Sponzorováno

Zánětlivá onemocnění střev (IBD) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.7/5 (20)

 • Zánětlivá onemocnění střev (IBD) jsou chronická onemocnění trávicího systému, která zahrnují Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. Tyto stavy jsou charakterizovány zánětem střevní stěny a mohou se projevovat různými symptomy, včetně bolesti břicha, průjmů, krvácení z řitního otvoru, únavy a ztráty hmotnosti.
 • Crohnova choroba a ulcerózní kolitida mají některé společné rysy, ale také se liší v některých klíčových ohledech.
 • Crohnova choroba: Toto onemocnění může postihovat jakoukoli část trávicího traktu, od úst po konečník. Charakterizuje se zánětem, který může zasáhnout všechny vrstvy stěny střeva. Mohou se objevit i vředy, úzkostné stenózy (zúžení) a tvorba fistul (nezdravých spojení mezi střevy a jinými orgány).
 • Ulcerózní kolitida: Toto onemocnění je omezeno na tlusté střevo (kolon) a konečník. Charakterizuje se zánětem sliznice tlustého střeva, který může způsobit vředy a krvácení. V některých případech může být postižen i konečník.
 • Příčiny IBD nejsou zcela jasné, ale zdá se, že genetika, imunitní dysregulace a environmentální faktory mohou hrát roli v jejich vývoji.
 • Léčba IBD zahrnuje léky ke snížení zánětu a symptomatické léky ke kontrole příznaků, a v některých případech může být nutná chirurgická intervence, zejména u komplikací, jako jsou stenózy, perforace nebo krvácení.

Zánětlivá střevní onemocnění (inflammatory bowel disease, IBD) představují skupinu chronických, imunitně podmíněných onemocnění postihujících primárně gastrointestinální trakt. Mezi tyto nemoci řadíme Crohnovu nemoc, ulcerózní kolitidu a tzv. indeterminovanou kolitidu.

Zánětlivá střevní onemocnění (inflammatory bowel disease, IBD) představují skupinu chronických, imunitně podmíněných onemocnění postihujících primárně gastrointestinální trakt. Mezi tyto nemoci řadíme Crohnovu nemoc, ulcerózní kolitidu a tzv. indeterminovanou kolitidu.

Zánětlivá střevní onemocnění (někdy označováno jako IBD) představují skupinu střevních poruch, která způsobují dlouhodobý zánět trávicího traktu. Trávicí trakt zahrnuje ústa, jícen, žaludek, tenké střevo a tlusté střevo. Je zodpovědný za rozklad potravin, extrakci živin a také za odstranění nepoužitelného materiálu a odpadních produktů. Zánět kdekoli podél zažívacího traktu narušuje tento normální proces.

Zánětlivá onemocnění střev (IBD) může být velmi bolestivé a rušivé a v některých případech může dokonce ohrozit život. V tomto článku se dozvíte se vše důležité o IBD, včetně typů, příčin či komplikací.

Jaké jsou hlavní typy zánětlivých onemocnění střev?

V tomto zastřešujícím termínu – zánětlivá onemocnění střev (IBD) – je zahrnuto mnoho nemocí. Dvě nejčastější choroby jsou ulcerózní kolitida a Crohnova choroba.

Crohnova nemoc může způsobit zánět v kterékoli části zažívacího traktu. Většinou však ovlivňuje konec tenkého střeva. Ulcerózní kolitida znamená zánět v oblasti tlustého střeva.

Zánětlivá onemocnění střev - ilustrace

Zánětlivá onemocnění střev – ilustrace

 

Co vlastně způsobuje zánětlivé onemocnění střev?

Přesná příčina zánětlivých onemocnění střev není známa. Genetika a problémy s imunitním systémem však byly prokazatelně se zánětlivými onemocněními střev spojeny.

Genetika

Více pravděpodobně se u vás objeví nějaké zánětlivé onemocnění střev, pokud máte sourozence nebo rodiče s touto nemocí. To je hlavní důvod, proč vědci věří, že IBD může mít genetickou složku.

Imunitní systém

Imunitní systém může také hrát roli při zánětlivém onemocnění střev. Imunitní systém obvykle chrání organismus před různými patogeny (organismy, které způsobují nemoci a infekce). Bakteriální nebo virová infekce zažívacího traktu může vyvolat imunitní odpověď. To je v pořádku. Když se tělo snaží útočníky zahnat, zanítí zažívací trakt. Když je infekce pryč, zánět pak zmizí. To je zdravá odpověď organizmu.

U lidí s IBD však může dojít k zánětu zažívacího traktu, i když neexistuje žádná infekce. Imunitní systém místo toho útočí na vlastní buňky těla. Toto je známé jako autoimunitní odpověď.

Zánětlivé onemocnění střev může také nastat, když zánět nezmizí po vyléčení infekce. Zánět pak v těle může přetrvávat měsíce nebo dokonce roky.

Jaké jsou rizikové faktory pro rozvoj zánětlivého onemocnění střev?

Mezi nejčastější a největší rizikové faktory rozvoje Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy patří:

Kouření

Kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů rozvoje Crohnovy choroby. Kouření také zhoršuje bolest a další příznaky Crohnovy choroby a zvyšuje i riziko komplikací. Naproti tomu ulcerózní kolitida postihuje především nekuřáky a bývalé kuřáky.

Etnikum

Obecně jsou zánětlivá onemocnění střev přítomna ve všech populacích. Některé etnické skupiny, jako jsou Kavkazané, však mají o něco vyšší riziko.

Věk

Zánětlivá onemocnění střev mohou být v každém věku, ale ve většině případů začínají ještě před 35 rokem života.

Rodinná historie

Lidé s rodičem, sourozencem nebo dítětem s IBD jsou vystaveni mnohem většímu riziku, že se u nich samotných tento problém vyvine.

Zeměpisná oblast

Lidé žijící v městských aglomeracích a průmyslových zemích jsou vystaveni vyššímu riziku zánětlivých onemocnění střev. To lze částečně vysvětlit výběrem životního stylu a stravy. Lidé, kteří žijí v industrializovaných zemích, mají tendenci jíst více tuku a zpracované potraviny.

Pohlaví

Obecně platí, že zánětlivá onemocnění střev postihují obě pohlaví stejně. Ulcerózní kolitida je častější u mužů, zatímco Crohnova nemoc je častější u žen.

Jaké jsou příznaky zánětlivého onemocnění střev?

Příznaky zánětlivého onemocnění střev se liší v závislosti na místě a závažnosti zánětu, ale mohou být následující:

 • průjem, ke kterému dochází, když postižené části střeva nemohou reabsorbovat vodu
 • krvácející vředy, které mohou způsobit, že se ve stolici objeví krev (hematochezie)
 • bolesti žaludku, křeče a nadýmání způsobené střevní obstrukcí
 • úbytek hmotnosti a anémie, které mohou u dětí způsobit zpomalení růstu nebo vývoje

Lidé s Crohnovou nemocí mohou také mít vředy v ústech. Někdy se v okolí genitální oblasti nebo konečníku objevují také vředy a praskliny.

Zánětlivá onemocnění střev mohou být také spojena s problémy mimo zažívací systém, jako jsou:

 • oční záněty
 • kožní poruchy a problémy
 • artritida

Jaké jsou možné komplikace při zánětlivém onemocnění střev?

Možné komplikace IBD mohou být následující:

 • podvýživa, výrazný úbytek hmotnosti
 • rakovina tlustého střeva
 • fistuly neboli vředy, které procházejí stěnou střeva a vytvářejí otvor mezi různými částmi zažívacího traktu
 • ruptura nebo perforace střeva
 • střevní obstrukce různého druhu

Ve vzácných případech vás může těžký záchvat IBD dostat do šoku. To může dokonce ohrozit váš život. Šok je obvykle způsoben ztrátou krve během dlouhé, náhlé epizody krvavého průjmu.

Jak bývá diagnostikováno zánětlivé onemocnění střev?

Aby mohlo dojít k diagnostice zánětlivého onemocnění střev, váš lékař se vás nejprve zeptá na zdravotní anamnézu vaší rodiny a pohyby střev. Po fyzické prohlídce pak může následovat jeden nebo více diagnostických testů.

Vzorek stolice a krevní test

Tyto testy lze použít k hledání infekcí a jiných chorob. K odlišení Crohnovy choroby od ulcerózní kolitidy lze také někdy použít krevní testy. K diagnostice IBD však nelze použít samotné krevní testy.

Flexibilní sigmoidoskopie a kolonoskopie

Tyto postupy používají kameru na konci tenké, flexibilní sondy k pohledu na tlusté střevo. Kamera je vložena přes váš anální otvor. Umožňuje lékaři vyhledat vředy, píštěle a další poškození konečníku a tlustého střeva.

Kolonoskopie může zkoumat celou délku tlustého střeva. Sigmoidoskopie zkoumá pouze posledních 50cm tlustého střeva – sigmoidní tlusté střevo.

Během těchto procedur bude někdy odebrán malý vzorek stěny střeva. Tomu se říká biopsie. Prozkoumání odebraného vzorku pod mikroskopem lze použít k diagnostice IBD.

Kapslová endoskopie

Kapslová koloskopie je nebolestivou alternativou koloskopie klasické. Tento test zkoumá tenké střevo, které je mnohem těžší prozkoumat, než je tomu u tlustého střeva. Při tomto postupu spolknete malou kapsli obsahující fotoaparát.

Jak se pohybuje v tenkém střevě, pořizuje obrázky. Jakmile projde fotoaparát ve stolici, může si lékař obrázky prohlédnout na počítači. Tento test se používá, pouze pokud jiné testy nezjistily příčinu Crohnovy choroby.

Kapslová endoskopie je endoskopická metoda určená k vyšetření tenkého střeva, jícnu nebo tračníku.

Rentgen

Prostý rentgen břicha se používá v nouzových situacích, kdy existuje podezření na rupturu střeva.

Počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI)

CT neboli počítačová tomografie jsou v podstatě počítačové rentgenové paprsky. Vytvářejí podrobnější obraz než standardní rentgen. Díky tomu jsou užitečné při zkoumání tenkého střeva. Mohou také detekovat komplikace IBD.

Sponzorováno

MRI používá magnetická pole k tvorbě obrazů těla. Je bezpečnější než rentgenové paprsky. MRI je zvláště užitečnou metodou při zkoumání měkkých tkání a detekci píštěl.

MRI i CT vyšetření lze použít k určení toho, kolik střeva je ovlivněno IBD.

Jak se léčí zánětlivé onemocnění střev?

Existuje celá řada různých způsobů léčby zánětlivého onemocnění střev.

Léky

Protizánětlivé léky jsou prvním krokem v léčbě zánětlivého onemocnění střev. Tato léčiva regulují zánět trávicího traktu. Mají však obecně mnoho vedlejších účinků.

Protizánětlivé léky používané pro léčbu zánětlivého onemocnění střev zahrnují standardní dávky mesalaminu, sulfasalazinu a jeho vedlejších produktů a kortikosteroidů.

Imunitu potlačující látky (nebo imunomodulátory) brání imunitnímu systému v napadení střev a způsobení zánětu. Tato skupina léků zahrnuje léčiva, která blokují TNF. TNF je chemická látka produkovaná imunitním systémem, která způsobuje zánět. Nadbytek TNF v krvi je normálně blokován, ale u lidí s IBD mohou vyšší hladiny TNF vést k dalšímu zánětu. Další lék, tofacitinib (Xeljanz), je novější možností, která funguje jedinečným způsobem ke snížení zánětu. Imunitu potlačující látky mohou mít mnoho vedlejších účinků, včetně vyrážek a infekcí.

Antibiotika se používají k ničení bakterií, které mohou vyvolat nebo zhoršit příznaky zánětlivého onemocnění střev. K léčbě příznaků IBD lze také použít protiprůjmová léčiva.

Změny životního stylu

Volba správného životního stylu je důležitá, pokud máte zánětlivé onemocnění střev. Hodně důležitá. Pití velkého množství tekutin pomáhá kompenzovat ztráty ztracené ve vaší stolici. Odstranění mléčných výrobků a stresových situací také zlepšuje příznaky. A cvičení a odvykání kouření může dále zlepšit vaše zdraví.

Sami pak poznejte, která jídla vám způsobují problémy, a která jsou v pohodě.

Doplňky stravy

Vitamínové a minerální doplňky mohou pomoci s nedostatkem některých živin. Například doplňky železa mohou léčit případnou anémii. Před přidáním nových doplňků do svého jídelníčku se ale poraďte se svým lékařem.

Operace

U lidí s IBD může být někdy nutná chirurgie, ale je to spíše výjimečné. Jsou to:

 • strikturo‑plastika pro rozšíření zúženého střeva
 • uzavření nebo odstranění píštěl
 • odstranění postižených částí střev – pro lidi s Crohnovou chorobou
 • odstranění celého tlustého střeva a konečníku, pro závažné případy ulcerózní kolitidy

Rutinní kolonoskopie se používá ke sledování rakoviny tlustého střeva, protože u osob s IBD existuje vyšší riziko rozvoje.

Životní styl a domácí léčba

Někdy se můžete cítit bezmocní, když čelíte zánětlivému onemocnění střev. Ale změny ve stravě a životním stylu vám mohou pomoci kontrolovat vaše příznaky a prodloužit dobu mezi nějakými problémy.

Strava

Neexistuje žádný důkaz, že to, co jíte, skutečně způsobuje zánětlivé onemocnění střev. Určitá jídla a nápoje však mohou zhoršit vaše příznaky, to je dokázáno.

Může být užitečné mít diář a sledovat, co jíte, a také jak se cítíte. Pokud zjistíte, že některá jídla způsobují vzplanutí příznaků, můžete je zkusit vyloučit. Zde jsou některé návrhy, které mohou pomoci:

 • Omezte mléčné výrobky. Mnoho lidí se zánětlivým onemocněním střev zjistilo, že problémy, jako je průjem, bolest břicha a plynatost, se zlepšují omezením nebo úplnou eliminací mléčných výrobků. Můžete trpět nesnášenlivost laktózy – to znamená, že vaše tělo nemůže strávit mléčný cukr (laktózu) v mléčných potravinách. Pomáhá také použití enzymového produktu, jako je Lactaid.
 • Vyzkoušejte nízkotučné potraviny. Pokud trpíte Crohnovou chorobou, nemusí pro vaše tělo být možné trávit nebo absorbovat tuk normálně. Místo toho tuk prochází střevem a zhoršuje průjem. Zkuste se vyhnout máslu, margarínu, smetanovým omáčkám a smaženým jídlům.
 • Dávejte pozor na vlákninu. Pokud trpíte zánětlivým onemocněním střev, mohou se vaše příznaky zhoršit s vysokým obsahem vlákniny, jako je čerstvé ovoce a zelenina a celá zrna. Pokud vás trápí syrové ovoce a zelenina, zkuste je vařit, péct nebo dusit.
 • Vyvarujte se jiných problémových potravin. Kořeněná jídla, alkohol a kofein mohou vaše příznaky a příznaky zhoršovat. Omezte je, nebo úplně eliminujte.

Další dietní opatření

 • Jezte malé porce jídel. Možná zjistíte, že se cítíte lépe, když budete jíst pět nebo šest malých jídel denně, než když jíte dvě nebo tři větší jídla.
 • Pijte hodně tekutin. Zkuste pít hodně tekutin denně. Voda je nejlepší. Alkohol a nápoje, které obsahují kofein, stimulují vaše střeva a mohou zhoršovat průjem, zatímco nápoje sycené oxidem uhličitým často produkují plyn.
 • Zvažte multivitaminy. Protože Crohnova choroba může narušit vaši schopnost vstřebávat živiny a protože vaše strava může být omezená, jsou multivitaminové a minerální doplňky často pro lidi s těmito problémy užitečné. Před užitím jakýchkoli vitamínů nebo doplňků se poraďte se svým lékařem.
 • Promluvte si s dietologem. Pokud začnete hubnout nebo je vaše strava velmi omezená, promluvte si s dietologem.

Kouření

Kouření zvyšuje riziko vzniku Crohnovy choroby a jakmile ji máte, kouření ji může dále zhoršit. U lidí s Crohnovou nemocí, kteří kouří, je větší pravděpodobnost recidivy a potřebují léky a často i opakované operace.

Kouření může zabránit ulcerativní kolitidě. Jeho škození celému zdraví však převáží nad jakýmkoli přínosem a odvykání kouření může zlepšit celkové zdraví vašeho zažívacího traktu a také poskytnout mnoho dalších výhod pro zdraví. Nikotinové náplasti byly použity k léčbě ulcerózní kolitidy, ale výsledky byly spíše zklamáním.

Stres

Spojení stresu s Crohnovou nemocí je kontroverzní, ale mnoho lidí, kteří mají nemoc, hlásí během období vysokého stresu zvýšené příznaky. Pokud máte problémy se zvládáním stresu, zkuste jednu z těchto strategií:

 • Cvičení. I mírné cvičení může pomoci snížit stres, zmírnit depresi a normalizovat funkci střev. Promluvte si se svým lékařem o plánu cvičení, který je pro vás ten pravý.
 • Biofeedback. Tato technika snižování stresu vás může naučit snižovat svalové napětí a zpomalit srdeční frekvenci pomocí stroje. Cílem je pomoci vám vstoupit do uvolněného stavu, abyste se snáze vypořádali se stresem.
 • Pravidelné relaxační a dýchací cvičení. Jedním ze způsobů, jak se vypořádat se stresem, je pravidelně se uvolňovat a používat techniky, jako je hluboké, pomalé dýchání, abyste se lépe uklidnili. Můžete chodit na kurzy jógy a meditace nebo používat knihy, CD nebo DVD.

Alternativní medicína a její možnosti

Mnoho lidí s poruchami trávení používalo nějakou formu komplementární a alternativní medicíny. Některé běžně používané terapie jsou tyto:

 • Probiotika. Vědci si myslí, že přidání více prospěšných bakterií (probiotik), které se běžně vyskytují v zažívacím traktu, může pomoci v boji proti IBD. Ačkoli výzkum je omezený, existují určité důkazy, že přidání probiotik spolu s dalšími léky může být užitečné, ale toto nebylo zatím úplně prokázáno.
 • Rybí tuk. Rybí olej působí jako protizánětlivý a existuje náznak, že by mohl zmírnit střevní zánět související s IBD, ale toto také nebylo úplně prokázáno.
 • Aloe vera. Aloe vera gel může mít protizánětlivý účinek u lidí s ulcerózní kolitidou, ale může také způsobit průjem.
 • Kurkuma. Kurkumin, sloučenina nalezená v kurkumě, byl v klinických studiích použit na ulcerativní kolitidou. Existují určité důkazy o přínosech, je však zapotřebí dalšího výzkumu.
 • Akupunktura. Byl proveden pouze jeden klinický test týkající se jeho přínosu. Procedura zahrnuje zavedení jemných jehel do kůže, což může stimulovat uvolňování přirozených látek proti bolesti těla.
 • Prebiotika. Na rozdíl od probiotik – což jsou prospěšné živé bakterie, které konzumujete – prebiotika jsou přírodní sloučeniny vyskytující se v rostlinách, jako jsou artyčoky, které pomáhají podporovat prospěšné střevní bakterie. Studie neprokázaly pozitivní výsledky prebiotik u lidí s Crohnovou chorobou. Ale někteří lidé si je chválí.

Prevence – jak lze zabránit zánětlivému onemocnění střev

Dědičným příčinám IBD nelze zabránit. Můžete však snížit riziko vzniku IBD nebo zabránit recidivě:

 • tím, že jíte zdravé potraviny
 • budete pravidelně cvičit
 • přestanete kouřit

IBD může způsobit určité nepohodlí, ale existují způsoby, jak můžete tuto nemoc zvládnout a stále žít zdravým a aktivním životním stylem.

Může být také užitečné mluvit s ostatními pacienty, kteří rozumí tomu, čím procházíte. Zkuste je najít online na internetu.

Sponzorováno

Máte se zánětlivým onemocněním střev nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva