Elektroencefalografie (EEG) – co je to a co znamenají výsledky? 4.82/5 (22)

Sponzorováno

  • EEG, což znamená ElektroEncefaloGrafie, je diagnostický test používaný k měření elektrické aktivity mozku. Během EEG jsou elektrody umístěny na povrchu hlavy a zaznamenávají elektrické signály produkované mozkem. Tyto signály jsou zaznamenávány a interpretovány lékařem, aby se získala informace o různých mozkových funkcích.
  • EEG se často používá k diagnostice různých neurologických stavů, jako jsou epilepsie, poruchy spánku, mozkové nádory, záněty mozku nebo poranění mozku. Také může být užitečné sledovat mozkovou aktivitu během různých stavů, jako je například spánek, aby se získala další pochopení o fungování mozku.

EEG měří elektrické impulsy v mozku pomocí několika elektrod, které jsou připojeny k pokožce hlavy.

EEG měří elektrické impulsy v mozku pomocí několika elektrod, které jsou připojeny k pokožce hlavy.

Elektroencefalogram (EEG) je test používaný k hodnocení elektrické aktivity v mozku. Mozkové buňky komunikují navzájem prostřednictvím elektrických impulzů. Pomocí nástroje EEG můžete zjistit potenciální problémy spojené s touto činností.

EEG sleduje a zaznamenává vzory mozkových vln. Malé ploché kovové disky, nazvané elektrody, jsou připevněny na pokožku hlavy společně s dráty. Elektrody analyzují elektrické impulsy v mozku a vysílají signály do počítače, který zaznamenává výsledky.

Elektrické impulsy v záznamu EEG vypadají jako zvlněné linie s vrcholky a poklesy. Tyto řádky umožňují lékařům rychle vyhodnotit, zda existují nějaké abnormální vzorce. Jakékoli nesrovnalosti mohou být příznakem záchvatů nebo jiných poruch mozku. Proto jsou výsledky z EEG pro lékaře velmi cenné.

Kdy a proč se provádí EEG?

EEG se používá k detekci problémů s elektro aktivitou mozku, která může být spojena s určitými poruchami mozku. Měření daná EEG se používá k potvrzení nebo vyloučení různých zdravotních problémů, například:

  • poruchy a záchvaty různého typu (jako je epilepsie)
  • různá poranění hlavy
  • encefalitida (zánět mozku)
  • mozkový nádor
  • encefalopatie (onemocnění, které způsobuje mozkovou dysfunkci)
  • problémy s pamětí
  • poruchy spánku
  • mrtvice
  • demence

Zajímavost: Když je někdo v kómatu, může se provést EEG, aby se zjistila míra aktivity mozku. Test lze také použít k monitorování aktivity během operace mozku.

Elektroencefalografie (EEG) - ilustrace

Elektroencefalografie (EEG) – ilustrace

 

Existují rizika související s EEG?

Nejsou žádné rizika spojená s EEG. Test je bezbolestný a bezpečný.

Některé EEG testy nezahrnují světla ani jiné podněty. Pokud EEG nevyvolává žádné abnormality, mohou být přidány podněty, jako jsou stroboskopie nebo rychlé dýchání, které pomohou vyvolat abnormality.

Pokud někdo má epilepsii nebo jinou poruchu záchvatů, mohou podněty prezentované během testu (například blikající světlo) způsobit záchvat. Technik, který provádí EEG, je vyškolen tak, aby bezpečně zvládal jakoukoli situaci, která by mohla nastat.

Jak se připravím na EEG?

Před testem byste měli provést následující kroky:

  • Umyjte si vlasy v noci před EEG testem a v den testu nevkládejte do vlasů žádné produkty (jako spreje nebo gely).
  • Informujte svého lékaře, pokud před ukončením testu přestanete užívat jakékoliv léky. Měli byste také sestavit seznam léků a dát je technikovi, který provádí EEG.
  • Vyhněte se jídlu nebo pití, které obsahují kofein alespoň osm hodin před testem. Kofein (nebo jiné podobné látky) by mohly výsledky zkreslit.
  • Lékař vás může požádat, abyste spali co nejméně v noci před testem, pokud musíte během EEG spát. Můžete také dostat sedativa, která vám pomohou uvolnit se a usnout před zahájením testu.
  • Po skončení EEG můžete pokračovat v pravidelné rutině. Pokud jste však dostali sedativa, lék zůstane ve vašem systému po nějakou dobu. To znamená, že budete muset někoho s sebou vzít, aby vás po testu mohl vzít domů. Budete muset odpočívat a vyhnout se řízení, dokud se lék nevstřebá.

Co můžete očekávat během EEG testu?

EEG měří elektrické impulsy v mozku pomocí několika elektrod, které jsou připojeny k pokožce hlavy. Elektroda je vodič, skrze který vstupuje nebo opouští elektrický proud. Elektrody přenášejí informace z vašeho mozku do stroje (počítače), který měří a zaznamenává data.

Specializovaní technici spravují EEG v nemocnicích, lékařských ordinacích a laboratořích. Zkouška obvykle trvá 30 až 60 minut a provádí se při ní následující kroky:

  • Lehnete si na záda na posteli nebo sedíte na židli.
  • Technik změří vaši hlavu a označí místo pro umístění elektrod. Tyto skvrny jsou přemazány speciálním krémem, který pomáhá elektrodám získat vysoce kvalitní data (lépe vodí proud).
  • Technik tedy umístí lepivý gel na 16 až 25 elektrod a přiloží je na určená místa na pokožce hlavy.
  • Jakmile začne test, elektrody posílají do záznamového přístroje elektrické impulzní údaje z mozku. Stroj pak přeměňuje elektrické impulsy na vizuální vzory, které se zobrazují na obrazovce. Počítač tyto vzorce ukládá.
  • Technik vám může dát pokyn, abyste během testu udělali určité věci. Může vás požádat, abyste si lehli klidně, zavřeli oči, dýchali hluboce, nebo se podívali na podněty (například blikající světlo nebo obraz).
  • Po dokončení testu technik odstraní elektrody z pokožky hlavy.
  • Během testu prochází mezi elektrodami a pokožkou jen málo elektřiny, takže se budete cítit velmi málo a nepohodlí.

V některých případech může osoba podstoupit 24 hodinový test EEG. Tyto EEG používají video pro zachycení aktivity záchvatu. EEG může vykazovat abnormality i v případě, že k záchvatu nedochází během testu. Ne vždy však vykazuje minulé abnormality týkající se záchvatu.

Sponzorováno

Elektrody v čepiciZajímavost: Pro rychlejší aplikaci jsou elektrody namontovány do elastických uzávěrů podobných čepicím, což zaručuje, že data mohou být shromážděna z identických pozic pokožky u všech respondentů.

Co znamenají výsledky testů EEG?

Neurolog (ten, kdo se specializuje na poruchy nervového systému) interpretuje záznamy z EEG a poté pošle výsledky vašemu lékaři. Lékař vám může naplánovat schůzku, abyste s vámi prošel výsledky testů.

Normální výsledky

Elektrická aktivita v mozku se objevuje v EEG jako vzor vln. Různé úrovně vědomí, jako spánek a bdění, mají specifický rozsah frekvencí vln za sekundu, které jsou považovány za normální. Například, vlny se pohybují rychleji, když jste vzhůru, než když spíte. EEG zobrazí, zda je frekvence vln nebo vzorů normální. Obvyklá aktivita obvykle znamená, že nemáte poruchu mozku.

Abnormální výsledky

Abnormální výsledky EEG mohou být způsobeny těmito problémy:

  • epilepsie nebo jiné poruchy a záchvaty
  • abnormální krvácení
  • poruchy spánku
  • encefalitida (otok mozku)
  • nádor
  • mrtvé tkáně v důsledku zablokování průtoku krve
  • migrény
  • alkohol nebo zneužívání drog
  • zranění hlavy

Je velmi důležité, abyste o tom informovali svého lékaře o výsledcích testu. Než zkontrolujete výsledky, může být užitečné zapsat si všechny otázky, na které byste se mohli zeptat. Zeptejte se, pokud máte něco na výsledcích, kterým nerozumíte.

Jak vlastně funguje EEG

EEG poskytuje vynikající časové rozlišení, což umožní analyzovat, které oblasti mozku jsou aktivní v určitém čase – dokonce i v sekundárním časovém pásmu.

Vzhledem k tomu, že kolísání napětí měřené na elektrodách je velmi malé, zaznamenávané údaje jsou digitalizovány a odesílány do zesilovače. Zesílená data pak mohou být zobrazena jako posloupnost hodnot napětí.

Cenové rozdíly v systémech EEG jsou typické kvůli počtu elektrod, kvalitě digitalizace, kvalitě zesilovače a počtu snímků, které zařízení může za sekundu zachytit (to je vzorkovací frekvence v Hz).

EEG je jednou z nejrychlejších dostupných zobrazovacích technik, protože může pojmout tisíce snímků za sekundu (256 Hz nebo vyšší). Před 100 lety byl EEG časový děj jen na papíře. Aktuální systémy zobrazují data jako nepřetržitý proud napětí na obrazovce.

Jak lze interpretovat údaje EEG?

Jak EEG monitoruje časový průběh elektrické aktivity generované mozkem, může to pomoci s interpretací, které oblasti mozku jsou zodpovědné za zpracování informací v danou dobu:

Okcipitální oblast (Occipital cortex)

Tato část mozku je primárně zodpovědná za zpracování vizuálních informací (zrakové funkce). EEG experimenty s vizuálními podněty (videa, obrázky) se zaměřují na účinky v okcipitálních oblastech.

Části mozku

Části mozku

Parietální kůra

Parietální kůra je primárně zodpovědná za spojení různých tělesných referenčních rámců. Také parietální kůra je aktivní při samoreferenčních úkolech – když se setkáváme například s objekty nebo informacemi, které jsou pro nás důležité. Na ukládání a vybavení epizodických vzpomínek se podílí také i parietální kůra.

Temporální kůra

Temporální kůra má aspekty, které jsou zodpovědné za zpracování jazyka a produkci řeči. Mediální (= vnitřní) oblasti jsou aktivnější během prostorové navigace. Možná jste slyšeli o hippocampu: Jedná se o oblast mozku ve temporální kůře, kde vytváříme například prostorové a autobiografické vzpomínky z raných dětských dnů.

Frontální kůra

Přední část lidského mozku je rozšířena ve srovnání s jinými savci. V podstatě je frontální kůra o kognitivní kontrole, má asociační funkce.

Kromě místních charakteristik, z nichž pochází určitá elektrická aktivita, můžete také analyzovat, které kmitočty primárně řídí probíhající činnost. Kdykoli je váš mozek v určitém stavu, změní se frekvenční vzorce.

Vzorový záznam EEG, který ukazuje ohniskovou špičku typickou pro záchvat.

Vzorový záznam EEG, který ukazuje ohniskovou špičku typickou pro záchvat.

Pár slov závěrem o EEG

EEG měří elektrickou aktivitu, která probíhá v mozku – miliardy nervových buněk v mozku vytvářejí velmi malé elektrické signály, které vytvářejí vzory nazývané mozkové vlny. EEG nezměří myšlenky ani pocity, ani neposílá do mozku žádný elektrický náboj. Nejčastěji se používá k určení typu a původu nějakých záchvatů. EEG může také zjistit abnormální mozkové vlny po poranění hlavy, mrtvici nebo nádoru na mozku. Jiné stavy, jako je závratě, bolesti hlavy, demence a problémy se spánkem, mohou také vykazovat abnormální mozkové příznaky. Může se také použít k potvrzení mozkové smrti.

Během EEG jsou na vaši hlavu připevněny malé elektrody a dráty. Elektrody detekují vaše mozkové vlny a přístroj EEG zesiluje signály a zaznamenává je ve vlnovém vzorku na grafovém papíru nebo na obrazovce počítače

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s EEG vyšetřením? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále přečíst o vyšetřovacích metodách?

VIDEO: EEG (Elektroencefa­lografie) – neurologická vyšetřovací metoda

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva