Sponzorováno

Alergie na prach – projevy, léky a přírodní domácí pomoc 4.9/5 (21)

Alergie na prach může být někdy pěkně nepříjemná.

Alergie na prach může být někdy pěkně nepříjemná.

Cítíte se to jako při nachlazení. A vlastně máte i ty samé příznaky – suchý nos, kýchání, svědění očí, slzavé oči a podobně. Ale ve skutečnosti jste alergičtí na prach. Nepříjemná prachová alergie může opravdu způsobit to, že se cítíte hrozně!

Příznaky alergie na prach

Prachové alergie je obzvláště obtížné řešit, protože mohou být vyvolány řadou činidel, které je obtížné ovládat. Příznaky alergie na prach mohou tedy být:

 • časté kýchání,
 • vyrážky na těle,
 • zánět v dýchacím ústrojí,
 • zarudnutí očí
 • oči slzí a svědí,
 • svědění po celém těle.

Spouštěče alergie na prach

Kdo nebo co nejčastěji spouští příznaky alergie na prach?

1. Roztoči

Pamatujte, že roztoči se vyskytují v přijatelném množství prakticky ve všech typech obydlí. Roztoči jsou nejčastější příčinou alergie na prach. Žijí a množí se snadno v teplých, vlhkých místech. Dávají přednost teplotám nad 23°C a vlhkosti 75 až 80 procent. Umírají, když vlhkost klesne pod 50 procent. Částice prachového roztoče se často nacházejí v polštářích, matracích, kobercích a čalouněném nábytku. Plavou ve vzduchu, když někdo vysává, chodí po koberci nebo mění ložní prádlo.

Dům nemusí být vůbec viditelně znečištěn, aby vyvolal alergii na prach (na roztoče). Částice jsou příliš malé, aby je bylo možné vidět a často je nelze odstranit pomocí běžných čisticích postupů. Intenzivní čištění může vést ke zhoršení příznaků alergické osoby. Podívejte se jak zatočit s roztoči.

2. Plíseň

Plíseň je vlastně houba. Ta dělá výtrusy, které se vznášejí ve vzduchu. Když lidé s alergií na plísně inhalují spory, dostávají alergické příznaky. Existuje mnoho druhů plísní – některé druhy můžete vidět, jiné nemůžete.

Plísně žijí takřka všude kolem nás – na padlých listech stromů, na vlhkých místech jako jsou koupelny a kuchyně. Drobné částice plísní jsou běžnou složkou prachu z domácnosti a mohou být skutečnou příčinou alergie na prach.

3. Pyl

Pyl pochází ze stromů, trávy, květin. Známe ho všichni. Lidé mohou být alergičtí na různé druhy pylů. Například někteří lidé jsou alergičtí na pyl pouze z buků, jiní jsou alergičtí na pyl pouze z určitých druhů trávy. Pyl je běžnou složkou domácího prachu a může být skutečnou příčinou alergie na prach.

4. Srst a peří zvířat

Domácí zvířata také mohou způsobit problémy alergickým pacientům. A to hned několika způsoby. Jejich srst, sliny a moč mohou způsobit alergickou reakci, zejména v kombinaci s domácím prachem.

A jak si vlastně poradit s alergií na prach?

Nejlepší je užívat speciální léky na utlumení těchto potíží. Mohou však někdy způsobit nežádoucí vedlejší účinky a neměly by být užívány, pokud nejsou předepsány lékařem. Nicméně někdy prostě z nějakého důvodu nechcete (nebo nemůžete) tyto léky užívat. Níže proto uvádíme 10 domácích prostředků, jak můžete vyřešit alergii na prach. Naše tipy pomáhají kontrolovat alergickou reakci. Tak snad vám pomohou.

1. Při úklidu noste roušku nebo šátek

Jasně, i když jste alergičtí na prach, tak chcete mít doma jakžtakž pořádek. Zakryjte si nos a ústa rouškou nebo šátkem, když otíráte prach na nábytku, čistíte svůj starý šatník nebo se dostanete do oblastí vašeho domu či bytu, které nebyly dlouho čištěny (jako je třeba podkroví nebo spodní strana nábytku).

2. Výplach nosu solným roztokem

Jedním z nejlepších domácích prostředků proti alergii na prach je nosní výplach. Ten pomáhá uklidnit horní části dýchacího ústrojí tím, že omyje prachové částice, alergeny a dráždivé látky, které jsou uloženy v nosním průchodu a dráždí nos. Nos prolévejte roztokem solného roztoku. Přimíchejte lžičku soli do sklenice teplé vody a přidejte špetku sody. Několikrát vlijte roztok do jedné nosní dírky a nechte vyplavit zpět ústy nebo nosem. Opakujte i druhou nosní dírkou. Zkuste také nosní sprchu.

3. Umytí celého těla velmi pomáhá

Umyjte si obličej a ruce, jakmile se dostanete z venku domů. Proč? Abyste se zbavili pylů, prachů, nečistot a dalších alergenů, které by mohly vyvolat alergii. Pokud jste strávili celý den venku, doporučujme se osprchovat a umýt si i vlasy, protože alergeny přilepené k vašim vlasům spláchnete pěkně dolů.

4. Mátový čaj

Mátový čaj je vynikající domácí lék na alergii na prach. Moc pěkně pomáhá těm, kteří trpí alergickým záchvatem. Máta je přirozené protizánětlivé a antibakteriální činidlo, obsahuje látky, které pomáhají při alergiích nebo nachlazení. Chcete-li si udělat mátový čaj, vložte hrst sušených lístků máty peprné do kastrolku s vodou. Přiveďte vodu k varu. Nechte směs odpočívat asi deset minut, zchlaďte a pijte.

Sponzorováno

5. Napařování

Napařujte se. Vdechujte páru – uleví se vám od alergického záchvatu. Napařování pomáhá vyčistit nosní průchod, uklidňuje podrážděnou výstelku nosu a celkově zklidní vaše dutiny. Přiveďte k varu asi 250 ml vody ve velké misce. Když uvidíte stoupající páru, zakryjte si ručníkem hlavu nad miskou a jemně vdechujte páru asi deset minut. Vydržte v této pozici tak dlouho, dokud se budete moci. Jakmile se voda dostatečně ochladí a je vlažná, ponořte do ní čistou utěrku a držte ji na nose – to vám také pěkně uleví od alergické reakce.

6. Wasabi

Ačkoli to není úplně obvyklý domácí lék, Wasabi je účinný prostředek k léčbě alergického záchvatu. Je to protože obsahuje allyl isothiokyanát, sloučeninu, která stimuluje tok hlenu. Wasabi je součástí rodiny křenu, který je znám pro své přínosy pro zdraví, jako je třeba posilování imunitního systému. Jednoduše namočte lžičku do Wasabi a olízněte ji. Začnete kýchat a uvolní se hlen. Ten váš nos pročistí. Můžete také alternativně použít křen.

TIP: 10 nejčastějších alergií

7. Jablečný ocet

Jablečný ocet je oblíbeným domácím prostředkem proti alergii na prach. Snižuje produkci hlenu a čistí lymfatický systém těla – to přispívá ke kontrole alergické reakce. Tento ocet nabízí i další zdravotní výhody, napomáhá při trávení a zrychluje metabolismus. Přimíchejte čajovou lžičku organického jablečného octa do sklenice vody a roztok pijte třikrát denně. Tento tonikum pomáhá léčit příznaky alergie a zabraňuje dalším útokům.

8. Kvalitní med z vašeho blízkého okolí

Med je jedním z nejsilnějších přírodních léků na léčbu častých nachlazení a alergických záchvatů. Váš záchvat kýchání by měl skončit během malé chvilky, hned potom, co si dáte trochu medu. Ponořte čistý bavlněný tampon do kapky medu a jemně naneste na vyrážky a puchýře na rukou, nohou a jinde na těle, vyvolané alergickou reakcí. Med zabraňuje vyrážkám, aby zanechaly jizvu na pokožce a pomůže snížit otok způsobený zánětem. Udělejte si medovou vodu. Rozpusťte lžičku medu v teplé vodě a pijte 2x denně.

9. Zelený čaj

Zelený čaj je poměrně známý přírodní prostředek na léčbu příznaků alergií. Namočte čajový sáček ze zeleného čaje do šálku vroucí vody a vypijte – ulevíte si od kýchání, zánětu nosního traktu a bolesti v dutinách. Jakmile čaj vypijete, jemně potírejte sáčkem zeleného čaje po kůži – tam, kde jsou vyrážky nejvíce. To pomáhá omezit otoky, zarudnutí a svědění způsobené alergií. Pijte zelený čaj nejméně dvakrát denně v sezóně, kdy jste nejvíce ohroženi alergiemi.

10. Kvercetin (Quercetin) v čerstvém ovoci a zelenině

Kvercetin je flavonoid, který se používá při léčbě většiny alergií. Přirozeně se vyskytuje v čerstvém ovoci a zelenině, jako jsou rajčata, jablka, červené hrozny, cibule, grapefruity a brokolice. Jednak ovoce a zeleninu jezte jako prevenci. To se vždy hodí. A pokud vás trápí alergický záchvat, dejte si jablko nebo rajče, abyste tak pomohli kontrolovat alergickou reakci. Imunitní systém uvolňuje histaminy, když reaguje na alergen, což vede ke vzniku vyrážky, zánětu, kýchání, svědění a otoku. Quercetin je přirozené antihistaminové činidlo, které snižuje záněty a další příznaky alergické reakce.

Tipy proti alergii na prach uvedené výše by měly pomoci snížit intenzitu alergického záchvatu a zvládnout jeho příznaky. A co pomáhá vám? Podělte se s námi v komentářích. Budeme rádi.

A ještě pár rad proti prachové alergii na konec

Sponzorováno

Přidáme ještě pár dobrých rad. Chcete-li zvládnout alergii na prach, je nejlepší vyhnout se věcem, které by mohly způsobit alergickou reakci. To je jasné, že? Zde je několik jednoduchých tipů ke snížení expozice prachu:

 • Pokud je to možné, dejte přednost dřevěným podlahám přes koberci – zejména v ložnicích.
 • Pokud jste alergičtí, noste při oprašování, zametání nebo vysávání masku (něčím si prostě chraňte obličej)
 • Na vaše matrace a polštáře používejte přípravky „odolné proti roztočům“. Všechno ložní prádlo pravidelně perte teplou vodou.
 • Do ložnice si dejte čističku vzduchu s HEPA filtrem.
 • Udržujte domácí mazlíčky mimo ložnici.
 • Zkuste používat vlhkoměr pro měření vlhkosti ve vašem domě či bytě. Udržujte úroveň vlhkosti pod 55 procent.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Alergie na prach – projevy, léky a přírodní domácí pomoc”

  1. Andrea Kotrbová napsal:

   Tohle jsou blbosti :) Mně pomohla čistička, speciální polštář a přikrývka pro alergiky a odvhlčovač. Doporučuji všem raději tento článek https://www.denikalergika.cz/10-tipu-co-delat-pri-alergii-na-prach/

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva