Sponzorováno

Jak se vyrovnat s osamělostí o vánočních svátcích? Když Vánoce přinášejí smutek… 4.92/5 (12)

Rozdávejte o Vánocích radost...

Rozdávejte o Vánocích radost…

Svátky jako v reklamě prožívá málokdo. Vánoce v nás evokují pocit lásky, veselosti, radosti, klidu, ale to jsou emoce, které zažíváme pouze ve vztahu s někým a ne jen o Štědrém dni. Recept na to, jak přežít svátky radostně, neexistuje. Pro ty, kteří jsou sami, je to velmi těžké. Osamělí lidé si právě v tyto dny uvědomují svou samotu ještě intenzivněji. Myslí na lidi, které milují a už s nimi nemohou z různých důvodů být – smrt, rozchod, děti v zahraničí nebo jen na vás si nedokážou udělat čas. Během svátků mohou někteří lidé také prožívat stav tzv. citové izolace.

Mají kolem sebe známé, přátelé či příbuzné, ale chybí jim blízký citový vztah k druhému. V tomto případě naopak samota pomáhá.

Osamělost není jen fyzická nepřítomnost

Svátek rodiny, obdarovávání a setkávání – nejkrásnější období roku. A jak již bylo zmíněno, osamělý se však může cítit i člověk, který žije ve vztahu a přesto se cítí sám. To není vůbec ojedinělé. Pocity osamělosti a samoty v předvánočním čase u lidí, kteří je zažívají, se stupňují i díky psychologickému nátlaku reklam a médií, které Vánoce neustále připomínají jako svátek rodiny. Ze zkušeností odborníků na lidskou duši právě emocionální vypjaté sváteční období přináší kromě pozitivních emocí očekávání a radosti i přibývání opačných pocitů. Toto období celkově vyvolává u mnoha lidí pocity smutku, úzkosti, bezmoci, beznaděje, ztráty, zoufalství, hněvu a depresivního naladění.

Takové prožívání je ještě umocněno časným stmíváním, nedostatkem slunce, chladným a nevlídným počasím. Konec roku je i obdobím bilancování a pocity zoufalství a beznaděje mohou vyplývat i z toho, že se obáváme o svou budoucnost s ohledem na materiální stránku věci.

„Šťastné a veselé“?

Za poslední roky je v Česku i na Slovensku zaznamenán obrovský nárůst výskytu psychických onemocnění, včetně sebevražd a nesouvisí to přímo s vánočním obdobím. A to je alarmující situace. Vánoce jsou jen spouštěčem těchto emocí a obtíže, kterými člověk již déle trpí, se dostávají více do popředí. Příčiny mohou být různé, nemusí jít pouze o lidské vztahy, ale může to být nízký příjem, nezaměstnanost, užívání alkoholu. A co je zřejmé na první pohled, ve stále více komerčně a materiálně založených Vánocích k tomu, nemalou měrou přispívá i mediální tlak. Odevšad jdou slyšet vánoční koledy, reklamy jsou plné rodinné pohody.

Smutek vs. deprese

Je třeba poukázat na rozdíl mezi smutnou náladou a klinickou depresí. Nejzásadnější je rozdíl v délce trvání. Deprese se obvykle diagnostikuje, když trvá šest měsíců a déle. Pokud jde o příčiny, krátkodobá depresivní nálada je přirozenou reakcí na stresové životní situace jako neúspěch v práci, selhání ve škole, ztráta zaměstnání, vážná nemoc, stáří, osamělost či ztráta milovaného člověka. V posledním měsíci roku může být i důsledkem předvánočního shonu, konci roku finišování v práci a celoroční únavy.

Sponzorováno

Za chorobnou považujeme depresi tehdy, když její příznaky v podobě dlouhotrvajících silných negativních emocí začínají vážně narušovat každodenní život člověka a vyžaduje odbornou pomoc.

Ženy snášejí samotu lépe než muži

Tento údaj zveřejnily cestovní kanceláře – podle nich ženy bez partnera, využívají více možnost cestování ve vánočním období. Jsou zřejmě odvážnější a dobrodružnější při možnosti poznat někoho nového než muži. A pokud se zaměříme na seniory, tak zjišťujeme, že starší lidé si Vánoce spojují především s duchovním prožíváním, u věřících je v popředí náboženská podstata svátků, díky čemuž i samotu mohou snášet snadněji. Senioři mají v zařízeních sociálních služeb po tyto dny bohatší kulturní program. Stejně tak i v různých náboženských institucích. Ne všichni z nich však mají to štěstí být s někým.

Přiznejte samotu okolí

Během svátků by nikdo neměl zůstat sám, ale mnoho lidí se obává, že svým smutkem budou druhým přítěží. Okolí často o pocitech osamělosti druhých nic neví. Není hanbou přiznat, že se cítíme opuštění, a pokud nás někdo pozve o svátcích k vánočnímu stolu, měli bychom zahodit předsudky předešlých generací, že narušujeme intimitu rodiny. Můžeme zvážit, zda pozvání přijmeme, nebo ne, ale nemusíme se zatěžovat úvahami, zda budeme u stolu přítěží. Pokud bychom byli přítěží, pozvání bychom pravděpodobně nedostali. Starší lidé se více zdráhají přiznat, že budou během svátků sami. Nechtějí nikoho obtěžovat, nebo se prostě stydí.

Největší dar – je udělat radost druhým

Pod vánočním stromečkem nesmí chybět dárky, obdarovat by se měl i člověk, který žije osaměle nebo se cítí osamělý. A dar nemusí mít jen hmotnou podobu. Největším darem a lékem proti osamělosti je obdarovat někoho jiného. Starší sousedku koláčem, lidí bez domova svou přítomností na charitativních akcích, pejsky v útulku procházkou.

Obdarovávání pomáhá nám samým, abychom se cítili potřební, užiteční a lidští. Utvrzuje nás, že jako lidé máme stále hodnotu a stále máme druhým co nabídnout.

Jak nebýt na Vánoce sám?

Nejlepším řešením, jak nebýt na Vánoce sám, je nebýt sám. Pozvěte někoho k štědrovečernímu stolu nebo sami přijměte pozvání. A nemusí to být jen na Štědrý den. Zapojte se do vánočních dobrovolnických aktivit a pomozte lidem, kteří jsou na tom ještě hůře. Pokud poznáte těžké osudy jiných, možná se vám ten váš nebude zdát nejtragičtější. Navštivte sváteční bohoslužby. Zavolejte přátelům a známým, kteří jsou také osamělí, a nabídněte jim pocit, že na nich někomu záleží. Odcestuje na vánoční pobyt, kde potkáte zajímavé lidi. Prostě – nebuďte sami!

TIP: Jak na vánoční stres?

VIDEO: Pomožte někomu z osamělosti – koukněte na toto super video

Sponzorováno

Líbila se Vám tato videa, sdílejte je na facebooku dál. Darujte radost.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva