezi jednotlivými menstruacemi také lišit. Na to myslete.

Proto je nejlepší mít sex každé dva až tři dny během celého cyklu. Je to méně stresující a efektivnější než zaměřit své úsilí pouze na dny, kdy si myslíte, že se chystáte k ovulaci.

Jak poznám, že mám ovulaci?

Dobrá otázka.

Některé ženy, hlavně ty, které jsou více vnímavé ke svému tělu, dokáží ovulaci poznat i bez pomoci ovulačního testu, ultrazvuku či měření bazální teploty.

Můžete si velmi dobře uvědomovat, kdy ovulujete, nebo si nemusíte všimnout vůbec žádných změn. Pokud uvažujete o otěhotnění, seznamte se se svým tělem a možná začnete rozpoznávat známky toho, že se blížíte k ovulaci. K tomu může dojít přibližně tři týdny před očekávanou další menstruací. Zkuste hledat tyto příznaky:

 • Zvýšený vaginální výtok, který je vodnatý nebo jako vaječný bílek. V době ovulace je hlen děložního čípku řidší. Tomu se říká plodný hlen. Je to prostě větší pocit vlhka u poševního vchodu.
 • Mírné nepohodlí na jedné straně břicha.
 • Vyšší chuť na sex

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si procvičit své plodné dny, je každý den kontrolovat cervikální hlen. Změny na vašem hlenu jsou jednou z věcí, které můžete nejsnáze rozpoznat.

Sponzorováno

Můžete také měřit svou bazální tělesnou teplotu během cyklu, abyste zjistili, kdy ovulujete. Vaše bazální tělesná teplota se při ovulaci mírně zvýší.

Ztěžuje nepravidelná menstruace otěhotnění?

Nepravidelná menstruace nemusí nutně znamenat, že jste méně plodná než ženy s pravidelnou menstruací. Nicméně stojí za to navštívit svého praktického lékaře, pokud:

 • vaše menstruace se náhle stane nepravidelnou
 • vaše menstruace je kratší než 21 dní nebo více než 35 dní od sebe
 • vaše menstruace trvá déle než sedm dní
 • je velký rozdíl (nejméně 20 dní) mezi vaším nejkratším a nejdelším menstruačním cyklem
 • máte nepravidelnou menstruaci a nedaří se vám otěhotnět

Někdy jsou nepravidelné cykly způsobeny stavy, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo porucha štítné žlázy. Tyto stavy mohou ovlivnit vaše šance na početí, takže je lepší vyhledat lékařskou pomoc dříve než později.

Procvičte si tedy hledání změn v plodném hlenu každodenní kontrolou. Pokuste se mít sex, když zaznamenáte dva nebo více dní vlhkého, kluzkého hlenu. Nebo pro vás může být snazší mít pravidelný sex během celého cyklu.

Některé ženy používají ovulační sady, aby přesně určily svůj nejplodnější čas. Většina těchto ovulačních testů hledá vrchol luteinizačního hormonu neboli LH, který je skutečným spouštěčem uvolňování vajíček. Můžete je použít ke zjištění, kdy jste během cyklu nejplodnější, i když jejich použití k načasování sexu nezvýší vaše šance na přirozené otěhotnění.

Můžete otěhotnět kdykoli v měsíci?

Ne, budete muset mít sex ve dnech před a kolem doby ovulace. Vaše nejplodnější dny jsou den před a den ovulace. Jakmile ovulujete, vajíčko přežije pouze 24 hodin, pokud není oplodněno. Metody, které vám pouze řeknou, že jste ovulovali (poté, co jste uvolnili vajíčko), nezoptimalizují vaše šance na otěhotnění v tomto cyklu, protože v době, kdy víte, že k tomu došlo, je příliš pozdě na to, aby bylo oplodněno. Je důležité vědět, že se chystáte k ovulaci.

Jak dlouho mi bude trvat, než otěhotním?

Některé ženy otěhotní rychleji než jiné. Ve skutečnosti až 40 % žen trvalo otěhotnění déle, než očekávaly, ale více než 80 % párů obvykle otěhotní do jednoho roku, pokud mají pravidelný sex.

Doba potřebná k otěhotnění závisí na faktorech, jako je např.

 • věk
 • zdraví
 • rodinná a lékařská anamnéza

Většina odborníků doporučuje ženám, aby navštívily lékaře, pokud nemohou otěhotnět do jednoho roku, pokud jsou mladší 35 let. Pokud je vám 35 nebo více let, navštivte svého lékaře, pokud nemůžete otěhotnět do šesti měsíců od pokusu. Pokud je vám více než 40 let, měli byste navštívit svého lékaře ideálně hned s touto otázkou.

Jaký je optimální věk pro otěhotnění?

Plodnost ženy s věkem klesá. Takže ve 20 letech je největší pravděpodobnost, že budete plodná, a máte největší šanci otěhotnět. Ale nemusíte otěhotnět ve 20 letech (i pokud jste ve 30, je ještě spousta času). Ve skutečnosti počet žen, které rodí ve věku 30 let, je vyšší než ženy ve věku 20 let. Takže, i pokud vám není 20 let, nezameškali jste: Stále můžete mít zdravé dítě a otěhotnět i po 35 letech; stojí za to si promluvit se svým lékařem, abyste měli nejlepší šanci na početí. Dnes v pohodě rodí i ženy čtyřicátnice.

Sponzorováno

Snaha o miminko je jedním z nejvíce vzrušujících období v životě páru a znalost svého těla a období, kdy jste nejplodnější, vám může pomoci otěhotnět rychleji.

A dále si na toto téma přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva