Scintigrafie – co je to? A jak funguje? 4.71/5 (14)

Sponzorováno

Scintigrafie může poskytnout včasnou detekci rakoviny.

Scintigrafie může poskytnout včasnou detekci rakoviny.

Scintigrafie je diagnostická (vyšetřovací) metoda používaná v nukleární medicíně. Skeletální scintigrafie pomáhá diagnostikovat a vyhodnocovat celou řadu onemocnění a stavů kostí za použití malých množství radioaktivních materiálů nazývaných radiofarmaka, které jsou injektovány do krevního řečiště. Radiofarmaka cestují přes zkoumanou oblast a vydávají záření ve formě gama paprsků, které jsou detekovány speciální gamma kamerou a počítačem pro vytváření obrazů vašich kostí (vše se převádí do podoby dvojrozměrných obrazů). Protože je schopna určit molekulární aktivitu v těle, skeletální scintigrafie nabízí potenciál k identifikaci onemocnění v jeho nejranějším stádiu.

Postupy zobrazování nukleární medicíny jsou neinvazivní a – s výjimkou intravenózních injekcí – obvykle bezbolestné lékařské testy, které pomáhají lékařům diagnostikovat a hodnotit zdravotní stavy. Tyto zobrazovací snímky používají radioaktivní materiály nazývané radiofarmaka nebo radiotracery. Vyzařovaná radioaktivní energie je detekována speciální kamerou nebo zobrazovacím zařízením, které produkuje obrazy kostí nazývané scintigramy. Abnormality jsou indikovány abnormálními oblastmi kosti, která zachycují více nebo méně radiofarmaka, které se na scintigramu objevují světlejší nebo tmavší než normální kost.

Vzhledem k tomu, že postupy nukleární medicíny dokáží zobrazovat funkce těla na molekulární úrovni, nabízejí potenciál k identifikaci onemocnění v jeho nejranějším stádiu. Ve skutečnosti tento kostní sken může často najít kostní abnormality mnohem dříve než běžná rentgenová vyšetření.

Kdy se scintigrafie používá?

Lékaři objednávají kosterní scintigrafii například v těchto případech:

 • při hledání rakoviny kostí nebo zjištění, zda se rakovina z jiné oblasti těla, jako jsou prsa, plíce nebo prostata, rozšířila do kostí.
 • diagnostikuje příčinu nebo polohu nevysvětlitelné bolesti kostí, jako je například pokračující bolest zad
 • pomáhá určit polohu kosti ve složitých kostních strukturách, jako je noha nebo páteř. Následné hodnocení může být provedeno pomocí počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI).
 • může diagnostikovat zlomené kosti, jako jsou třeba různé únavové zlomeniny nebo zlomeniny kyčle, které nejsou zřetelně vidět na rentgenovém vyšetření.
 • při hledání poškození kosti způsobené infekcí nebo jinými stavy, jako je Pagetova choroba.

To jsou případy, kdy se scintigrafie používá v případě kostí. Ale dá se použít i v dalších případech, například:

 • scintigrafie perfuze myokardu,
 • renální scintigrafie,
 • scintimamografie
 • scintigrafie štítné žlázy
 • scintigrafie ledvin (Scintigrafie ledvin je rychlá neinvazivní metoda pro hodnocení funkce a poruch ledvin a vývodných cest močových)
 • scintigrafie plicní perfuze

A podobně.

Sponzorováno

Jak se připravit na vyšetření?

Informujte svého lékaře, pokud existuje možnost, že jste těhotná nebo kojíte. Ujistěte se také, zda jste nedávno neužívali léčivý přípravek obsahující bismut, jako je přípravek Pepto-Bismol (Bismut subsalicylát), nebo jiný, který má barium-rentgenový kontrast. Diskutujte s lékařem o všech nedávných nemocech, zdravotních stavech, alergiích a lécích, které užíváte, včetně vitaminů a doplňků z bylin. Váš lékař vás bude instruovat, jak se připravit. Možná budete muset čekat několik hodin mezi injekcí radiotraceru a vyšetřením kostí, takže si sebou vezměte něco na čtení a podobně. Nechte také šperky doma.

Jak to vlastně funguje?

Sponzorováno

Při běžných rentgenových vyšetřeních se obraz vytváří procházením rentgenových paprsků tělem pacienta. Naproti tomu postupy nukleární medicíny používají radioaktivní materiál, nazývaný radiofarmaka nebo radiotracer, který se injektuje do krevního oběhu (dají se i polknout nebo vdechovat jako plyn). Tento radioaktivní materiál se hromadí v orgánu nebo v oblasti vašeho vyšetřovaného těla, kde vydává malé množství energie ve formě gama záření. Speciální kamery detekují tuto energii a pomocí počítače vytvářejí obrazy s podrobnými informacemi o struktuře a funkci orgánů a tkání ve vašem těle.

Jaké jsou výhody scintigrafie

 • Prohlídky těla pomocí jaderného lékařství poskytují jedinečnou informaci – včetně podrobností o funkční a anatomické struktuře těla, která je často nedosažitelná pomocí jiných zobrazovacích postupů.
 • U mnoha nemocí získávají nukleární léčiva nejdůležitější informace potřebné pro stanovení diagnózy nebo určení vhodné léčby, pokud existuje.
 • Jaderná medicína je levnější a může poskytnout přesnější informace než různé průzkumné operace.
 • Kontrola kostí pomáhá lékařům vyhodnotit stav vašich kostí a zjistit zlomeniny a další abnormality, které mohou být při testu kostní radiografie nebo na rentgenovém testu vynechány.
 • Scintigrafie může poskytnout včasnou detekci rakoviny a rakoviny, která se rozšířila do kostí z jiných částí těla.
 • Scintigrafie může detekovat osteomyelitidu, infekci kostní dřeně.
 • Scintigrafie pomáhá sledovat účinky léčby na kostní abnormality.
 • Postup je bez akutních nebo dlouhodobých nežádoucích účinků a s výjimkou případů velmi mladých pacientů je uspání pacienta jen zřídkakdy nutné.

Jaká jsou rizika a nevýhody scintigrafie

 • Mohou se objevit alergické reakce na radiofarmaka, jsou však extrémně vzácné a jsou obvykle mírné. Přesto byste měli informovat personál nukleární medicíny o jakýchkoli možných alergiích nebo o jiných problémech, ke kterým mohlo dojít během předchozích zkouškách jaderného lékařství.
 • Injekce radiofarmaka může způsobit slabou bolest a zarudnutí, které se však rychle zahojí.
 • Vždy existuje malé riziko poškození buněk nebo tkání před vystavením jakémukoli záření, včetně nízké úrovně záření radiofarmaka použitého při tomto testu.
 • Postup může vystavit vyvíjející se plod radiaci a radiofarmaka mohou být přenášena na dítě skrze mateřské mléko.

Kde si o scintigrafii přečíst více?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva