Sponzorováno

Cykloturistika pro seniory – ideální sport 4.87/5 (23)

Ani v seniorském věku nejste na cykloturistiku staří. Opravdu ne.

Ani v seniorském věku nejste na cykloturistiku staří. Opravdu ne.

Cykloturistika se stala v současné době doslova fenoménem mezi sporty. Na kole jezdí děti, rodiče, ale také prarodiče. Cykloturistika je sport, který se hodí pro každého. Věk lidí se stále prodlužuje a senioři jsou tedy více aktivní. Je jedno, že jste v důchodu, naopak máte více volného času, který lze využít zejména aktivně.

Senioři by samozřejmě měli volit mírnější trasy, které nejsou tolik fyzicky náročné. Nabízí se například rozmanitá příroda v oblasti Luhačovic, která nabízí překrásné cyklostezky pro celé rodiny. Terén je zde pouze mírně zvlněný. Zkusme si více přiblížit tento oblíbený sport, který lze provozovat v každém věku.

Střípky z historie cykloturistiky

Cykloturistika má svou dlouhodobou historii, neboť na území České republiky se objevuje již od konce 19. století. Samozřejmě moderní doba nabízí mnohem větší komfort, který umožňuje jezdit na kole také starším lidem. Největšího rozmachu se cykloturistice dostalo po vynalezení horských a trekových kol.

Tato kola umožňují komfortní jízdu různým terénem. Byly zakládány cykloturistické oddíly a sdružení. S cykloturistiky se stal byznys, kterého využívaly cestovní kanceláře a začaly se zabývat touto problematikou.

Postupně vznikaly cyklostezky, tedy cesty určené právě pro jízdu na kole. Těm se dostává stále většího rozmachu zejména na počátku tohoto tisíciletí.

Elektrokola vám usnadní jízdu

Velké popularitě se těší takzvaná elektrokola, která umožňují vychutnat si jízdu na kole také nemocným a starším lidem, kteří nemají dobrou fyzickou kondici. Kola jsou vybavená pomocným motorkem a jsou tedy velice výhodná a jízda na nich je snadná. Jízdní kolo je doplněné o takzvaný elektropohon a stále více lidí si je pořizuje.

Jsou ideálním vynálezem pro seniory, kteří si tak mohou dopřát prožitek jízdy také ve starším věku. je však třeba mít na paměti, že elektrokolo není náhrada běžného bicyklu, pouze rozšiřuje jeho využití.

Sponzorováno

Elektrokolo otevírá zcela nové možnosti pro starší a handicapované lidi, kteří nemohou šlapat do kopců. Na kole sice šlapete, ale elektrický pohon vám značně cestu usnadní. Věk nemusí být překážkou v tom, abyste si nemohli dopřát jízdu krajinou také v pozdním věku.

Pobytové balíčky pro seniory


Důchodovým věkem život rozhodně nekončí. Starší lidé naopak mohou začít cestovat a poznávat krásy české země, ale také zahraničí. V nabídce cestovních kanceláří jsou speciální balíčky, které jsou určeny seniorům. Stále častěji tyto balíčky zahrnují také aktivní prožití dovolené například při cykloturistice. Spojení aktivní dovolené a relaxace je naprosto ideální.

Jízda na kole pomáhá

Jízda na kole je vhodná také pro starší osoby, neboť jim pomáhá při rehabilitaci kloubních onemocnění. Je však potřeba jezdit na kole pravidelně, nejlépe v kolektivu či s partnerem. Výdrž a pravidelnost je v tomto případě nejdůležitější.

Oproti chůzi nebo běhu je cykloturistika maximálně šetrná k vašim kloubům, stejně tak kolenům a kyčlím. Doporučuje se také obézním lidem a lidem, kteří by neměli zatěžovat klouby.

Další výhodou je skutečnost, že jízda na kole přispívá ke zlepšení kondice. Dále pak působí jako prevence před vznikem srdečně cévních onemocnění, mezi která patří infarkt, mozková mrtvice a také vysoký tlak. Starší lidé často bojují s úzkostí. Sportování je nejlepší lék na úzkost, zejména v kolektivu. Není nic lepšího, než vyrazit s přáteli na výlet na kole.

Na kole do města i do přírody

Kolo nejvíce oceníte, pokud žijete na vesnici. Senioři často nemají auto a jsou závislí na svých blízkých. Kolo však představuje dokonalý dopravní prostředek, který využijete na vesnici, v přírodě, ale také ve městě.

Přestaňte se vymlouvat na svůj věk. Pokud se opravdu necítíte na šlapání do kopců, jezděte po rovinkách, zvolte si jednoduché cyklotrasy nebo vyzkoušejte elektrokolo, které téměř šlape za vás.

Co si dále přečíst o aktivitě seniorů?

VIDEO: Jak může vypadat cykloturistická expedice

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Cykloturistika pro seniory – ideální sport”

  1. Rudy Hauf napsal:

   -proč pořád a jen – cykloturistika“?“ Ta je jednou, dvakrát v roce, AVŠAK
   „CYKLODOPRAVA“!“ to je šance pro život > NAkole – KAMkoliv+KDEkoliv+KDOkoliv+KDYkoliv dyť JízdníKolo (JK) je základní dopravní prostředek mobility obyvatel. Bez čekání, sezajištěným sezením a pomalu se rozvíjwjícím zazemím.
   Slogan Jízdní kolo v dopravě je nepostradatelné, tak jako kuchyňská sůl v potravě
   S cykloPOZDRAVEM „Báj bajk“!“ naZDAR Tobě i tvému kolu
   Rudy

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva