Sponzorováno

Jak otěhotnět? Máme pro vás TOP 10 rad 4.92/5 (13)

Jak otěhotnět? Máme pro vás TOP 10 radI když početí děťátka je ta nejpřirozenější věc na světě, můžete si k němu dopomoci. Máme pro vás pár tipů jak se k vytouženému miminku dopracovat.

1. Nejdůležitější je psychika!

Psychika je základ všeho. Jistě jste už X-krát slyšeli o párech, kterým se podařilo otěhotnět až když to vzdali, nebo si dítě adoptovali. Proto „netlačte na pilu“ a buďte v pohodě. Děťátko si k vám najde cestu právě když budete vyrovnaná a v emocionálně stabilní. Pozitivní přístup a odlehčený pohled na svět pomáhá. Psychosomatické záležitosti nejsou sranda! Navíc ten kdo žije ve stresu má menší chuť na sex. Kromě toho vyvede nervozita hormony a cyklus z míry.

2. Se sexem to nepřehánějte

I když sex je pro zplození potomka alfa-omega, nepřehánějte to s ním. Na jedné straně je ve hře kvalita vašeho sexuálního života. Snadno se může stát, že z intimního potěšení obou partnerů se může stát pouze rutinní „výroba miminka“. Na druhé straně si uvědomte, že správné dávkování je důležité i z fyziologického hlediska. Během plodných dnů byste neměli mít sex ani vzácně ani příliš často. Příliš málo sexu snižuje šance na oplodnění a příliš mnoho sexu snižuje kvalitu spermií. Doporučuje se dvoudenní pauza.

Frekvence pohlavního styku mezi partnery, kteří touží po dítěti, je obklopena množstvím mýtů a teorií. Podle jedné z teorií příliš častý sex, může negativně ovlivnit šance páru otěhotnět. Důvodem je, že muž nemá dostatek času na obnovu spermií. Pro většinu párů, zejména když mají partneři méně než 35 let, neexistuje něco jako příliš mnoho sexu. Otěhotnění je v prvé řadě otázkou naplánování s ovulací. Pokud je načasování správně, tak šance otěhotnět jsou vysoké. Muž dokáže obměnit celou svou zásobu spermií v průběhu 24 hodin, takže styk jednou denně (nebo i častěji) nemá vliv na plodnost. Ve skutečnosti právě naopak pohlavní styk jednou denně nebo obden během plodných dní, zvyšuje možnost otěhotnět.

3. Poloha může pomoci

Skutečně existuje poloha, která zvyšuje šanci na oplodnění: misionářská poloha. Tato poloha umožňuje hluboké vniknutí a tím zvyšuje šanci na úspěšné oplodnění. Po sexu by měla žena trochu odpočívat, aby sperma našlo snadněji cestu přes děložní čípek. Na druhé straně však platí, že po tom jak se zdravá spermie dostane těla, svou cestu k vajíčkům si najde vždy. Ať už sedíte, ležíte, nebo děláte stojku na hlavě.

Nedoporučují se polohy, při kterých sperma musí plavat oproti gravitaci (např. v sedě nebo ve stoje). Na zvýšení šancí se doporučuje po pohlavním styku 15 minut ležet na zádech s podloženými boky a nohama přitaženými k hrudníku. Podle některých se tak přinutí větší množství spermií zůstat uvnitř ženy.

4. Zdravá strava dokáže zázraky!

Zdravá strava je základem pro vyvážené hormony. Posnažte se, aby byl váš jídelníček pestrý a vyvážený. Orientujte se převážně na zdravé BIO potraviny, abyste do těla dostávali co nejméně chemických látek.

Sponzorováno

5. Sportujte!

Pravidelný sport zlepšuje krevní oběh. Fyzicky aktivní ženy otěhotní snadněji a průběh jejich těhotenství je bez problémů. Co se týče hmotnosti, pokud chcete otěhotnět, neměli byste být ani příliš vyhublá, ani příliš obézní. Oba extrémy mohou ovlivnit hladinu vašich hormonů, jako i váš menstruační cyklus.

Na druhé straně velká fyzická námaha vede ke snížení plodnosti u mužů i žen. Například, pokud muž jezdí na kole 5 a více hodin týdně, nebo žena provádí intenzivní aerobní cvičení 3 – 5 hodin týdně, podle studie, koreluje toto se sníženou plodností.

6. Kyselina listová

Sdělte svému gynekologovi, že plánujete otěhotnět, aby vám mohl předepsat kyselinu listovou a vitamíny. Dobrá zásoba zvyšuje plodnost, navíc „pojistíte“ si tím zdravý vývin miminka. Nejcitlivějším obdobím těhotenství jsou právě první tři měsíce, tedy první trimestr. Proto byste měli dbát na dostatečný příjem kyseliny listové alespoň jeden měsíc před plánovaným otěhotněním. Dopřejte si také potraviny bohaté na kyselinu listovou.

7. Vyhýbejte se cigaretám

Je dokázáno, že kouření výrazně snižuje plodnost u žen i u mužů. Navíc kouření škodí již oplozené vaječné buňce. Studie dokazují, že chemikálie v cigaretách stěžují produkci estrogenu, který je nezbytný k dozrání vajíček. Navíc kuřačky mají o 40-50% větší riziko potratu než nekuřačky!

8. Vytáhněte kalkulačku

V případě, že jste zdravá a máte pravidelný cyklus, vypočtěte si kdy je nejvyšší pravděpodobnost ovulace. U většiny žen to bývá uprostřed cyklu. U pravidelného cyklu (28 dní) – to bude mezi dny 12 až 16 počítáno od prvního dne poslední menstruace. Proto si načasujte intimní chvíle do těchto dnů.

9. Měřte, zkoušejte …

Měření bazální teploty v kombinaci s výpočtem plodných dnů zvýší pravděpodobnost otěhotnění. Takže, pokud jste dnes právě v dnech 12 až 16 počítaných od prvního dne poslední menstruace (za předpokladu 28 denního cyklu) a dnes ráno je vaše bazální teplota přibližně o 0.5 až 1 stupeň Celsia vyšší, pravděpodobně nedávno proběhla ovulace. Vajíčko má životnost pouze kolem 24 hodin, proto je důležité aby se během této doby setkalo s partnerovou spermií. Spermie jsou schopny přežít 2 až 4 dny v cervikálním moku. Proto doporučujeme začít zkoušet otěhotnět již 2 až 4 dny před ovulací, během ní a hlavně 24 hodin po ovulaci.

10. Na kávu pozor

Pití více než pěti šálků denně (více než 500 mg kofeinu) se ukazuje, že má negativní vliv na plodnost. Menší množství kávy se nejeví jako škodlivé.

A co si ještě přečíst?

VIDEO: Jak přirozeně otěhotnět, bez reprodukční medicíny – Hana Přikrylová

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak otěhotnět? Máme pro vás TOP 10 rad”

  1. Zuzka napsal:

   No s tou polohou bych si nebyla až tak jistá, jak můžete tvrdit, že je důležitá hloubka při oplodnění, když čípek je v pochvě?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva