Sponzorováno

Stresové životní situace zvyšují riziko pádu starších mužů 4.88/5 (8)

Stresové životní situace zvyšují riziko pádu starších mužůStresující životní události, jako je úmrtí blízkého člověka nebo vážné finanční problémy, i po roce zvyšují riziko pádu, a ve vyšším věku je pak vyšší i riziko zlomenin. Pokud se stresová situace neprojeví hned, ještě není nebezpečí zažehnáno. Doktor Howard A. Fink a jeho kolegové provedli studii na skupině 5994 mužů ve věku nad 65 let, kteří utrpěli zlomeniny. Podle medicalnewstoday.com se většina mužů zúčastnila i druhé návštěvy a odpověděla na otázky týkající se stresujících životních událostí v předchozím roce.

Při druhé návštěvě měli nahlásit svůj rodinný stav, a pokud byly ovdovění, datum úmrtí manželky. Lékaři se jich také zeptali na stresující životní události, jako jsou vážná onemocnění nebo úrazy manželky, smrt jiného blízkého příbuzného nebo blízkého přítele, odloučení od dítěte, blízkého přítele nebo jiný příbuzného, ztráta domácího miláčka, vzdání se koníčků, finanční potíže nebo změna bydliště.

Sponzorováno

Po druhé návštěvě výzkumný tým kontaktoval účastníky každé čtyři měsíce po dobu jednoho roku. Všechny zlomeniny zkoumaných mužů byly zdokumentovány i rentgenovými zprávami. Mezi 4981 muži s více stresujícími událostmi až 27,7 % padlo jednou a 14,7 % několikrát v průběhu roku.

Ovlivňuje stres koordinaci?

Lékaři se tedy domnívají, že stresující životní události jsou spojeny s 41 % zvýšením rizika pádu a téměř dvojnásobným rizikem několika pádů v následujícím roce. Ale riziko zlomenin nebylo až tak statisticky významné.

Ve studii se autoři zaměřili na možné důvody pro častější pády. Jedním z možných vysvětlení je, že stresující události vyvolávají neurohormonální reakci způsobenou stresovými hormony, což tedy vede k pádu a jiným nežádoucím zdravotním účinkům. Některé údaje naznačují, že zánět by mohl vést ke ztrátě svalové hmoty a zhoršení fyzických funkcí.

Nebo by to mohly být náhle emoce vyvolávající stresující události, které ovlivňují rovnováhu nebo vizuální pozornost, což vede k nebezpečnému pádu. Studie však měla pár omezení. Kvůli odvolání se na stresující životní události a chyby v uvedení zlomenin mohli znamenat nepřesnosti.

Sponzorováno

Doktor Fink na závěr dodal: „Jsou zapotřebí i další studie, abychom potvrdili naše poznatky a odhalili mechanismus stojící za zlomeninami po stresové situaci. Doplňkové studie mohou zkoumat, zda by klinický screening u starších mužů po nedávných stresujících životních událostech mohl zredukovat riziko nebezpečných pádů.“

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva