Sponzorováno

Jaký máte typ vlasů? To je rozhodující pro správnou péči o vlasy 4.83/5 (24)

Jaký typ vlasů máte vy? A staráte se o vlasy podle toho, jaký máte jejich typ?

Jaký typ vlasů máte vy? A staráte se o vlasy podle toho, jaký máte jejich typ?

Vybíráte si šampon, nebo vhodnou péči pro vaše vlasy? S výběrem obvykle nesouvisí jenom značka, nebo složení. Důležité je zaměřit se nejprve sami na sebe a zjistit, jaký máte typ vlasů. Náš přehled vás provede jednotlivými možnostmi a ukáže vám, jak můžete celkem snadno odhadnout, do jaké skupiny můžete své vlasy zařadit právě vy sami. Pojďte se podívat.

Normální vlasy

Pokud si nejste příliš jistí a na vlasech nepozorujete žádné výrazné problémy, nic nezkazíte, když využijete přípravky, které jsou určené na normální vlasy. Ty jsou charakteristické tím, že zdravě vypadají a také tak na první pohled působí. Pokud z nich vytvoříte účes, měl by celkem jednoduše držet tvar. A to bez ohledu na to, zda máte vlasy dlouhé, střední, nebo krátké. Konečky normálních vlasů jsou zarovnané a jejich vzhled je spíše lesklý, nikoliv však mastný. Pokud to vše sedí právě na vás, máte štěstí. Vaše vlasy jsou ideální a dokonalé. Staráte se o ně vlastně správně.

Mastné vlasy

První problémová a v dnešní době poměrně častá kategorie, do které se mohou vlasy zařadit. Jsou to mastné vlasy, které jsou důvodem toho, že na pokožce hlavy je tvořeno zvýšené množství kožního mazu. Ten se zcela přirozeně dostává do vlasů. Nejenom, že z nich velmi obtížně vytvoříte pevný a dobře vypadající účes, ale vlasy jako takové působí hlavně zplihle. Doprovodným jevem je právě jasně charakteristická mastnota, která je na vlasech vidět na první pohled. Základními poznávacími znaky jsou také:

 • Minimální pružnost vlasů
 • Těžký vzhled vlasů
 • Přítomnost lupů

Suché vlasy bez života

Opakem mastných vlasů jsou samozřejmě vlasy suché. Ani ty nejsou ideálním stavem. Určitý stupeň vlhkosti, stejně jako mastnoty vlasům totiž prospívá. Suché vlasy jsou proto spojovány hlavně s narušováním jednotlivých vláken vlasu. Na první pohled tak celý účes může působit velice zesláble a křehce. S tím souvisí také velmi častá lámavost vlasů, která není u tohoto problému ničím neobvyklým.

Sponzorováno

Doprovodným jevem je také známé třepení konečků, stejně jako to, že je vlasy v mnoha případech velmi obtížné snadno rozčesat. Stejně tak se vytrácí přirozená pružnost a objevuje se také velmi suchá pokožka hlavy. Připomeňme také to, že pokud se suché vlasy objeví, může to být spojeno nejenom se špatnou péčí, kterou je nadměrné fénování, žehlení, nebo vystavování slunci. Se suchými vlasy souvisí také změny v lidském organismu. Kromě špatné stravy to může být i dlouhodobý stres, deprese, nebo různé skryté, popřípadě i dlouhodobé nemoci.

Poškozené vlasy

Posledním typem vlasů, na který se společně zaměříme, jsou poškozené vlasy. I když se daná charakteristika může jevit jako velmi obecná, není tomu tak. Takové vlasy jsou celkem jednoduše charakteristické. A to hlavně proto, že jsou dlouhodobě zatěžované. Rozhodně jim neprospívá:

 • Časté a nekvalitní barvení vlasů
 • Trvalá ondulace
 • Pobyt na slunci nebo v mořské vodě

To vše můžeme doplnit například také odbarvováním, nebo vystavováním vlasů vysokým teplotám. Výsledkem toho je, že jsou vlasové šupinky rozevřené a dochází tak k poškození střední vrstvy vlasu. Takové vlasy nejenom ztrácí pružnost, ale objevuje se u nich také matný vzhled. Kromě lámavosti je charakteristická takzvaná létavost vlasů, kdy jednotlivé prameny málokdy drží tvar daného účesu.

Kombinace problémů

Na závěr dodejme, že se u některých žen i mužů mohou objevovat také různé kombinace daných problémů. Vlasy mohou být lámavé s roztřepenými konečky, a zároveň mohou vypadat mastně. Stejně tak mohou svým vzhledem působit velmi suše, ale i při vytvoření účesu vypadají velmi zplihle. Cestou z těchto problémů by měla být dostatečná výživa vlasů, díky čemuž jim i vlasové pokožce dodáte všechny potřebné vitamíny a látky, které jsou pro ně nezbytné. Následně už by mělo dojít k lepší identifikaci konkrétního typu, nebo k tomu, že dosáhnete vlasů normálních – tedy zdravých a samozřejmě také vlasů dokonalých.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak mít zdravé a dlouhé vlasy

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva