Sponzorováno

Sladkosti pro (malé) děti z pohledu zdraví – ano nebo ne? 4.86/5 (7)

Sladkosti pro (malé) děti - ano nebo ne?Nakupujete v obchodě a vaše ratolest si vytrvale prosazuje své: Mami, kup mi čokoládu nebo žvýkačku, lízátko, sušenku, …! Neodoláte prosbám, podnětům, křiku a nakonec ustoupíte a něco mu přece jen koupíte. Děláte dobře?

V dnešní době je mnoho zdrojů odkud lze čerpat informace o zdravém stravování dětí. I přesto není žádnou raritou vidět malé roční miminka sedící v kočárku s sušenkou v ruce celé zababrané od čokolády.

Až od 3 let

Odborníci na zdravou výživu i pediatři obecně doporučují nepodávat zmiňované pamlsky až do věku 3 let dítěte. Vědí proč. Kromě vysokého obsahu umělého rafinovaného cukru, které neúměrně přeslazuje malé tělíčko, ho zatěžuje i množství umělých barviv, konzervačních látek, stabilizátorů či emulgátorů.

Umělá barviva a hyperaktivita dětí

Vědci na základě rozboru dětské krve dokázali přímou souvislost mezi hyperaktivitou dětí a umělými barvivy přidávajícími se do potravin na zatraktivnění vzhledu. Takže maminky a tatínkové pozor! Podle odborné studie by hyperaktivní děti měly vyhýbat žlutému umělému barvivu (E 110), chinolinu (E 104), červenému azorubínu (E 122) a Allure (E 129) a konzervační látce benzoát sodný (E 211). Pozorně proto sledujte složení výrobků uvedené na obalu, které dáváte své ratolesti jako pamlsek. Samozřejmě, že hyperaktivitu dětí ovlivňuje i mnoho dalších faktorů, ale toto je alespoň jeden z nich, který je možné omezit.

Cukr v těle dítěte

Ne vše co je sladké, je samozřejmě špatné. Cukr je velmi důležitý pro zdravý vývin jako v útlém dětství, tak v dospělosti na dodání energetického příjmu. Nadměrnou konzumací se však v těle přeměňuje na tuk, který se postupně ukládá, až přeroste do obezity. V neposlední řadě je třeba myslet i na zoubky. Je známo, že cukr neustále útočící na ústní dutinu způsobuje zubní kaz již u nejmenších, kterým se zoubky jen prořezávají.

Raději ovoce

Jednoznačně je třeba upřednostňovat přirozeně sladké potraviny s obsahem vitamínů a povzbuzujících živin. Typickým příkladem je čerstvé ovoce, které chutná i malým mlsounům. Je to zároveň skvělá náhrada koláčků, sušenek a jiných cukrovinek v době, kdy se vaše dítě dožaduje nějaké sladkosti. Jistě, je to velmi těžké přesvědčit ho, ať spapá raději jablko jak čokoládu, v případě, že je již na pamlsky zvyklé.
Na začátek postačí, pokud se pokusíte do jídelníčku zahrnout:

Sponzorováno

  • různé osvěžující a šťavnaté ovocné pyré připravené nejlepší z čerstvého ovoce (jablka, banány, hrušky, …).
  • müsli s ovocem
  • namísto čokoládových jogurtů kupovat raději ovocné
  • upřednostňovat sušenky s cereáliemi a vlákninou
  • kupovat výrobky označené na obalu: bez umělých barviv a konzervačních látek (ale pozor – obsah cukru je přesto vysoký!)
  • nepodávat přeslazené kolové nápoje ani slazené dětské „džusíky“ v plastových lahvičkách (zatěžují játra, ledviny a vylučovací systém), ale čaj nebo čistou minerální vodu
  • nedávat sladkosti namísto svačiny do školy

Hlavně ne před jídlem

Před hlavními jídly dne se naučme vyhýbat konzumaci sladkého, žaludek „oklamou“, dítě necítí hlad, protože stoupne hladina cukru v krvi a už mu nechutná. Divili byste se, kolik maminek to dělá. Sladkost nechme jako odměnu za snědený oběd. Vařené jídlo je přece pro vyvíjející se organismus podstatně důležitější než všechny sladkosti světa. Každá z nás chce pro své dítě jen to nejlepší! Samozřejmě, že všechny pamlsky z jídelníčku malé rošťáky vyřadit nemůžeme, ale dobře zvažme, co pro něj vybereme, zda je to skutečně to nejlepší! Množství a kvalitu třeba rozhodně korigovat a hlídat jak u našich nejmenších, tak u školáků.

Náš tip na super recept: Jablečno-banánové pyré s tvarohem

Jablíčko nastrouháme najemno (nejlépe na umělohmotném struhadle, zachovává mnohem více vitamínů než kovové), banán nakrájíme na malé kousky, přidáme 2 lžíce tvarohu, 1 lžičku vanilkového cukru a vše dobře promícháme.

Sladkosti. Ano či ne?

Většina námi dotázaných maminek se shodla v tom, že je fajn, pokud dítě naučíte na zdravé stravování a oblíbí si zejména zeleninu, ovoce a luštěniny, ale vše s mírou. Navíc zcela zakázat sladké asi moc nejde. Je třeba si uvědomit, že „není sladkost jako sladkost“. Je rozdíl, zda dítěti dovolíte dvě horalky nebo dva ovesné koláčky či jiný doma vyrobený pamlsek. Tabu by měly být slazené sycené nápoje, džusíky a limonády. V zájmu dítěte je i to, abyste četli složení na obalech výrobků. Ne vše, co se tváří zdravě, je opravdu zdravé.

Striktní zákazy ani benevolentní jedení všeho sladkého, co dítě uvidí, není správné. Rodiče by měli mít dvě zásady. První z nich by mělo být to, že sladkosti vybírejte spíše ty zdravější, bez éček, bílého cukru a různých přidaných látek. Druhou zásadou je (a tam neustoupit!), pokud sladkost, tak až po obědě, nikdy ne před ním.

VIDEO: Sladkosti a děti

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Sladkosti pro (malé) děti z pohledu zdraví – ano nebo ne?”

    1. Maltitol napsal:

      Ahoj všem,
      také přispěju svým názorem. Sladké dětem občas ano, ať mají radost, ale s mírou. Případně je možné ho celkem snadno nahradit jinými sladidly – např. maltitolem, který má téměř stejnou sladivost (takže se dává v poměru 1:1), ale má méně kalorií, sacharidů i nižší GI.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva