Sponzorováno

V léčbě parkinsona pomáhá i tanec 4.85/5 (13)

V léčbě parkinsona pomáhá i tanecTango, zumba nebo salsa. Tanec dokáže zmírnit příznaky Parkinsonovy choroby a zlepšit kvalitu života. Pokud pacienti tančí dvakrát týdně, mohou se věnovat i jiným tělesným aktivitám, které jim příchod této závažné choroby ztížil. Lék na nemoc zatím neexistuje, ale je několik způsobů, jak příznaky zmírnit.

Rok pravidelného tancování má prokazatelně lepší výsledky než obyčejné cvičení. Lidé s Parkinsonovou chorobou mohou mít problémy z koordinací, a právě hudba a pohyb dokážou podle lékařů dostat jejich mozek do rovnováhy a odstranit pohybové problémy.

Není pohyb jako pohyb

Výhodou tance může být rytmus, potřebný výkon ale i družnost. Díky tomu se dokáží pohybovat plynulým způsobem, zlepší se jejich rovnováha, pohyblivost a celkově kvalita života. Pro pacienty je pak snáze změnit směr a znovu se pohnout po zastavení.

Původně lékaři posílali pacienty s Parkinsona do posilovny, na plavání a běžecký pás, ale až při tanci byli nemocní více ochotni pokračovat na pravidelné bázi. Vnější podněty, jako je hudba, obcházejí oblasti mozku postižené chorobou a aktivují části související s pohybem.

Sponzorováno

TIP: Znáte tanec Nia?

I pohyb tanečního partnera a fyzický kontakt slouží jako podněty pro zlepšení stavu. Koordinované kroky s partnery vedou k rychlejšímu pohybu, zatímco fyzický kontakt zlepšuje rovnováhu. Pomoci prý může i stále populární zumba. Hudba, rytmické pohyby a společnost jiných lidí přece pomáhají nenechat se ovládnout Parkinsonem.

Parkinsonova choroba

Sponzorováno

Parkinsonova choroba je progresivní ztráta nervových buněk v části mozku zvané substantia nigra. To vede ke snížení hladiny chemické látky v mozku zvané dopamin. Spouštěč onemocnění není znám, ale pravděpodobně jde o kombinací genetických a environmentálních faktorů. Dopamin hraje klíčovou roli při regulaci pohybů těla a pokles jeho hladiny způsobuje nedobrovolné třes, svalovou ztuhlost a zpomalení pohybů.

Co si ještě o Parkinsonově nemoci přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva