Parkinsonova choroba jsou ve skutečnosti dvě onemocnění 4.79/5 (14)

Sponzorováno

Parkinsonova choroba jsou ve skutečnosti dvě onemocněníV roce 2020 přišla dvojice výzkumníků z Dánska s překvapivým zjištěním, které publikovala v prestižním časopise Brain: Parkinsonova choroba, druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění, ve skutečnosti není jednou poruchou, ale dvěma.

To zčásti odpovídá na dosud neobjasněnou otázku, se kterou si vědci i lékaři dlouho lámali hlavu: proč jsou její příznaky a průběh někdy tak odlišné.

Abychom to lépe pochopili, je vhodné připomenout, že už v minulosti se prokázala spojitost mezi střevním biomem a touto chorobou (dokonce bylo zjištěno, že lidé s odstraněným slepým střevem mají o pětinu nižší šanci, že u nich nemoc propukne), přičemž mnoho dalšího výzkumu v této oblasti stále probíhá (více o tématu osa střevo – mozek).

A právě v tom, zda choroba začíná v mozku a nebo naopak ve střevech, ze kterých se následně prostřednictvím nervového spojení do mozku rozšíří, je podle autorů onen zásadní rozdíl. Jestli dojde k rozvoji choroby nejprve v mozku, neomezí se na tento orgán a kromě střev může dále postihnout – prostřednictvím autonomního nervového systému – i srdce.

Jestliže je onemocnění již v pokročilejší fázi, je pochopitelně obtížné až nemožné rozpoznat, zda šlo o první nebo druhý případ. V obou z nich však dochází ke stejnému problému, totiž k hromadění bílkoviny, alfa-synukleinu, která následně poškozuje nervové buňky, což vede ke zpomaleným, strnulým pohybům, které jsou pro tuto chorobu charakteristické.

Studie prokázala, že u některých pacientů došlo k poškození mozkového dopaminového systému dříve, než došlo k poškození střev a srdce. U jiných pacientů bylo naopak odhaleno dříve poškození nervového systému střev a srdce, a až poté se projevilo poškození dopaminového systému mozku.

Vědci tak označují tyto dva typy Parkinsonovy nemoci jako „počínající v těle“ a „počínající z mozku“. V případě prvním případě může být zajímavé zejména studovat složení bakterií střevní mikroflóry.

Sponzorováno

Již delší dobu je známo, že pacienti s Parkinsonovou chorobou mají ve střevech jiný mikrobiom než zdraví lidé, ačkoli dosud není zřejmé, proč tomu tak je. Toto zjištění však může posloužit k časnému odhalení této varianty onemocnění.

Naopak typ počínající v mozku není snadné odhalit, neboť vážnější příznaky se objevují až později, a to je již více než polovina dopaminového systému v pacientově mozku zničena. Z toho vyplývá, že případná léčba již bude mnohem obtížnější a méně účinná.

Poznatky z této studie, které naznačovaly již některé dřívější výzkumy, tak mohou v budoucnosti pomoci k cílenější a efektivnější léčbě pacientů. Nutno dodat, že vzhledem k rostoucímu výskytu tohoto onemocnění vlivem stárnoucí populace je to jistě dobrá zpráva.

Shrňme si to

Ačkoli název může naznačovat něco jiného, ​​Parkinsonova choroba není jedna, ale dvě nemoci, počínaje buď v mozku, nebo ve střevech. To vysvětluje, proč pacienti s Parkinsonovou chorobou popisují velmi odlišné příznaky.

Vědci stojící za studií jsou profesor Per Borghammer a lékař Jacob Horsager z oddělení klinické medicíny na univerzitě v Aarhusu a univerzitní nemocnici v Aarhusu, Dánsko.

„Pomocí pokročilých skenovacích technik jsme ukázali, že Parkinsonovu chorobu lze rozdělit na dvě varianty, které začínají na různých místech těla. U některých pacientů onemocnění začíná ve střevech a odtud se šíří do mozku skrz nervová spojení. U ostatních nemoc začíná v mozku a šíří se do střev a dalších orgánů, jako je srdce,“ vysvětluje Per Borghammer.

Sponzorováno

Zajímavé, že? Máte o Parkinsonově nemoci nějaké zajímavé poznatky? Napište nám do komentářů.

A dále si o Parkinsonově nemoci přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva