Sponzorováno

Žerou vás roupy? O parazitech často ani nevíte! 4.9/5 (20)

Žerou vás roupy? O parazitech často ani nevíte!Mohou způsobovat alergie, kašel, ekzém, skřípání zubů, trávicí potíže, potíže se srdcem a s cévami. Možná kvůli nim nemůžete zhubnout a zbavit se celulitidy. Útočí i na oči a klouby. Rozleží se vám po těle a je pořádná fuška najít je a ještě větší se jich zbavit.

Pavlína byla zoufalá. S dětmi chodila od jednoho lékaře k druhému. „Oba mají náběh na alergie a v jednom kuse dýchací problémy. Syn měl od podzimu pravidelně každý měsíc chycené průdušky a suchý kašel. A právě to mi po dlouhém pátrání vnuklo myšlenku, že má v sobě možná nějaké parazity, které se dostaly až do plic. Četla jsem, že mají cykly a proto se jeho problémy mohly opakovat. Děti mohly parazity dostat ode mě přes placentu a porodem. Teprve nedávno jsem se dozvěděla, že jsem plná trichomoniázy, ačkoli nikdo mě na ni nikdy netestoval, pouze si už dobrých deset let léčím kvasinky,“ kroutí hlavou maminka, jejíž lékaři nevěděli pomoci.

Parazitologie moc nefrčí

Parazitologie totiž nepatří mezi obory na špičce medicínského zájmu a ani výrobci léků se nepředhánějí s ​​nabídkou antiparazitní přípravků. Veterináři a jejich zvířecí pacienti jsou na tom podstatně lépe, ačkoli paraziti ohrožují děti i dospělé. I ty, co domácí zvířata nemají. Můžete být hostitelem více než stovky různých druhů parazitů. Ještě před pár lety se při nástupu do školky nebo do školy museli odevzdat vzorky stolice.

Pokud mělo dítě pozitivní nález, do kolektivu mohlo přijít až po přeléčení. Dnes se nic takového nedělá. „Parazitologie je na vedlejší koleji. O preventivních vyšetřeních můžeme jen snít. Dětem by se přitom oplatilo dělat testy alespoň dvakrát do roka, na podzim a na jaře. Vyšetření by mělo být samozřejmostí i pro mladé lidi, kteří si chtějí založit rodinu, aby dítěti neodevzdali i to, co nechtějí. Zejména matka ho může nakazit přes placentu. Vyšetření stojí za to u každého, kdo má dlouhodobě zdravotní potíže a léky nezabírají. Paraziti mohou způsobit opravdu vážné zdravotní problémy, ba dokonce při masivní nákaze i smrt,“ poukazuje na jednoduché řešení složitého problému parazitoložka RNDr. Anna Totková, PhD.

roup-apendix

Bez tebe nepřežiju

Paraziti jsou živé organismy, které žijí v cizím těle. Některé mají rády střevo a trávicí trakt, jiné jsou schopny přesouvat se lymfatickými nebo krevními cévami kdekoliv v organismu. Jsou inteligentní a rozpínavé, získaného teritoria se nevzdávají snadno.

„Berou živiny, ovlivňují trávení, dokonce i chování. Dělají vám chutě na nějaké potraviny, například na sladké nebo naopak způsobují nechutenství. Jsou schopny vylučovat látky, které ovlivňují hladinu histaminu a tím vyvolat příznaky připomínající alergii. Organismus se snaží ohraničit jejich působením, tak se mohou vytvořit cystické a nádorové útvary. Pokud se přesouvají v podkoží, mohou spustit kožní onemocnění, svědění, ekzémy. V dýchacích cestách zase kašel, záněty. Celkově zaměstnávají imunitu, a pokud je zátěž dlouhodobá, oslabují ji a snadněji chytíte virovou nebo bakteriální infekci. Často bývají následkem celé kaskády onemocnění, chronická únava nebo různorodé obtíže, které mohou být proměnlivé. Při běžném vyšetření a odběrech, pokud nejde o akutní nákazu, může být vše v normě, ale člověk se cítí nemocný a někdy si vyslouží nálepku simulanta,“ doplňuje MUDr. Andrea Steinerová.

Čtěte také: Babské rady proti parazitům a cizopasníkům

Není nad domácí zeleninu?

Nakazíte se nejčastěji špinavýma rukama, vodou, půdou, pískem. Zárodky můžete získat z kontaminovaných potravin nebo od svého psa, kočky či kamaráda. U nás stále přetrvává přesvědčení, že když si vypěstujete zeleninu, děláte pro sebe a rodinu to nejlepší. Nemusí to tak být. Mnozí zahrádkáři hnojí půdu nekompostovanými fekáliemi čímž nahrávají rozmnožování škrkavky, která se dostane na pěstované plody.

Taková zahrada bude vajíčky parazitů kontaminována dvacet let.

Škrkavka

Škrkavka dětská je největší hlístice parazitující v tenkém střevě a vyvolává askariózu, onemocnění s mnoha nepříjemnými příznaky.

Nejprve to bývá vysoká horečka, bolesti hlavy, svalů, únava, slabost, bolesti na hrudi, potíže s dýcháním a suchý kašel. Po několika dnech vás může překvapit oteklá tvář, horní víčka, zanícené spojivky nebo svědění. V další fázi, když už škrkavka v těle dospěla, zaútočí na břicho. Bude vás bolet u pupku nebo slepé střevo, potrápí vás reflux, říhání, nechutenství, zvracení, průjmy nebo zácpy. Škrkavka působí i na nervový systém.

Zejména děti bývají neklidné, vyčerpané, často je bolí hlava, neumí se soustředit. Výskyt askariózy se potvrdil častěji v rodinách, které chovají domácí zvířata a mají zahrádku, takže zvýšená hygiena a zákaz nekompostovaného hnojení jsou určitě na místě.

Paraziti v zažívání

Největší problémy vyvolávají paraziti v zažívacím ústrojí. Atakují zejména tenké střevo. Mnohým pacientům, kteří se léčili na leccos možného se ulevilo, až když se zbavili parazitů. Například mladé ženě, vyhublé na kost, žluté, s obrovskými kruhy pod očima. Našli jí něco na játrech, měla vysoké onkomarkery a lékaři ji už pomalu připravovali na chemoterapii.

Potíže začala mít po návratu z Egypta. Nejprve to vypadalo jako chřipka, po třech měsících ji začali trápit silné křeče v břiše, nafukovaly ji, nechutnalo jí jíst, zvracela, pálila ji žáha. Bylo jí stále hůř, trpěla i psychicky, nakonec se dostala do stadia, že nejedla téměř nic a nevážila ani osmatřicet kilogramů.

Sponzorováno

Ve stolici měla škrkavku. Pravděpodobnou příčinou bylo ovoce a zelenina z egyptského tržiště a také voda, kterou je myla. Po přeléčení antiparazitními přípravky se její stav zlepšil a když se po čase přišla ukázat odbornici, byl z ní úplně jiný, zdravý člověk. Vyšetření potvrdila, že játra má v pořádku. Podobný případ byl mladý, šestnáctiletý chlapec, kterému našli cysty na slezině. Do té doby zdravý míval silné bolesti, byl anemický a lékaři mu slezinu chtěli vyoperovat. Vyšetření potvrdilo dětskou škrkavku, která na slezině vytvořila tři cysty.

Po léčbě parazity i cysty zmizely, chlapec nemusel jít na operaci a funguje normálně. Není nemožné, že parazité se takto maskují i za Crohnovou chorobu, celiakií či dětským refluxem. Imitují astma, způsobují záněty očních spojivek, výtoky z pochvy, silné svědění kolem konečníku …

Paraziti mohou být za hyperaktivitou i skřípáním zuby

Paraziti mohou být i v očích, mohou způsobovat výtoky z nosu. „Vylučují látky, které způsobují v zubních váčcích takové změny, že škřípete zuby. Niektoré například vylučují látky, které připomínají amfetamin. Pokud třeba dáte dítěti čokoládu, zaútočí a dítětem začnou šít všichni čerti, což se obvykle zařadí pod nálepku hyperaktivita. V Jižní Americe mají centrum, kde loni vyléčili kolem osmdesát dětí z autismu. Součástí jejich léčby bylo spolu s úpravou stravy a jinými terapiemi i odstranění parazitů. Šlo o děti, u kterých se autismus vyvinul po očkování. Šlo o takzvaný regresivní autismus, když po očkování děti své, dotud věku přiměřené chování změnili,“ vysvětluje MUDr. Steinerová.

Umí se skrýt

Přirozeným soupeřem parazitů je imunitní systém, proto je důležité, aby byl silný. Parazitóza je zákeřná i proto, že pokud se vyléčíte, neznamená to, že už nikdy parazity nebudete mít. Infikovat se můžete opakovaně. Nedejte se odradit tím, že diagnostika chvíli potrvá. Stalo se, že záškodníky odborníci našli až v devatenáctém preparátu, ale určitě to stojí za to.

Kromě stolice se může vyšetřovat i moč, krev, dvanáctníková šťáva a dělat i další odběry. Někteří paraziti jsou tak rafinovaní, že zvládnou i útok antibiotik. Lékař je například předepíše při zápalu plic, ten ustupuje, ale v plicních alveolech mohou paraziti zůstat. Najdou si místečko, kde přečkají, dokud se poměry v plicích nezmění, a znovu začnou škodit.

A dítě se neumí dostat z kašle, v noci skřípe zuby, má bílý jazyk … Všechno jsou to znaky toho, že má parazity. Ale málokterého odborníka to napadne. Potvrzuje to i MUDr. Steinerová: „na parazitární infekci se obecně myslí velmi zřídka a specializovaných diagnostických laboratoří, které vědí, co mají hledat, je málo. Nejsou na to školené. A co se týče léků, je to také bída. Účinkují sice na nejčastější parazity, ale zejména zažívací trakt a jiné části těla zasahují minimálně,“ dodává MUDr. Steinerová , která má zkušenosti s více metodami. Medicína však oficiálně neuznává tak elektroakupunkturovou metodu EAV, a ani NES diagnostiku založenou na kvantové fyzice.

TIP: Jak na štěnice doma v posteli?

„Každá buňka vibruje na frekvenci, která se dá změřit a porovnat. Zdravá játrová vždy vibruje na jisté frekvenci, parazit zase na jiné, bakterie a plísně také. Porovnáme to, co přístroje ukážou a podle zatížení organismu usoudíme, zda postačí kapky, oleje, nebo třeba léky.“

Buďte klidní

Samotné odčervení není rychlá záležitost. „Dělá se v intervalech, nejúčinnější jsou léky, ačkoli zatěžují játra. Užijí se jednou, pak znovu za týden, dva za měsíc,“ přiklání se doktorka Steinerová k něžnější antiparazitární kúře. Nezaškodí vám dvakrát do roka a po dovolené v zahraničí. „Můžete vyzkoušet přírodní prostředky, ale nemusí působit na všechny typy parazitů.“ Dobré zkušenosti má s výluhem z amerického černého ořechu.

„Je však vhodný pouze pro dospělé, protože obsahuje alkohol a pravděpodobně nefunguje úplně proti vlasovci.“ Nebo zapřáhněte známé či přátele a antiparazitární léky si sežeňte v zahraničí. Poraďte se však před jejich užíváním.

Kde na parazity můžete narazit?

V koupelně

Stříhejte si nehty nakrátko, zvláště pokud pracujete se zeminou nebo zvířaty. Za nečistými mohou přežívat vajíčka a cysty parazitů. Každý člen rodiny musí mít vlastní ručník na obličej a tělo. Používejte raději tekutá mýdla, abyste si tuhá mýdla nestřídali. Nezapomínejte na hygienickou očistu psa po každé procházce.

V pokoji

Pravidelně vysávejte prach z koberců a podlahy i nábytek vytírejte namokro. Prach z pokojových rostlin otírejte mokrým hadříkem. Pravidelně čistěte kliky dveří, mobil, klávesnici počítače, židle, hračky, zejména plyšové.

V kuchyni

Jakékoliv maso dobře tepelně upravte. Mějte zvlášť nože na maso, zeleninu a ostatní potraviny, stejně i desky na krájení. Chraňte potraviny před hmyzem. Zeleninu a ovoce důkladně vymyjte v tekoucí horké vodě, ideální je sprchování v sítku. Pak propláchněte ve studené vodě, svěžejší budou, pokud je dáte na pár minut do chladničky.

I toto paraziti umí způsobit!

 • chronická únava
 • oslabená imunita a zvýšená nemocnost
 • kašel a astma
 • alergie
 • přetrvávající problémy , které odolávají lékům
 • otoky nohou
 • poruchy srdečního rytmu
 • celulitida či změny na kůži
 • přibírání
 • skřípání zuby
 • reflux
 • Crohnova nemoc
 • celiakie
 • simulují rakovinu

A co vy? Dáváte pozor na parazity? Budeme rádi za komentáře.

Co si o parazitech v těle ještě přečíst?

VIDEO: Paraziti v našem těle

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  5 Komentářů u článku “Žerou vás roupy? O parazitech často ani nevíte!”

  1. Alena Fialová napsal:

   Vážená paní Dr., měli jsme hospodářství, koupili jsme ušlechtilou prasnici z velkochovu a zamořili jsme si chov škrkavkou. Než jsme to zjistili, vyváželi jsme hnůj na hnojiště do výběhu slepic. Všechna jídla řádně převářím, ale do krému dortu, který dělám jen na narozeniny přidávám syrový žloutek!!!Dnes jsem hysterická,protože dcera i přítelkyně mého syna porodily a já mám obavy,jestli jsem jim tím dortem nepředala škrkavku a tím i našim vnoučátkům. Mrňouskům je půl roku. Co mám dělat?Prosím, pomozte!!!!

  2. Martina napsal:

   Myslím, že mám nějaké parazity v těle, protože mám dívné trávení.

  3. Kača napsal:

   Na to si radši něco kup. Mě se osvědčil parazitex na parazity, vyčistil mi střeva a mě je daleko lépe.

  4. Martina napsal:

   Docela mě v poslední době svědí u konečníku. Čím to může být a to mám po velké umyto.

  5. Kača napsal:

   Tipla bych to na parazity, protože já jsem to měla taky a po kůře parazitex.cz se mi to spravilo. Je třeba to zkusit.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva