Sponzorováno

Péče o prsa při kojení – jak na to? 4.73/5 (15)

Péče o prsa při kojeníBěhem porodu se vyplaví do těla rodičky hormony, které dají signál k zahájení laktace. Mléčné žlázy v prsou začnou produkovat mateřské mléko. Mateřské mléko je tou nejvhodnější stravou pro miminko, má správný poměr bílkovin, minerálů, enzymů a obsahem imunoglobulinu A pomáhá miminku budovat imunitní systém. V neposlední řadě je kojení velmi důležité pro vytváření vřelé citové vazby mezi maminkou a miminkem.

Mnoho maminek mívá zpočátku pocit, že se miminko vlastně ani pořádně nenapilo. Produkce mateřského mléka se zvyšuje postupně a pokud dítě dobře prospívá, není potřeba panikařit. Kojení je plně schopno až 90% žen. I když bývá kojení novorozence většinou relativně poklidnou záležitostí, jak dítě roste, může brzy celá záležitost připomínat spíše krmení divé zvěře. Kojenec chňape po prsu a vydatně saje. To představuje zátěž zejména pro bradavky, které na takové zacházení pochopitelně nejsou zvyklé.

S péčí o prsa začněte ještě před porodem

Péče o prsa při kojení je tedy dobré zahájit ještě před porodem. Jemná masáž několikrát denně pomůže připravit jemnou pokožku. Nezapomeňte také promazávat prsa vhodným krémem – dvorce a bradavky jako přípravu na kojení, celá prsa jako prevenci vzniku strií. Strie na prsou nejvíce hrozí právě při zahájení laktace – prsa se výrazně zvětší a kůže již nestačí elasticky reagovat na probíhající změny a může popraskat.

V tomto období se pro vás stane velmi důležitou oděvní součástí podprsenka. Musí být dostatečně pevná, aby poskytla zvětšeným prsům podporu. Výborné je pokud se dá „obsluhovat“ ze předu, nejlépe jednou rukou – nebudete se totiž chtít při každém kojení úplně svlékat a na druhé ruce budete mít hladové dítě.

Sponzorováno

Bradavku a dvorec je potřeba udržovat v suchu, takže po skončení krmení je vhodné je osušit a případně namazat. Po zahájení kojení už pro mazání bradavek musíte pečlivě volit vhodné přípravky, které nezanechávají na kůži nevhodné chutě. Ke kojení podáváme miminku vždy bradavku i dvorec a nenecháváme ho dumlat jen bradavku – je to tak pro prsa šetrnější. Jedno kojení by mělo trvat asi patnáct až dvacet minut, nejdéle půl hodiny. Delší kojení nemá význam, akorát zatěžuje bradavku – nejvíce mléka miminko vypije v prvním pěti minutách. Vhodné je prsa střídat při každém kojení a při následujícím kojení střídat prs, který nabízíme jako první.

Někdy se stane, že vzniknou na bradavce nebo dvorci prasklinky nebo opary. Je to velmi nepříjemně bolestivé. V takovém případě je potřeba neváhat a nechat si od lékaře předepsat vhodnou léčbu.

V období kdy kojíte zcela zapomeňte na sportování. I naprosto nevinně vypadající svižná chůze dráždí prsa. Ta mohou ztvrdnout. Tento nepříjemná stav je bolestivý a může být provázený vysokou horečkou.

Pokud se vám podaří zajistit hlídání pro dítě a vynecháte pravidelný termín kojení, nezapomeňte se připravit a v příslušnou dobu mléko odstříkat. Vy se totiž těšíte na chvíli klidu mimo domov, ale vaše prsa netuší, že máte pauzu. Produkce mateřského mléka pokračuje a když včas neodstříkáte, může to vést opět k zatvrdnutí prsou.

Malá rada na závěr

Na každý výlet si s sebou vezměte náhradní podprsenku a tričko. Když totiž náhodou potkáte hladové křičící miminko, vaše tělo pohotově zareaguje. A chodit po světě s mokrými fleky na prsou vás bude otravovat.

A co si ještě o kojení přečíst?

VIDEO: Kojení – kojení na veřejnosti, kojící polštář, podprsenka a čaje, šátek na kojení, péče o prsa

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva