Sponzorováno

Askarióza neboli škrkavka – příčiny, průběh infekce a léčba 4.87/5 (15)

Askarióza - příčiny, průběh infekce a léčbaAskarióza je nemoc způsobená parazitickým hlístem Ascaris lumbricoides, neboli česky škrkavka. Pravděpodobně je infikovaná až čtvrtina lidstva, s převahou 45 procent v Latinské Americe a 95 procent v částech Afriky. Askarióza je zvlášť rozvinutá v tropických a subtropických oblastech, kde je špatná hygiena. Jiné druhy rodu Ascaris mohou způsobit choroby u domácích zvířat, např. Ascaris suum infikuje prasata. U lidí byly objeveny některé geny, které mohou zvýšit náchylnost na infekci.

Škrkavky nejsou nakažlivé, člověk se infikuje jen při požití jejich vajíčka.

Askarióza a jak probíhá infekce

Infekce nastává po konzumaci jídla kontaminovaném vajíčky hlíst z výkalů. Ve střevě se vylíhne larva, provrtá se přes střevní stěnu a migruje krevním oběhem do plic. Zde pronikne do alveoly a postupuje do průdušnice, kde se vykašle a spolkne. Larvy procházejí žaludek podruhé do střeva, kde dorostou na dospělé červy. Udržují si svou pozici plaváním proti střevnímu proudu způsobeného peristaltikou. Dospělí červi žijí 1 až 2 roky, což značí, že infikované osoby mohou zůstat nakažené permanentně, protože červi se stále množí.

Sponzorováno

Znaky a symptomy askariózy

Když larvy putují po těle, mohou způsobit poškození cév, peritonitidu – zánět pobřišnice, zvětšení jater a sleziny atd. Červi ve střevě mohou způsobit sníženou absorpci živin a anorexii, která přispívá k podvýživě. Přes 796 červů Ascaris lumbricoides vážících asi 550 g bylo vybráno z těla 2-letého dítěte v Jižní Africe, které zemřelo na související gangrénu.

Lidé na problém nejčastěji přijdou, když objeví parazita ve stolici, nebo jej vykašlou, případně se sám plazí z nosu. Nejedná se však o nic závažného.

Léčba askariózy

Při podezření na nakažení askariózou, ihned kontaktujte svého lékaře, kde udělá potřebné testy a zahájí léčbu. Pokud je potvrzena diagnóza, lékař předepíše potřebnou léčbu různými léky, mezi které patří levamisol, pyrantel, mebendazolu. Pokud podstupujete léčbu askariózy, jste neustále sledováni – to aby se zabránilo možným komplikacím.

Od lékaře dostanete antiparazitika.

Nebezpečné je vystavení se výkalům pacienta – každý kdo je potenciálně v riziku by měl podstoupit vyšetření.

A jak na prevenci?

Základem je tedy hygiena rukou, se zaměřením na jejich mytí především před jídlem, omývání ovoce a zeleniny. Konzumovat pouze dobře tepelně upravená jídla, v neznámých oblastech nepít vodu, o které nevíme, z jakého je zdroje, při cestování do ciziny používat pouze vodu balenou apod.

VIDEO: TOP 5 Parazitů, žijících i ve vašem těle

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva