Sponzorováno

Organismus v procesu stárnutí – jak probíhá? 4.94/5 (18)

Stárnutí a naše tělo

Stárnutí a naše tělo

Stárnutí je děj nevyhnutelný. Ale u každého člověka je i vysoce individuální, pod který se podepisují nejen genetické predispozice, ale i životní styl konkrétního jednotlivce. Organismus si všechno pamatuje. Jak probíhá stárnutí našeho těla? Podívejte se na naši rekapitulaci.

Krev

Dochází k redukci (snížení) erytropoézy (proces tvorby červených krvinek zejména v kostní dřeni) a leukopoezu (tvorba bílých krvinek, zdroje tzv. buněčné imunity) mizením aktivní kostní dřeně (> 40 let), zejména T-lymfocyty klesají o cca 25%.

Srdce

Svalových vláken je méně, nahrazují se neplnohodnotnými buňkami vaziva. Dochází k degenerativním změnám na svalových vláknech, zaznamenávají se poruchy podráždění a vedení vzruchu přibližně u 50% starší populace.

Cévní systém

Dochází k postupné ztrátě elasticity arteriální cévní stěny. Pouze kolem 25-30% starší populace nemá vyšší krevní tlak.

Respirační (dýchací) systém

Změny se zaznamenávají i v plicích. Alveoly (plicní sklípky, kulovitý útvar v plicích, je základní struktura a funkční jednotka na výměnu plynů mezi organismem a prostředím. Alveola je prostoupena množstvím krevních kapilár na vychytávání kyslíku z vdechnutého vzduchu. Dospělé osoby mají asi 300 milionů alveolů) se zvětšují, alveolární septa (přihrádky) se ztrácejí, množství plicních kapilár klesá, z tohoto vyplývá značný pokles vitální kapacity, přírůstek odporu dýchacích cest a úbytek sekundární kapacity.

Gastrointestinální (trávicí) systém

Atrofie (snížení funkce a následné zmenšení buňky tkáně) žaludeční sliznice je zvýšená u lidí nad 60 let. Klesá hmotnost tenkého střeva, snižuje se schopnost vstřebávání živin. Játra snižuje svoji hmotnost, průtok krve i enzymatickou aktivitu.

Vylučovací systém

U ledvin dochází ve stáří ke ztrátě nefronů (Základní stavební a funkční jednotka ledviny. V obou lidských ledvinách jsou asi 2 miliony nefronů). Po 70 roku jsou redukovány asi o 30%. Samozřejmě, přiměřeně klesá i glomerulární filtrace (proces, který se odehrává na glomerulární membráně ledvin. Dochází k ultrafiltrací plazmy).

Kožní systém

Na kůži dochází ke značným změnám, které jsou pozorovatelné i pouhým okem, jako např. vrásky, ochablost kůže, suchost, různé ložiskové změny pigmentace, zbarvení, zejména na místech, vystavených volně slunečnímu záření. U mužů je zřetelná tvorba lysiny ve vlasové části, u obou pohlaví ztráta pigmentace vlasů, šediny.

Sponzorováno

Smyslové orgány

Pravidelně již ve střední stáří je u mnoha lidí presbyopie (refrakční vada – odvozenina od řeckého výrazu pro „staré oko“ nebo ryze česky stařecká dalekozrakost neboli vetchozrakost, není klasickou dioptrickou vadou, ale souvisí se stárnutím a přirozenou ztrátou akomodace oční čočky. Ta se projevuje neschopností vidět ostře na blízko a na běžnou vzdálenost při čtení). Ve vysokém věku nastává pokles dalekozrakosti, např. u 80-letých o 0,6, u 85-letých pokles o 0,3.

Seniory postihuje později i presbyakusis (stařecká nedoslýchavost). Pojem stařecká nedoslýchavost, který lékaři používali zejména u starých lidí v souvislosti s věkem, se nyní ukazuje v nových rozměrech. V současnosti registrujeme stále více teenagerů s vážným oboustranným poškozením sluchu. Jsou to ti, kteří často poslouchají hlasitou hudbu v ze sluchátek.

Pohlavní orgány

Pro ženy je charakteristická menopauza (okamžik posledního normálního menstruačního cyklu) a poté následuje klimakterium (období mezi 45-55 rokem života). Celkově sexuální zájmy a sexuální schopnost u mužů a žen jsou uchovány do vysokého věku. U mužů je častý problém zvětšení prostaty, popřípadě, další onemocnění prostaty.

Centrální nervový systém

U starších lidí neklesají intelektuální funkce. Vysoce individuální je široký rozsah různých poklesů schopností učení, paměti, pozornosti a výkonnosti, především ve velmi vysokém věku. Při vyšetření EEG (elektroencefalografie, vyšetření registrující aktuální elektrickou aktivitu mozku člověka) přibývají zejména nízkofrekvenční vlny.

Tělo si pamatuje!

Organismus si pamatuje. Pamatuje si naše roky s dobrým životním stylem se správnými stravovacími návyky, zdravou výživou, s co nejčastější pohybovou aktivitou, ale i schopností přiměřeně často relaxovat nejen v posledních letech života. Toto vše a ještě mnoho dalších faktorů nám organismus v konečném důsledku na stáří „spočítá“. Tělo nás může „odměnit“ nejen vyšším věkem dožití, ale i stáří v přiměřeném zdraví, v dobré fyzické i psychické kondici, v přiměřené soběstačnosti.

A jak stárnete vy? Jde to dobře? Užíváte si to?

A dále si přečtěte

VIDEO: Stárnutí a naše tělo

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva