Cviky na podporu otěhotnění – co zkusit? 4.76/5 (25)

Sponzorováno

Jak podpořit šanci na otěhotnění? Zkuste cvičit.

Jak podpořit šanci na otěhotnění? Zkuste cvičit.

Snažíte se otěhotnět a stále se nedaří? Problém může být v nedokonalém postavení vaší pánve a dalších orgánů. Naštěstí existuje systém cviků, které vám mohou opravdu pomoci. Je však třeba je cvičit správně a dlouhodobě, jedině tak se dostaví žádoucí výsledky.

Ludmilu Mojžíšovou určitě znáte…

Jistě každá z vás někdy slyšela jméno Ludmila Mojžíšová. Byla to rehabilitační sestra, která s léty praxe zjistila, že bezproblémové fungování vnitřních orgánů hraje velice důležitou roli při početí dítěte.

Trvalo samozřejmě hodně dlouho, než tento názor přijali také odborníci a lékaři, dnes už však není pochyb. Cvičení dle Mojžíšové má své výsledky. Může vám pomoci při početí však pouze v případě, že nemáte jiné problémy s plodností. Kromě početí jsou tyto cviky velice vhodné při bolestech zad a dalších problémech s pohybovým aparátem.

Pár informací z anatomie

Vaječníky a děloha a jejich uložení jsou v přímé souvislosti s pánevními svaly (svaly pánevního dna). Zde platí, že vše souvisí se vším. Když něco jen trochu nefunguje, může být problém s otěhotněním. V současné době je sedavé zaměstnání prakticky nejčastější formou práce. Pokud nejde o sedavý způsob života, tak zase stojíme dlouho na nohou. Prakticky jednostranná zátěž pohybového aparátu není vůbec vhodná.

Snížení nebo naopak zvýšení svalového napětí v oblasti pánve může výrazně ovlivnit možnost otěhotnění a mnohdy o tomto problému ani nevíme.

Cviky dle Mojžíšové – kdy začít?

Jde o sestavu jednoduchých cviků, které se soustředí na posílení pánevního dna. Tyto cviky je vhodné naučit se pod dozorem zkušeného fyzioterapeuta. Je totiž potřeba je cvičit opravdu správně. Pokud budete dělat chyby, můžete si víc ublížit než pomoci. Nevíte, zda by tyto cviky byly vhodné právě pro vás? Zkuste si sama sobě odpovědět, zda vás trápí alespoň jeden z následujících problémů.

  • Funkční neplodnost, to znamená neplodnost z důvodu poruchy fungování pohlavních orgánů
  • Máte bolestivou a nepravidelnou menstruaci
  • Bolesti v kříži
  • Nervozita, poruchy spánku, bolest hlavy a únava
  • Časté bolesti pohybového aparátu, snížení či zvýšení svalové napětí
  • Sedavé zaměstnání a málo pohybu
  • Bolest při pohlavním styku

Pokud jste si alespoň jednou odpověděli ANO, pak je pro vás cvičení dle Mojžíšové skutečně velice vhodné a prospěšné.

Jak na to?

Pokud se pro cvičení rozhodnete, nejprve si zjistěte co nejvíce důležitých informací. Metoda cvičení dle Ludmily Mojžíšové se skládá z deseti (plus dvou navíc) jednoduchých cviků, které provádíte převážně vleže.

Cviky je třeba opakovat denně (může být i dvakrát denně, pokud vám čas dovolí). S jejich pomocí lze odstranit chronické bolestí páteře a kloubů a také zmírnit menstruační problémy. Hlavně si tak můžete zlepšit vlastní plodnost. Výsledky jsou někdy skutečně jedinečné.

Posilování pánevního dna

12 jednoduchých cviků vám zabere přibližně půlhodinu denně. Věřte, že jde o cvičení, které je léty ověřené a mnoha ženám dopomohlo k vytouženému miminku. Cviky jsou velice jednoduché, nejde o posilování jako takové, obvykle se u toho nezadýcháte ani nezpotíte. Je však třeba dodržovat základní pravidla.

Cvičit je potřeba pravidelně každý den, nejprve pod dohledem fyzioterapeutky, poté můžete cvičit doma sama. Na cvičení musíte mít klid. Velmi důležité je správné dýchání, cviky jsou táhlé a pomalé. Pro cvičení doma je vhodné pořídit si speciální podložku a pohodlný oděv.

Sponzorováno

Můžete si pustit relaxační hudbu nebo cvičit bez hudby. Každý cvik několikrát opakujte. Pro začátek stačí méně, postupně přidávejte. Cviky jsou relaxační, je třeba je dodýchávat a plně se soustředit. Na jednotlivé sestavy se tedy podívejte zde.

A co dál?

Je důležité, abyste si cvičili alespoň 30 minut, 3 krát týdně, pokud je to možné. Zkuste i klasický pohyb, jako je rychlá chůze nebo plavání. Cvičte s rozumem. Pokuste se do vaší každodenní rutiny zahrnout trochu více aktivit, například:

  • Používejte schody místo výtahu, kdykoli budete moci
  • Hodně choďte, je to zdravé
  • Jezděte na kole

Vyhněte se také stresu

V průběhu času může stres negativně ovlivňovat tělo a reprodukční systém. Hůře se vám bude spát, budete postrádat energii, budete podrážděná, začnete trpět zažívacími poruchami. O sexu ani nemluvíme. Tělo je vysoce citlivé a reaguje na stresové situace a stresová období mnoha způsoby. To může zahrnovat třeba i narušení normálního fungování reprodukčního systému – to platí u mužů i žen.

Sponzorováno

V některých případech může zvláště stresující životní styl, který trvá po delší dobu, může negativně ovlivnit vaši plodnost. Důležité je, abyste si uvědomili, kde se stres bere právě ve vašem životě a podnikněte kroky k jeho minimalizaci. Tím, že rozpoznáte, kde jsou stresové oblasti vašeho života a podniknete malé kroky k jejich zmírnění, začnete se cítit pozitivněji lépe a to bude mít dobrý vliv na vaše zdraví.

A několik tipů a rad na závěr

  • Zkuste také jógu a pilates.
  • Začněte včas. Ženy často čekají, až začnou chtít být těhotné, a poté zahájí cvičební režim, ačkoli je třeba udělat opak. Je efektivnější, pokud budete dlouhodobě fit, pak to jde samo.
  • Pozor na rutinu. Existují dny, kdy nemáme dobrý pocit, že cvičíme. Toto nemusí to být jen vaše lenost, může to také způsobit monotónní rutina cvičení. Abyste tomu předešli, zkuste různé formy cvičení, jako je plavání, chůze, taneční kurzy atd.
  • Cvičte mírně a s rozumem. Pokud se vám líbí energické a velmi intenzivní cvičení nebo kontaktní sporty, je na čase zklidnit. Příliš mnoho a příliš náročná cvičení pouze stresují vaše tělo. Můžete si vybrat mírnější cvičení jako chůze, plavání, kolo atd.
  • Žádné diety. Některé ženy někdy chtějí dosáhnout své ideální hmotnosti dříve, než přiberou nějaká extra kila, když otěhotní. Ale to se vůbec nedoporučuje, protože nějaká dieta by vás mohla zbavit potřebných živin.
  • Zkuste kardio cvičení. Kardio cvičení se obecně velmi doporučuje. Plavání a jogging třeba pomáhají posílit vaše srdce. To vám pomůže udržet dobré zdraví během těhotenství.
  • Cvičte i se s vaším partnerem. Vy i váš přítel byste měli cvičit, ani jeho spermií nedělá vysedávání moc dobře. Cvičte spolu.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva