Sponzorováno

Jaká je funkce slepého střeva (apendixu) v těle? Jaký má vůbec účel? 4.71/5 (21)

  • Slepé střevo bylo v minulosti chápáno jako "pozůstatkový" orgán bez nějakých větších funkcí.
  • Nedávný výzkum ale odhalil, že apendix (tj. slepé střevo) může sloužit důležitému účelu.
  • Zejména může sloužit jako rezervoár prospěšných střevních bakterií.
  • Další studie naznačují, že apendix může hrát důležitou roli jako sekundární imunitní orgán.
  • Některá zvířata mají slepé střevo, jiná ne. Zvířata s slepým střevem mají ve střevě vyšší koncentraci lymfoidní tkáně, která hraje důležitou roli v imunitním systému.

Jaká je funkce slepého střeva (apendixu) v těle? Jaký má vůbec účel?Slepé střevo (neboli apendix) je slepý výběžek a část tlustého střeva. Je to místo, kde se vaše tenké střevo setkává s vaším tlustým střevem.

Historicky se obecně věřilo, že slepé střevo má jen minimální či žádnou funkci v našem těle. Když se mu dostane pozornost, je to obvykle proto, že je zanícené. Ale pověst slepého střeva se v posledních letech zlepšila. Nyní už víme (tušíme), že slepé střvo může hrát roli v dobrém zdravotním stavu člověka.

Odborníci vyvíjí méně invazivní způsoby léčby zaníceného slepého střeva.

Co vlastně slepé střevo dělá? Jakou má funkci v těle?

Apendix, tedy slepé střevo, je červovitým výběžkem z tlustého střeva. Jeho přesná funkce je nejasná.

Někteří lidé se dříve domnívali, že se jedná jen o jakýsi evoluční pozůstatek, a že slepé střevo není nijak důležité pro vaše zdraví. Tato všeobecná domněnka vedla k rozsáhlému použití apendektomií (k odstraňování slepého střeva) k prevenci a léčbě nemocí.

Umístění slepého střeva v lidském těle

Umístění slepého střeva v lidském těle

 

Pokud jste muž, je vaše riziko zánětu slepého střeva 8,6 procenta. Pokud jste žena, vaše riziko je 6,7 procenta.

Lékaři proto v historii prováděli apendektomii jak na běžícím páse. Mnoho apendektomií se udělalo u pro prevenci, než kvůli léčbě nějaké nemoci nebo nějakého problému.

Pak ale někteří odborníci začali uvažovat, zda je preventivní chirurgie tím nejlepším přístupem ke slepému střevu. A začaly různé výzkumy. Přišlo se na to, že slepé střevo může mít v těle nějaký účel. Může to být útočiště pro užitečné bakterie ve vašem těle. Tyto užitečné bakterie mohou pomoci podpořit správné trávení a podpořit váš imunitní systém.

Ano, po celá léta byly apendixu připisovány velmi malé fyziologické funkce. Nyní však víme, že slepé střevo hraje důležitou roli u plodu, a i u mladých dospělých. Endokrinní buňky se objevují v apendixu lidského plodu přibližně v 11. týdnu života. Bylo prokázáno, že tyto endokrinní buňky apendixu produkují různé biogenní aminy (organické dusíkaté látky odvozené od aminokyselin) a peptidové hormony, sloučeniny, které napomáhají různým biologickým kontrolním (homeostatickým) mechanismům v těle.

U dospělých lidí se nyní předpokládá, že se slepé střevo primárně podílí na imunitních funkcích. Lymfatická tkáň se začíná hromadit v slepém střevě krátce po narození a dosahuje vrcholu mezi druhou a třetí dekádou života, poté rychle klesá a pak prakticky mizí někde ve po 60 letech věku. Během prvních let vývoje se však ukázalo, že slepé střevo funguje jako lymfoidní orgán, který pomáhá s dozráváním B lymfocytů (jedna odrůda bílých krvinek) a při výrobě třídy protilátek známých jako imunoglobulin A (IgA). Vědci také ukázali, že slepé střevo se podílí na produkci molekul, které pomáhají nasměrovat pohyb lymfocytů na různá jiná místa v těle.

Sponzorováno

V této souvislosti se zdá, že funkcí slepého střeva je vystavit bílé krvinky širokému spektru antigenů nebo cizích látek přítomných v gastrointestinálním traktu. Apendix tedy pravděpodobně pomáhá potlačit potenciálně destruktivní humorální (krevní a lymfatické) reakce a současně podporuje lokální imunitu. Apendix – stejně jako drobné struktury nazývané peyerovy pláty v jiných oblastech gastrointestinálního traktu – přijímá antigeny z obsahu střev a reaguje na ně. Tento lokální imunitní systém hraje zásadní roli ve fyziologické imunitní reakci a při kontrole potravin, léků, mikrobiálních nebo virových antigenů. V současné době se zkoumá souvislost mezi těmito místními imunitními reakcemi a zánětlivými střevními onemocněními a autoimunitními reakcemi, při nichž imunitní systém napadá vlastní tkáně jedince.

A ještě jedna zajímavost. V minulosti bylo slepé střevo často rutinně odstraňováno a likvidováno během jiných břišních operací, aby se zabránilo jakékoli možnosti pozdějšího zánětu slepého střeva. Apendix je nyní ušetřen pro případ, kdy může být využit pro rekonstrukční chirurgii. A to, pokud je odstraněn močový měchýř. Při takovém chirurgickém zákroku se část střeva zformuje do náhradního močového měchýře a apendix se používá k opětovnému vytvoření „svalu svěrače“ – aby pacient zůstal schopný zadržet moč. Kromě toho byl apendix úspěšně použit jako provizorní náhrada za nemocný močovod, který umožňuje, aby moč mohla proudit z ledvin do močového měchýře. Výsledkem toho všeho je, že slepé střevo, kdysi považováno za jakousi nepotřebnou a nefunkční tkáň, je nyní považováno za důležitou „zálohu“, kterou lze použít v celé řadě rekonstrukčních chirurgických technik.

Několik zajímavostí o slepém střevě

Podívejte se na několik zajímavostí o slepém střevě. Určitě se něco přiučíte.

Jaká je velikost slepého střeva?

Průměrné slepé střevo u dospělého člověka je dlouhé pět až deset centimetrů a má průměr asi 6 až 8 milimetrů.

Staří egypťané nazývali slepé střevo červem

Apendix je malý výběžek, který se tvarem opravdu podobá červu. Dokonce i některé egyptské lékařské texty odkazují na orgán jako na červa v břiše.

Slepé střevo jako první namaloval možná Leonardo Da Vinci

Některé zdroje udávají, že popis lidského apendixu byl napsán renesančním lékařem-anatomem Jacopo Berengario da Carpim v roce 1521. Jiné zdroje ale uvádí, že Leonardo da Vinci nakreslil první zobrazení tohoto orgánu ve svých anatomických kresbách už v roce 1492. Leonardo tvrdil, že rozpitval 30 lidských těl ve snaze pochopit, jak tělo funguje z mechanického a fyziologického hlediska.

Za špatnou pověst slepého střeva může Charles Darwin

Slepé střevo má pověst pozůstatkového a nedůležitého orgánu – což znamená, že se údajně vyvinul bez nějaké zjistitelné funkce – a můžeme za to vinit Charlese Darwina. V polovině 19. století byl apendix identifikován pouze u lidí a lidoopů. Darwin si myslel, že naši dřívější předci jedli většinou rostliny, a proto potřebovali velké slepé střevo, ve kterém ze rozmělnila tuhá vlákna. Předpokládal, že v průběhu času se lidoopi a lidé vyvinuli, aby jedli pestřejší a snadněji stravitelnou stravu, a slepé střevo se proto zmenšilo. Dnes již víme, že to tak není.

Sponzorováno

Nemysleme si, že příroda něco v našem těle vytvořila zbytečně. Ona moc dobře ví, proč slepé střevo v našem těle je.

Přečtěte si u nás i další články o slepém střevě

Zdroje článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Jaká je funkce slepého střeva (apendixu) v těle? Jaký má vůbec účel?”

  1. Kateřina napsal:

    Hezký den, poznatek k vašemu článku – apendix přeci není slepé střevo, je to je výběžek slepého střeva, které se latinsky nazývá intestinum caecum. Nemistifijujte své čtenáře. Pokud je vaše stránka odborná, měla by se i odborně vyjadřovat.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva