Sponzorováno

Emoční (emocionální) přejídání – co je to a jak to zastavit? 4.75/5 (8)

Emocionální jedení je jedení jako způsob, jak potlačit nebo uklidnit negativní emoce, jako je stres, hněv, strach, nuda, smutek a osamělost.

Emocionální jedení je jedení jako způsob, jak potlačit nebo uklidnit negativní emoce, jako je stres, hněv, strach, nuda, smutek a osamělost.

Stává se vám, že hned utíkáte do spíže nebo do ledničky, když se cítíte na dně nebo jste jinak vystresovaní či naštvaní? Nacházet útěchu v jídle je dnes celkem běžné (asi běžnější, než byste možná řekli) a je této praxi říkáme emocionální či emoční jedení (přejídání).

Lidé, kteří jedí kvůli emocím, sahají po jídle několikrát týdně nebo i častěji, aby potlačili a uklidnili své negativní pocity. Po tomto jídle mohou lidé často dokonce cítit vinu nebo stud, což opět vede k cyklu přejídání a souvisejících problémů, jako je přibírání na váze.

Jak se s emočním přejídáním vypořádat? Zkusíme vám poradit v tomto našem dnešním článku.

Co způsobuje, že se někdo přejídá kvůli svým emocím?

Vlastně cokoli, od pracovního stresu, přes finanční starosti, zdravotní problémy, po problémy ve vztahu, může být hlavní příčinou vašeho emocionálního jezení.

Je to problém, který se týká obou pohlaví. Ale podle různých studií je emoční jedení a přejídání častější u žen než u mužů. Ale dámy nebojte, i muži mají tyto problémy.

Proč saháme po jídle?

Negativní emoce mohou vést k pocitu prázdnoty nebo emocionální prázdnoty. Odborníci, že jídlo je způsob, jak zaplnit tuto prázdnotu a vytvořit falešný pocit „plnosti“ nebo dočasné celistvosti.

Myslíme si, že tělo úplně nerozumí rozdílu mezi fyzickou a emocionální prázdnotou

Emocionální (emoční) jedení ovlivňuje muže i ženy. Může to být způsobeno řadou faktorů, včetně stresu, kvůli hormonálním změnám nebo smíšeným pocitům hladu.

Emocionální hlad vs. skutečný hlad

Lidé samozřejmě musí jíst, aby žili. Možná tedy přemýšlíte, jak rozlišit mezi emocionálními signály a signály skutečného hladu. Existuje několik rozdílů, které vám mohou pomoci zjistit, zda to, co cítíte, je skutečný hlad.

Reálný hlad Emoční hlad
Vyvíjí pomalu v průběhu času. Přichází náhle nebo velmi rychle.
Toužíte po různých skupinách potravin. Toužíte jen po určitých potravinách (čokoláda třeba).
Cítíte pocit plnosti a berete to jako vodítko k tomu, abyste přestali jíst. Můžete se přejídat a stále a dlouhou dobu necítit pocit plnosti.
Nemáte žádné negativní pocity z jídla. Cítíte vinu nebo stud za jedení jídla.

 

Fyzický a emocionální hlad lze snadno zaměnit, ale mezi nimi jsou klíčové rozdíly. Věnujte pozornost tomu, jak a kdy začíná váš hlad, a také tomu, jak se cítíte při a po jídle.

Jak zastavit emoční přejídání? Jak přestat jíst kvůli negativním emocím?

Emocionální hlad se nedá snadno zahnat jídlem. Obecně konzumace jídla kvůli negativním emocím často zanechává lidi rozrušenější než dříve. Tento cyklus obvykle nekončí, dokud se člověk nezabývá emocionálními potřebami.

Jak se dá při emočním přejídání pomoci?

Najděte jiné způsoby, jak se vyrovnat se stresem

Objevení jiného způsobu, jak se vypořádat s negativními emocemi, je často prvním a důležitým krokem k překonání emočního přejídání. To může znamenat psaní do deníku, čtení knihy nebo si najít pár minut na to, abyste si jinak odpočinuli od problému všedních dní.

Chvíli trvá, než změníte svůj způsob myšlení od sahání po jídle na jiné formy úlevy od stresu, takže experimentujte s různými aktivitami, abyste zjistili, co vám vyhovuje.

Pohybujte se!

Stejně jako první bod, i toto je dost důležité! Někteří lidé nacházejí velkou úlevu v pravidelném cvičení. Procházka nebo běhání v parku nebo i jóga mohou pomoci ve zvláště emocionálních chvílích.

V jedné odborné studii byli její účastníci požádáni, aby zkusili 8 týdnů cvičit jógu. Poté byli hodnoceni na základě jejich všímavosti – v podstatě jejich chápání sebe sama a situací, které je obklopují.

Výsledky ukázaly, že pravidelné cvičení jógy může být užitečným preventivním opatřením, které pomáhá rozptýlit emocionální stavy, jako je úzkost a deprese. Což je super, takže zkuste jakékoliv cvičení, třeba jógu, procházku, běhání, chůzi v lese a podobně.

Zkuste i meditaci

Mnoho lidí se uklidní obrácením se dovnitř sebe sama – například k praktikám, jako je meditace. Existuje celá řada studií, které podporují meditaci jako léčbu poruchy přejídání a i emočního přejídání.

Jednoduché hluboké dýchání je meditace, kterou můžete dělat téměř kdekoli. Posaďte se v klidném prostoru a soustřeďte se na svůj dech – pomalu proudící dovnitř a ven z vašich nosních dírek. Zde je více o tom, jak meditovat doma.

Sponzorováno

Můžete procházet weby, jako je YouTube, kde najdete bezplatné lekce meditace. A zkuste také dechová cvičení. Ta jsou také super na relax od stresu.

Založte si jídelní deníček

Vedení záznamů o tom, co jíte a kdy to jíte, vám může pomoci identifikovat spouštěče, které vedou k emocionálnímu jedení. Můžete si zapisovat poznámky do poznámkového bloku nebo se obrátit i na aplikace v chytré telefonu, jako je známá aplikace MyFitnessPal.

I když to může být náročné, zkuste zahrnout vše, co jíte – ať už velké nebo malé – a zaznamenejte si emoce, které v tu chvíli cítíte.

Pokud se také rozhodnete vyhledat lékařskou pomoc ohledně svých stravovacích návyků, může být váš jídelní deník užitečným nástrojem, který můžete sdílet se svým lékařem.

Jezte zdravou stravu

Klíčem je také zajištění dostatečného příjmu živin, které vašemu tělu dodají energii. Může být obtížné rozlišit mezi skutečným a emocionálním hladem. Pokud jíte dobře po celý den, může být snazší si toho všimnout, když jíte z nudy, smutku nebo stresu.

Stále máte potíže? Zkuste sáhnout po zdravých svačinkách, jako je čerstvé ovoce nebo zelenina.

Vytáhněte běžné pachatele ze své spíže

Zvažte vyhození nebo lépe darování potravin, po kterých často sáhnete ve chvílích smutku a stresu. Myslete hlavně na věci s vysokým obsahem tuku, sladkosti nebo kalorie, jako jsou hranolky, čokoláda a zmrzlina. Také odložte návštěvu obchodu s potravinami, když se cítíte nějak rozrušeni.

Když budete mít jídlo, po kterém toužíte, mimo dosah, když se cítíte emocionálně na dně, může vám to pomoci přerušit cyklus tím, že vám poskytne čas na přemýšlení, než bezhlavě jíst.

Pozor na objem a množství jídla

Odolávejte popadnout celý sáček chipsů nebo jiného jídla ke svačině. Bedlivé odměřování porcí a výběr malých talířů, které pomáhají s kontrolou porcí, jsou dobrými stravovacími návyky, které je třeba rozvíjet.

Vyhledejte pomoc

Odolávejte izolaci ve chvílích smutku nebo úzkosti. Dokonce i rychlý telefonát s přítelem nebo členem rodiny může udělat zázraky s vaší náladou. Existují také formální podpůrné skupiny, které mohou pomoci.

Váš lékař vám může dát doporučení k poradci, který vám může pomoci identifikovat emoce na cestě vašeho hladu.

Odstraňte rozptýlení

Často se jistě přistihnete, že jíte u televize, počítače nebo jiného rozptýlení. Zkuste vypnout televizi nebo odložit telefon, až se příště ocitnete v tomto okamžiku.

Když se bedlivě zaměříte na jídlo, sousta, která sníte, a na úroveň hladu, možná zjistíte, že jíte emocionálně. Někteří dokonce považují za užitečné zaměřit se na 10 až 30 přežvýkání jídla, než spolknou sousto jídla. I to pomáhá! Dělání těchto věcí dává vaší mysli čas dohnat žaludek.

Pracujte na pozitivní sebemluvě

Pocity studu a viny jsou často spojeny s emocionálním jedením. Je důležité pracovat na samomluvě, kterou zažíváte po takové epizodě – nebo to může vést k cyklu emocionálního stravovacího chování.

Místo toho, abyste se tvrdě zkritizovali (ty jsi fakt neschopná), zkuste se poučit ze svých nezdarů. Využijte toho jako příležitost k plánování budoucnosti. A když uděláte kroky, nezapomeňte se odměnit – vykoupat se, zajít si na bazén, do wellness, jít na klidnou procházku a tak dále. Správných odměn nikdy není dost!

Kdy už navštívit svého lékaře?

Je to někdy obtížné, ale zkuste se podívat na své emoční přejídání jako na příležitost, jak se více dostat do kontaktu se sebou samým a svými pocity. Provádění tohoto procesu den za dnem nakonec povede k lepšímu pochopení sebe sama a také k rozvoji zdravějších stravovacích návyků.

Neřešené emocionální přejídání může vést k poruchám příjmu potravy.

Pokud máte pocit, že stravovací návyky jsou mimo vaši kontrolu, je důležité navštívit vašeho lékaře. Váš lékař vás může odkázat na poradce nebo dietologa, který vám pomůže řešit duševní i fyzickou stránku emočního stravování.

Co vám poradíme na závěr? Věřte si!

Abyste byli úspěšní, musíte si věřit a zůstat motivováni neustálou vírou, že dokážete všechno, co si zamanete. Nemůžete být stále šťastní a úspěšní; to není reálné. Ale můžete se naučit soustředit se hlavně na své úspěchy, ne na svá selhání.

Můžete se spíše přinutit hledat řešení, než ztrácet naději nebo se vzdávat, když narazíte na překážku. Ostatní lidé mohou do značné míry pomoci, ale je na vás, abyste našli své silné stránky a využili je pro sebe.

Sponzorováno

A co vy? Jak s emočním přejídáním bojujete vy? Napište nám vaše strategie do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

Zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva