Sponzorováno

Pedikúra pro krásu a zdraví vašich nohou – jak by měla vypadat dobrá pedikúra? 4.7/5 (10)

jak by měla vypadat dobrá pedikúraAbyste se přes léto mohli chlubit krásnýma nohama, měli byste si pravidelně dopřávat pedikúru. Pravidelná pedikúra Vám zajistí krásné nohy, a to nemusíte mít nehty ani nalakované nebo jinak zdobené. Pamatujte si, že přirozená krása se u ženy vždy cení ze všeho nejvíce. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak by měla vypadat dobrá pedikúra.

Co je to vlastně pedikúra?

Pedikúra je název pro péči o nohy. Pedikúra je činnost, při které se zákazníkům poskytuje odborná péče o nohy a jejich nehty. Podle živnostenského zákona jde o řemeslné služby zahrnující speciální koupele, změkčování kůže, nanášení masek, masáže, upravování, lakování, stříhání a broušení nehtů na nohou.

Je možné provádět i speciální úkony jako uvolňování zarostlých nehtů, obrušování ztvrdlé kůže pat a nehtů. Pedikúra zahrnuje i depilaci nohou. U pedikúry jde především o zdraví nohou, i když estetický vzhled nelze také zanedbat. Provádí se v kosmetických salonech nebo provozovnách označených jako pedikúra. Včasnou péčí o nohy lze předejít pozdějším nepříjemným komplikacím.

Je pedikúra jen pro ženy?

Pedikúra patří do oblasti služeb pro zdraví i krásu stejně jako péče o vlasy a pleť. I muži objevili, jak je snadné udržovat si ruce i nohy, aniž by museli dramaticky měnit své zvyky.

Historie pedikúry

První zmínky o péči nejen o tělo, ale i nohy, sahají daleko do historie. Na jednom obraze starém asi 2400 př. n. l. a nalezeném v egyptské hrobce je vyobrazena péče o nohy.

Ve starověkém Římě a Řecku měla hygiena těla vysokou úroveň. Oblíbeným místem očisty, odpočinku a zábavy se staly lázně. Úroveň hygieny, ale i odívání a obouvání ve středověku byla nízká. Závadná obuv zhoršovala anatomicky tvar nohy a poškozovala její funkci. Lazebníci a ranhojiči věnovali zvýšenou péči nohám. Používali léčebné koupele s přísadami bylin, solí a odvarů.

Na přelomu 19. století se ve Francii, v Německu, začala rozvíjet léčebná péče o lidskou nohu. Ve městech se objevovaly živnosti zabývající se péči o nohy. Dr. Scholle je zakladatelem moderní pedikúry. Zavedl a rozšířil pedikérská pracoviště po celém světě. Pracovali zde vyškolení pedikéři, kteří zvládali péči o nohy po stránce praktické i teoretické. Doporučovali klientům ortopedické pomůcky, které Dr. Scholle vyráběl. V péči o nohy znamenalo toto spojení teorie a praxe veliký pokrok.

Asociace pedikérů České republiky – na svých sjezdech seznamuje členy s novinkami v péči o nohy, pořádají se rekvalifikační kurzy. Péče o nohy se dostala do popředí zájmu pedikérů a ortopedů.

Sponzorováno

Druhy pedikúry

Mokrá pedikúra je ošetření, při kterém nohy dosáhnou odpočinku v hřejivé, bylinné či mentolové koupeli, jenž uleví pocitu těžkosti a napětí. Odstraní se zatvrdlá, zrohovatělá kůže na patách a ploskách nohou.

Suchá pedikúra představuje bezbolestné odstranění zatvrdlé, zrohovatělé kůže rotačními bruskami, ošetření okolí nehtů.

Kombinace mokré a suché pedikúry je kombinací lázně a úpravy zatvrdlé kůže pedikérskými nástroji a rotačními bruskami.

Součástí všech druhů pedikúr je úprava nehtů (zkrácení, pilování délky i šířky), odstranění nehtových kůžiček, aplikace změkčujících olejíčků, lakování a další estetické úpravy nehtů, jako je například gelová modeláž nehtů.

Po absolvování pedikúry se doporučuje ošetření kosmetickými přípravky k péči o nohy.

Dopřejte svým nohám kvalitní pedikúru – jak by měla vypadat dobrá pedikúra

Nemusíte nutně chodit do salonů, aby se vašim nohám dostalo kvalitní péče. Pedikúru si můžete udělat sami doma. Stačí jen, když budete dodržovat zásady dobře provedené pedikúry.

Před začátkem stříhání nehtů si namočte nohy do lavoru s mírně teplou vodou. Nehty na nohou vám pěkně změknou a pedikúra tak bude mnohem snazší. Když si navíc do vody přidáte koupelovou sůl, vonný olejíček nebo sušené bylinky, získají vaše nohy vitalitu a krásu. Z bylinek či z olejíčku může navíc pokožka na nohách načerpat minerální látky či stopové prvky.

Pedikúru provádějte ihned po koupeli nohou, když jsou nehty hezky měkké. Nehet na palci nezastřihávejte do obloučku, ale do rovna. Nestane se vám potom, že by nehet na palci zarostl do kůže.

Pilníkem zaoblete všechny ostré hrany, které vám po pedikúře na nehtech zůstaly. Pečlivě zjemněte i hrany nehtu na palci (opět kvůli zarůstání).

Abyste získali krásné nohy, natřete si celá chodidla krémem na nohy. Pokožka pak bude dostatečně vyživená a pružná a nebude vám praskat. Vtírání krému můžete využít na jemnou masáž nohou. Masáž pokožku na nohách hezky prokrví a uvolní veškeré napětí.

Myslete také na pravidelné používání pemzy, která odstraní ztvrdlou pokožku z vašich pat.

Po pedikúře si můžete nehty nalakovat. Doporučuje se nanést nejdříve vrstvu bezbarvého laku, poté vrstvu barevného laku a na závěr vše zafixovat opět bezbarvým lakem.

Sponzorováno

A co vy? Dopřejete si občas pedikúru? Budu ráda za komentáře.

A dále si o pedikúře přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva