Sponzorováno

Jak zjistit, kdy máte své plodné dny? 4.83/5 (6)

  • Žena může otěhotnět pouze během plodných dnů v menstruačním cyklu.
  • Vaše šance na otěhotnění se dramaticky zvyšuje, pokud máte sex v den ovulace nebo dva dny před tím. Nejplodnějšími dny jsou však 2-3 dny před ovulací. Sex během této doby vám dává největší šanci otěhotnět.
  • 12-24 hodin po ovulaci již žena během tohoto menstruačního cyklu nemůže otěhotnět, protože vajíčko již není ve vejcovodu. Pokud máte sex před nebo po plodném období, není téměř žádná šance otěhotnět (ale pokud se nepokoušíte otěhotnět, nespoléhejte na to na 100%).

Mnoho manželských párů se snaží o dítě, ale ne vždy se jim to daří. Jak se dá otěhotnění pomoci? Jako první věc je to, že zjistíte, kdy máte své plodné dny, tím dost zvýšíte svou šanci na početí.

Nejplodnější jste v době ovulace (když se vám z vaječníků uvolní vajíčko), což obvykle nastává 12 až 14 dní před začátkem další menstruace. Toto je období v měsíci, kdy s největší pravděpodobností otěhotníte. Je nepravděpodobné, že byste otěhotněla těsně po menstruaci, i když se to může stát. Je důležité si uvědomit, že sperma může v těle někdy přežít až 7 dní po sexu.

Pokud byste nechtěla otěhotnět, měla byste při sexu vždy používat antikoncepci. Neexistuje žádná „bezpečná“ doba v měsíci, kdy byste mohla mít sex bez antikoncepce a neriskovat otěhotnění.

Představme si menstruační cyklus blíže

Začíná prvním dnem pravidelného menstruačního krvácení a končí posledním dnem před následující menstruací. Každý cyklus má svůj vlastní průběh. Během cyklu dochází k vyzrávání a růstu folikulu, k jeho prasknutí a uvolnění vajíčka (ovulaci) a k přeměně folikulu na žluté tělísko.

K ovulaci dochází v průběhu menstruačního cyklu pouze jednou. Stěnou folikulu jsou produkovány hormony estrogeny. Před ovulací stoupá hladina právě tohoto hormonu. Působením estrogenu se tvoří a roste děložní sliznice a žlázky hrdla dělohy produkují stále řidší hlen. Když dosáhne hladina estrogenu nejvyšší hodnotu, hlen obsahuje více než 96% vody. Mění se i konzistence děložního čípku. Měkne, otevírá se a směřuje nahoru.

V momentě kdy folikul dozraje, hypofýza produkuje luteinizační hormon, pod jeho vlivem folikul praskne a uvolněné vajíčko je zachyceno vejcovodem. Pokud není oplodněné v horní třetině vejcovodu, skoro zaniká. Zbytek folikulu se promění na žluté tělísko, které produkuje především hormon progesteron, který svým účinkem připravuje děložní sliznici k uhnízdění oplodněného vajíčka. Mění se charakter hlenu – stává se hustším, tužším a žloutne. Čípek tuhne, uzavírá se, je níže položený a bazální teplota se zvyšuje.

Vhodná metoda regulace početí

V dnešní době opravu hodně partnerů nebo manželských párů hledá vhodnou metodu regulace početí. Je důležité, aby byla spolehlivá a zároveň bez vedlejších zdravotních následků.

Symptotermální metoda

Možné řešení je využití osvědčené moderní metody přirozeného plánování rodičovství založeného na vědeckých podkladech symptotermální metody (symptom = příznak, termální = teplotní). Metoda je založena na vyhodnocování změn snadno sledovatelných příznaků: hlenu děložního hrdla a bazální teploty. Umožňuje určit optimální období v cyklu ženy pro početí, a také spolehlivě vymezit období, kdy k početí a tedy ani k těhotenství dojít nemůže. Přirozené plánování rodičovství vychází ze skutečnosti, že k početí nedochází při každém pohlavním styku. Díky tomu je možné celkem spolehlivě vymezit plodné a neplodné dny.

Sponzorováno

Je to tedy metoda pro ty, kteří mají zájem znát své tělo a rozumět mu.

  • Je eticky v normě, v souladu s přirozeným zákonem.
  • Posiluje sebevědomí partnerů a vytváří mezi nimi vztah naplněný důvěrou.
  • Je metodou, která vychází ze vzájemné spolupráce muže a ženy.
  • Nabízí ničím nerušený sexuální zážitek.
  • Je množné s ní začít v každém období života ženy.
  • Je cenově velmi dostupná.
  • Při snaze vyhnout se početí je její spolehlivost minimálně srovnatelná s hormonální antikoncepcí.
  • Nemá žádné vedlejší účinky.
  • Je spolehlivá v období porodu, kdy žena kojí.
  • Pomáhá při objasnění příčiny neplodnosti.
  • Je použitelná i při nepravidelných cyklech.
  • Je možné ji používat v zaměstnáních, kde se pracuje na směny.

Pravidla pro sledování hlenu

Vzhled a kvalita hlenu jsou dány množstvím estrogenu, tzn. čím je vyšší, tím je hlen tekutější a je doprovázen subjektivním pocitem vlhka až mokra v rodidlech. Tento pocit můžeme považovat za nepřímou známku ovulace. Plodné období trvá ještě tři dny po vrcholu hlenu. S nástupem progesteronu hlen houstne, stává se lepkavým až nakonec není pozorován. V neplodném období na začátku cyklu brání hlenová zátka průniku spermií z pochvy do děložního hrdla. V kyselém prostředí pochvy spermie během 4 až 8 hodin odumírají.

Pravidla pro sledování čípku

Za začátek plodného období se považuje jakákoliv změna kvality čípku. Čípek je měkčí, vytahuje se nahoru, jeho branka se otevírá. Některé ženy na něj při samovyšetřování prstem přes pochvu ani nedosáhnou. Plodné období končí, když je čípek nízko, uzavřený a pevný asi jako špička nosu.

Pravidla pro sledování tělesné teploty

Bazální teplota je klidová teplota naměřená hned ráno, nejlépe po probuzení, v tělesné dutině (konečník, pochva, pod jazykem). Měření provádíme v průběhu jednoho cyklu ve stejné dutině, stejným teploměrem a ve stejný čas. Před ovulací má tělesná teplota nižší hodnoty. Po ovulaci dochází k vzestupu teploty. Důležité je umět stanovit první den vzestupu teploty. Je to první měření, které je jakkoli vyšší než nejvyšší ze šesti předchozích měření.

A co vy? Jak plodné dny počítáte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Dále si u nás o menstruaci přečtěte

VIDEO: Plodné a neplodné dny | Když nechcete brát hormonální antikoncepci

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva