Rabdomyolýza (rhabdomyolýza) – příznaky, příčiny a léčba 4.76/5 (17)

Rabdomyolýza je syndrom způsobený poraněním kosterního svalstva a zahrnuje únik velkého množství potenciálně toxického intracelulárního obsahu do plazmy.

Rabdomyolýza je syndrom způsobený poraněním kosterního svalstva a zahrnuje únik velkého množství potenciálně toxického intracelulárního obsahu do plazmy.

Rabdomyolýza (či rhabdomyolýza) je závažný syndrom, který nastává v důsledku přímého nebo nepřímého poranění svalů. Rabdomyolýza nastává v důsledku smrti svalových vláken a uvolnění jejich obsahu do krevního oběhu. To může vést k závažným komplikacím, jako je selhání ledvin. To vlastně znamená, že ledviny nemohou odstraňovat odpad a koncentrovanou moč. Ve vzácných případech může rhabdomyolýza způsobit dokonce i smrt. Rychlá léčba však často přináší dobré výsledky. V tomto článku vysvětlíme některé záležitosti okolo rabdomyolýzy.

Příčiny rabdomyolýzy

Existuje mnoho traumatických i netraumatických příčin rabdomyolýzy.

Mezi traumatické příčiny patří:

 • Poranění způsobené rozbitím svalu, například při nehodě, pádu nebo zhroucení budovy
 • Dlouhotrvající svalová komprese, která je způsobena dlouhodobou imobilizací po pádu nebo ležením v bezvědomí na tvrdém povrchu během onemocnění nebo pod vlivem léků
 • Poškození elektrickým proudem, úder blesku nebo popáleniny třetího stupně
 • Nějaký prudký jed od kousnutí hadem nebo hmyzem

Mezi netraumatické příčiny patří:

 • Užívání alkoholu nebo nelegálních drog, jako je heroin, kokain nebo amfetaminy
 • Extrémní svalová námaha, zvláště u někoho, kdo je netrénovaný sportovec – to se může stát i u elitních sportovců, a může to být mnohem nebezpečnější, pokud se rozpadne více svalové hmoty.
 • Užívání léků, jako jsou antipsychotika nebo statiny, zejména při podávání ve vysokých dávkách
 • Velmi vysoká tělesná teplota (hypertermie) nebo úpal
 • Záchvaty nebo delirium tremens
 • Nějaká metabolická porucha, jako je diabetická ketoacidóza
 • Nemoci svalů (myopatie), jako je vrozený deficit svalových enzymů nebo Duchenneova svalová dystrofie
 • Virové infekce, jako je virus chřipky, HIV nebo herpes simplex
 • Bakteriální infekce vedoucí k toxinům ve tkáních nebo v krevním řečišti (sepse)

Předchozí anamnéza rhabdomyolýzy zvyšuje riziko opětovného výskytu rhabdomyolýzy.

Příznaky (symptomy) rabdomyolýzy

Příznaky rabdomyolýzy může být těžké určit. Průběh rabdomyolýzy se liší v závislosti na její příčině. Příznaky se mohou objevit v jedné oblasti těla nebo ovlivnit celé tělo. Komplikace mohou nastat v časných a pozdějších stadiích.

„Klasická triáda“ symptomů rabdomyolýzy je:

 • bolest svalů v ramenou, stehnech nebo dolní části zad
 • svalová slabost nebo potíže s pohybem rukou a nohou
 • tmavě červená nebo hnědá moč, snížené močení

Mějte na paměti, že polovina lidí s tímto stavem nemusí mít žádné symptomy související se svalovinou.

Mezi další běžné příznaky rabdomyolýzy patří:

 • Bolest břicha
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Horečka, rychlá srdeční frekvence
 • Zmatenost, dehydratace, horečka

 

Časté komplikace související s rabdomyolýzou zahrnují velmi vysoké hladiny draslíku v krvi, které mohou vést k nepravidelnému tepu srdce nebo zástavě srdce a poškození ledvin (které se vyskytuje až u poloviny pacientů). Zhruba jeden ze čtyř pacientů má také problémy s játry.

Diagnostika rabdomyolýzy

Krevní testy na kreatinkinázu, produkt svalového rozpadu (kreatinkináza je enzym, který můžeme najít v celé řadě tkání a zjišťování jeho koncentrace v krvi má význam v diagnostice řady chorob) a testy moči na myoglobin, což je relativní poměr hemoglobinu, který se uvolňuje z poškozených svalů, mohou pomoci diagnostikovat rabdomyolýzu (i když u poloviny lidí s tímto stavem může být test myoglobinu negativní). I jiné testy mohou vyloučit jiné problémy a potvrdit příčinu rabdomyolýzy.

Při určitých okolnostech může také nastat stav zvaný kompartment syndrom. Tato závažná komprese nervů, cév a svalů může způsobit poškození tkání a problémy s průtokem krve. Je to stav vznikající, když intersticiální tlak uvnitř svalového kompartmentu převýší tlak v kapilárách většinou způsobeno otokem tkání v kompartmentu po operaci či úrazu. Tím se zamezí průtoku krve svalem. Výsledné nedokrvení svalu vede k poruše nervosvalové funkce, která se projevuje prudkou bolestí a svalovou slabostí. Stav je nutno rychle rozpoznat a léčit, jinak dochází k nekrózám tkání, někdy až s nutností amputace končetiny.

Léčba rabdomyolýzy

Včasná diagnóza a léčba rabdomyolýzy a její příčiny jsou klíčem k úspěšnému výsledku. S okamžitou a vhodnou léčbou můžete očekávat úplné uzdravení. Lékaři mohou dokonce zvrátit poškození ledvin. Pokud však není kompartment syndrom léčen dostatečně brzy, může způsobit trvalé poškození.

Pokud máte rabdomyolýzu, budete přijati do nemocnice pro léčbu její příčiny. Léčba intravenózními tekutinami pomáhá udržovat tvorbu moči a předcházet selhání ledvin. Vzácně může být nutná dialyzační léčba, která pomůže ledvinám filtrovat odpadní produkty při jejich regeneraci. Léčba abnormalit elektrolytů (draslík, vápník a fosfor) pomáhá chránit vaše srdce a další orgány. Můžete také potřebovat chirurgický zákrok (fasciotomie), který zmírní napětí nebo tlak, pokud kompartment syndrom ohrožuje svalovou smrt nebo poškození nervů. V některých případech budete možná muset být na jednotce intenzivní péče.

Většina příčin rabdomyolýzy je reverzibilní.

Pokud je rabdomyolýza spojena se zdravotním stavem, jako je diabetes nebo porucha štítné žlázy, bude nutná léčba tohoto zdravotního stavu. A pokud se rabdomyolýza vztahuje k léku nebo léku, jeho použití bude asi potřeba zastavit nebo nahradit alternativou.

Po léčbě se poraďte se svým lékařem o všech nutných omezeních týkajících se stravy nebo nějaké aktivity. A samozřejmě se vyhněte případným příčinám rabdomyolýzy v budoucnu.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva