Sponzorováno

Menopauza – 9 největších mýtů 4.82/5 (22)

menopauzaTo, že klimakterium, nebo lidově řečeno přechod je přirozená součást života ženy nebyl vždy brán s takovou samozřejmostí jako dnes. Je jen otázkou štěstí a medicínského pokroku, že v současnosti dosahuje tak mnoho žen menopauzálních věku. Historie říká jen velmi málo o tomto jevu, protože v minulosti jen velmi málo žen žilo dost dlouho na to, aby se do „přechodu“ vůbec dostaly. Dnes ho úspěšně překonávají miliony žen po celém světě. Bohužel s klimakteriem se stále spojuje mnoho mýtů, které jsou často zdrojem úzkosti a neodůvodněného strachu. Zde jsou nejčastější z nich.

Mýtus č. 1: Menopauza vždy způsobí zvýšení tělesné hmotnosti

Tento mýtus určitě šíří nějaká dietní policie. Určitě není pravdivý. Jedná se o velmi obecně zavedena vyjádření, které navíc není ničím podložené. Rovněž není možné zobecnit, že všechny ženy dostanou během menopauzy návaly horka. Některé je jednoduše nikdy nedostanou. Tak je to i s váhou. Jedny mohou při menopauze nějaké to kilo nabrat, jiné zase ztratit.

Mýtus č. 2: Ženy ztrácejí v klimakteriu chuť na sex

Naštěstí i tento mýtus se již podařilo vyvrátit. Výzkumníci v oblasti sexuality zjistili, že libido není spojeno s hladinou estrogenu, která v období menopauzy výrazně klesá. Kromě toho nejméně 50% žen, které se zúčastnily jejich průzkumu žádný pokles zájmu o sex neuvedlo. Výrazný nedostatek chuti na sex přiznalo jen méně než 20% z nich. To však může být způsobeno i předsudky a očekáváními. Nebuďte proto překvapená, když i během menopauzy bude váš milostný život stejně bohatý jako před ní.

Mýtus č. 3: Během menopauzy se ze ženy stává neurotická troska

Předpokládat, že žena bude v menopauze hysterická je neopodstatněné a zavádějící. Faktem je, že pro některé ženy může být menopauza velmi klidné období, jiné ho prožívají intenzivněji. Existuje hned několik faktorů, které se na emocionálním prožívání menopauzy významně podílejí.

  • Osobní zdraví a reprodukční historie
  • Zdraví žijících předků a ženských příbuzných
  • stravovací návyky
  • Kouření, pití alkoholu
  • Kultura (To znamená, zda je žena ochotná přistoupit na substituční hormonální terapii. Například ve Spojených státech asi 46% žen v menopauze zkouší hormonální substituční terapie (HRT), zatímco v Japonsku, pouze 6%.)

Mýtus č. 4: Menopauza přijde po padesátce

Pravdou je, že menopauza se po padesátém roce života vyskytuje nejčastěji. Statistiky však ukazují, že přibližně jedna ze sta žen prochází obdobím menopauzy ve věku 40 let a dokonce méně. Průměrný věk žen v menopauze je v současnosti asi 52, avšak s průměrným věkovým rozpětím 45 až 55 let. Na margo toho je třeba poznamenat, že začátek menopauzy může nastat i v důsledku chirurgického zákroku. Chirurgicky vyvolaná menopauza je také označována i jako umělá menopauza a vyskytuje se například po hysterektomii nebo po odstranění dělohy. Podle některých odborníků může být časná menopauza způsobena také různými faktory, jako je autoimunitní onemocnění spojené se špatnou výživou či chronickým stresem.

Sponzorováno

Mýtus č. 5: menopauzy může odhalit pouze lékař

Pokud si chcete potvrdit jakoukoli informaci o svém zdravotním stavu, je ideální obrátit se na lékaře. My ženy však víme své. Když se s námi něco děje, většinou to dokážeme vycítit, jen si prostě nejsme úplně jisté. Naštěstí je dnes na trhu již mnoho spolehlivých testů, které pomohou zodpovědět ty nejzásadnější otázky. Výhodou je, že se o této novince dozvíte v soukromí a budete mít dostatek času vyrovnat se s novou situací, ještě před tím, než opravdu navštívíte lékaře.

TIP: Terapie při menopauze

Mýtus č. 6: Menopauza trvá několik let

Toto tvrzení nelze považovat za úplný mýtus. Spíše bychom mohli říci, že je nepřesné. Menopauza může někdy trvat 6 až 13 let. Není proto důvod, aby se žena během tohoto období nějakým způsobem omezovala, případně si vytvářela nezdravé návyky. Je důležité si uvědomit, že v tom člověk není sám, že jde o přirozený věk, že stejným obdobím si procházejí miliony dalších žen. O menopauze málokdo rád otevřeně mluví, a proto je opředena děsivými mýty.

Mýtus č. 7: Ženy se mohou během menopauzy vyléčit samy tím, že se rozhodnou pro substituční léčbu estrogeny

Mýtus jako hrom! Za prvé, přechod je přirozený proces a ne nemoc, takže používání výrazu „lék“ je zbytečné. Za druhé, různé ženy potřebují různé hormony a některé rozhodně nepotřebují estrogen! Právě naopak, ve skutečnosti potřebují testosteron. Existují také případy, kdy hormonální substituční terapie jednoduše nemá žádný vliv na průběh klimakteria.

Mýtus č.. 8: Během menopauzy ženy ztrácejí velké množství mozkové tkáně a některé dokonce i své vzpomínky

Naštěstí toto vůbec není pravda. Mužský a ženský mozek se začne zmenšovat už okolo třicítky, přičemž míra smrštění mozku neodpovídá přesně úbytku kognitivních funkcí. To znamená, že pokud je váš mozek menší o 10 procent, nebudete nevyhnutelně trpět 10 procentním poklesem inteligence. Zajímavostí v této souvislosti je, že podle výzkumů se mužský mozek zmenšuje rychleji než ženský!

Mýtus č. 9: Menopauza je začátek konce

Toto je největší mýtus! Faktem je, že menopauza přichází v době, v životě ženy nastanou několik změny. Děti odcházejí z domu, o rodiče je naopak třeba se postarat. Nezřídka žena i manžel odcházejí do důchodu. I navzdory těmto silným vlivům může zralé období ženy přinést mnoho krásných podnětů, které jí dokáží obohatit celé další roky a přinést zcela nové, dosud nepoznané zážitky a pocity. Jednoduše i babí léto může být krásné a barevné.

A co vy? Jaké mýty jste o menopauze slyšely vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si o nás o menopauze ještě můžete přečíst?

VIDEO: Menopauza

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Menopauza – 9 největších mýtů”

    1. […] Zmírnily se návaly u žen v přechodu (klimakterium) […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva