Sponzorováno

Jak na roupy? Přírodně, s domácími metodami nebo jinak? 4.78/5 (9)

Jak se dají léčit roupy?

Jak se dají léčit roupy?

Roupy patří mezi nejčastější střevní parazitární infekci. Často se to vyskytuje u dětí školního věku, částečně proto, že jsou obecně méně opatrné při mytí rukou. Malé děti navíc často sdílejí předměty a při hraní se o sebe otírají, což je může vystavit riziku reinfekce.

Tyto parazity mohou děti nebo i vy snadno pohltit, aniž byste o tom věděli. Po požití mohou procházet trávicí soustavou a ukládat vajíčka do záhybů poblíž konečníku. Roupy vám pak mohou způsobit pálení nebo extrémní svědění kolem konečníku. To je častý problém. Někteří lidé nemusí mít žádné příznaky, i pokud roupy mají.

Pokud vy nebo váš blízký máte roupy, měli byste být léčeni všichni ve vaší domácnosti.

Fungují a existují domácí léky na roupy?

Ačkoli existují prostředky k léčbě roupů, nejsou doporučenou léčbou první linie. Podpora pro použití těchto domácích prostředků je primárně neoficiální. A to je potřeba si uvědomit. To znamená, že lékaři nepodporují použití domácích léčebných metod na roupy.

Co může fungovat u někoho jiného, ​​nemusí fungovat u vás. A to u roupů platí určitě. Pokud máte alergie, měli byste být opatrní, když zkoušíte domácí metody a léky. Pokud máte obavy z potenciální reakce, měli byste lék otestovat na malé ploše pokožky, než jej na postiženou oblast nanesete.

Tady je 6 domácích léčebných metod, které můžete vyzkoušet při léčbě roupů.

Syrový česnek

Říká se, že česnek zabíjí všechna existující vajíčka a brání samicím roupů v nakladení více vajíček. Můžete jej požít v malých dávkách nebo aplikovat lokálně jako mast. Pokud si vyberete možnost jíst syrový česnek, nakrájejte pár stroužků česneku na kostky a rozmíchejte ho na těstoviny nebo ho posypte na chléb. Můžete také jíst česnek samostatně, ale to není pro každého :)

Chcete-li vytvořit mast, nasekejte několik stroužků česneku a rozemelete je na pastu. Smíchejte česnekovou pastu s malým množstvím vazelíny nebo jiného nosného oleje (mandlový, kokosový a podobně). Ponořte do směsi čistý vatový tampon a aplikujte mast na konečník. Nepoužívejte, pokud máte citlivou pokožku, pokud máte v oblast extrémní pocit pálení, nebo pokud máte v oblasti narušenou pokožku, hemoroidy nebo zánět.

Kokosový olej

Říká se, že kokosový olej má antibakteriální a antivirové vlastnosti, které mohou pomoci odstranit infekci roupů. Tato léčba vyžaduje dvoustupňový přístup. Každé ráno polkněte lžičku čistého kokosového oleje. A pak než půjdete spát, vmasírujte do postižené oblasti malé množství kokosového oleje. Půjdete na roupy kokosovým olejem z obou stran.

Syrová mrkev

Předpokládá se, že konzumace šálku syrové mrkve dvakrát denně může pomoci tělu „vytlačit“ roupy skrz vaše střeva. Je to proto, že mrkev bohatá na vlákninu může zlepšit trávení a podpořit pohyb střev.

Pelyněk

Jedna studie naznačuje, že bylinka pelyněk může být účinná jako léčba některých parazitárních infekcí.

Lidé mohou použít pelyněk tak, že se z něj udělá čaj nebo tinkturu. Nejlepší je promluvit si s lékařem, než to zkusíte, a omezit jeho užívání na maximálně 4 týdny.

Lidé používají pelyněk po celá staletí k léčbě roupů a také se objevil ve veterinární medicíně. Neexistují však žádné vědecké důkazy, které by dokázaly, že pelyněk je účinný při infekcích roupů u lidí.

Sponzorováno

Dýňová semínka

Dýňová semínka obsahují sloučeninu zvanou cucurbitacin. Některé dřívější studie naznačovaly, že tato sloučenina může zvýšit účinnost dýňových semen proti vnitřním parazitům. Jeden lékopis z USA ve skutečnosti uváděl dýňová semínka jako léčbu střevních parazitů v letech 1863–1936.

Je možné jíst dýňová semínka nebo je smíchat s vodou (vznikne pasta) a takto je konzumovat. Neexistují však žádné čerstvé studie a důkazy, které by naznačovaly, že dýňová semínka mohou pomoci zbavit se roupů.

Semena papáje

Studie z roku 2012 na potkanech prokázala, že semena papáje mohou léčit infekce roupy. Žádné studie u lidí však neprokázaly, že jsou účinné. Chcete-li použít tuto léčbu, může člověk jíst semena papáje, buď sama, nebo s medem, aby byla sladká.

Když už zajít s roupy k lékaři?

Pokud si myslíte, že vy nebo váš blízký můžete mít roupy, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc (i před použitím domácích metod). Roupy obecně jsou nakažlivým problémem a odložení léčby může ohrozit lidi kolem vás. Tak na to pamatujte.

Pokud se rozhodnete nejdříve vyzkoušet domácí metody léčby, měli byste je přestat používat a poradit se s lékařem, pokud:

  • vaše příznaky přetrvávají delší dobu
  • pociťujete křeče v žaludku
  • krev je přítomna ve vaší moči nebo stolici

Váš lékař může určit, co je příčinou vašich příznaků, a zjistit, zda jste úspěšně odstranili infekci a roupy.

Jak se obvykle léčí roupy?

Pyrantel pamoát nebo embonát je ve většině volně prodejný lék na roupy, který funguje. K dispozici jsou také léky na předpis. Lékař vám může předepsat léčbu dvěma dávkami mebendazolu nebo albendazolu, která vám pomůže roupy odstranit. Druhá dávka léku se obvykle podává dva týdny po první dávce.

Budete také muset upravit svou osobní hygienu a domácí péči. Postupujte podle těchto tipů:

  • Pravidelně a dobře si umyjte ruce.
  • Udržujte na prstech krátké nehty a nekousejte si nehty.
  • Každý den perte spodní prádlo v horké vodě.
  • Pravidelně měňte oblečení na spaní.
  • Vysávejte podlahy a ukliďte mopem ve všech obytných prostorech.
  • Veškeré prádlo a ložní prádlo vyperte v horké vodě.

Výhled pacientů s roupy

Pokud používáte domácí léky a příznaky do několika dnů neustoupily, měli byste se poradit se svým lékařem. Pokud se domníváte, že vaše tělo infekci odstranilo, měli byste se poradit se svým lékařem, abyste se ujistili, že váš stav již není nakažlivý.

Pokud používáte dostupné lék (zmíněné výše), vaše příznaky pravděpodobně ustoupí do tří dnů od první dávky. Roupy jsou však i po další tři týdny stále považovány za nakažlivé. Je to proto, že všechna vajíčka, která byla položena, se mohou líhnout a dále šířit infekci. Měli byste užívat léky správně a důsledně, abyste se zbavili roupů.

Tipy pro prevenci roupů

Nejlepší způsob, jak zabránit reinfekci, je časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou. Vždy byste si měli umýt ruce:

  • po použití toalety
  • po výměně plenky
  • před jídlem
  • než se dotknete úst

Můžete také zvážit to, abyste si udržovali krátké nehty. Proč? Vajíčka roupů se mohou zachytit pod nehty. Později je můžete spolknout, pokud nemáte řádně umyté ruce. Udržováním krátkých nehtů tomu může zabránit.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s roupy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o roupech přečíst?

Zdroje článku a studie o roupech

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva