Sponzorováno

HPV infekci dostane aspoň jednou za život téměř každý 4.86/5 (7)

HPV infekci dostane aspoň jednou za život téměř každýSexuálně přenosné infekce lidským papilomavirusem (HPV) jsou zodpovědné za vznik a rozvoj nádorových onemocnění u mužů i žen. Rakovina děložního čípku je z 99 % způsobená právě HPV infekcí a podle Světové zdravotnické organizace jen v roce 2018 přibylo 570 tisíc nových případů.

Riziko HPV infekce je vysoké

HPV virem se nakazí přibližně 80 % sexuálně aktivních jedinců. Dokud ve většině případů dokáže tělo s virovou infekcí bojovat a postupně se ji zbavit, podle odborníků se u 20 % lidí rozvinou závažné zdravotní komplikace.

Fakt, zda propukne onemocnění způsobené HPV, ovlivňuje v podstatné míře stav imunitního systému. HPV byl odhalený jako původce hned několika typů nádorových onemocnění pohlavní soustavy.

Ne každá HPV infekce se vyvine do rakoviny

Lidský papilomavirus (z angl. Human Papillomavirus) je virová infekce, která se šíří sexuálním stykem nebo kontaktem s vaginálním sekretem nebo ejakulátem. Dnes je známých přibližně 100 různých variant HPV, odborníci ale předpokládají, že jich existuje mnohem více. Více jak 40 z nich se přenáší sexuálním stykem.

Ačkoli existuje mnoho typů a kmenů HPV, za lidské infekce a rozvoj onemocnění jsou nejčastěji zodpovědné typy 6, 11, 16 a 18. Dělíme je do dvou skupin:

  1. nízkorizikové (6 a 11) nestojí za rozvojem nádorových onemocnění,
  2. vysoce rizikové (16 a 18) jsou zodpovědné za vznik nádorů prsu, děložního čípku, hrdla nebo vzniku kolorektálního karcinomu.

HPV infekce je v současnosti mimořádně rozšířená u populace do 30 let. Mezi nejčastěji se vyskytující patří typy 16 a 18, které jsou zodpovědné za vznik až 99 % karcinomů krčku dělohy.

Každý rok je táto diagnóza stanovená u více jako 480 000 žen, přičemž až polovina z nich podléhá tomuto onemocnění. V České republice je ročně zjištěných 1000 případů rakoviny čípku a asi 400 onemocnění podlehne.

Mechanismus infekce HPV

K HPV infekci dochází v 99 % případech prostřednictvím pohlavního styku (vaginálního, análního i orálního). V 1 % případů dochází k nákaze jiným způsobem kontaktu s poševní tekutinou nebo ejakulátem. Rizikový je přenos z matky na dítě během porodu nebo pozdějšího kojení.

Virus začíná napadat tkaniva vnějších pohlavních orgánů. Při infekci nízkorizikovými virusy se v průběhu 3 týdnů až 8 měsíců mohou vytvořit genitální bradavice.

V případě pozdního odhalení viru a nedostatečné léčby dochází k mutacím buněk, změnám genetické informace a vzniku abnormálních buněk, které představují základ nádoru.

HPV infekce a její projevy

Infikování HPV virem nemusí ve většině případů znamenat jen vytvoření útvarů na vnějších pohlavních orgánech. V mnohých případech probíhá napadnutí organismu bez zjevných příznaků, a to v případě obou pohlaví. Podle gynekologa Jiřího Slámy, který se vyjádřil pro HN Science, může být virus velmi dlouho bez příznaků: „Infekce a následný rozvoj nádorového bujení v organismu může trvat několik let a hlavně obvykle probíhá bez bolesti, výtoků nebo jiných viditelných projevů.“

Pokud se objeví jasné příznaky, které signalizují infekci, už není důvod čekat a urychleně je třeba onemocnění léčit.

HPV u mužů

U mužů se nákaza HPV projevuje v prvních fázích vznikem genitálních bradavic, objevujících se na špičce penisu a v okolí močové trubice. Velmi výjimečně mohou vznikat i v okolí varlat nebo na předkožce.

Mnoho mužů tvrdí, že nákaza HPV a její rozvoj do zhoubného onemocnění se týká především žen. Pravdou je, že HPV u mužů způsobuje vznik karcinomu penisu, análního otvoru, hlavy a krčních mandlí. 10% karcinomů hrdla je způsobené právě HPV infekcí.

HPV a ženy

Výskyt HPV u žen je vysoce rizikový. I v případě žen se v prvních fázích objevují vaginální bradavice. Jejich výskyt se ale může přenést do pochvy nebo se objevit na krčku dělohy. V prvních fázích jsou malé a placaté, později začínají mokvat a praskají.

Sponzorováno

U žen v pozdějších stadiích infekce dochází k rozvoji rakoviny děložního čípku a vnějších pohlavních orgánů. „Příčiny tohoto stavu vidíme hlavně v nedostatečném využívání preventivních gynekologických prohlídek, kterým se podrobí na Slovensku ročně méně jako třetina žen,“ řekl doc. MUDr. Martin Redecha PhD. pro vysetrenie.zoznam.sk.

Ženy se podle něho v ordinaci gynekologa objevují i po více jako 10 letech od poslední preventivní prohlídky a přicházejí v čase, kdy se onemocnění u nich už rozvíjí.

Účinná prevence proti HPV infekcím je očkování

Před nákazou HPV virem bohužel spolehlivě nechrání kondom nebo běžně dostupná antikoncepce. HPV se dokonce šíří i prostřednictvím orálního sexu, co má za následek zvýšený výskyt nádorových onemocnění v oblasti hrtanu a hrdla.

Při rakovině děložního čípku je jasný původ onemocnění a už 10 let je dostupná vakcína jako forma prevence. Vzhledem na to, že HPV infekce je stejně zodpovědná za rozvoj dalších zhoubných onemocnění, očkování je skvělou prevencí. U mužů je očkování obzvlášť důležité, protože není forma včasné diagnostiky změn, jako je to u žen.

V společnosti panuje mýtus, že očkování je účinné jen v případě, že se látka aplikuje před začátkem sexuálního života. Pravdou je, že schválená vakcína se může podat ženám do 45 let a je účinná, i když už žena je sexuálně aktivní. V tomto případě chrání před dalšími kmeny, se kterým se jedinec ještě nesetkal, a před opakovanou infekcí.

Důležitost očkování potvrzují statistiky z britského Public Health England, které naznačují výrazný pokles HPV infekcí u mladých dívek po zavedení očkovacího programu v roce 2008. V roce 2018 otestovali 584 dívek ve věku 16 až 18 let a nenašli žádnou infikovanou HPV. Marta Checchi z Public Health England řekla, že rok 2018 je pátým v pořadí, kdy se infekce v této věkové skupině držela pod 2 %.

Cytologické vyšetření u gynekologa

Preventivní prohlídka u gynekologa každý rok je u ženy klíčová. Gynekolog při prohlídce odebere z krčku dělohy vzorek, který je podrobený cytologickému vyšetření. Umožňuje tak včasnou diagnostiku změn na krčku, které by později mohli přerůst až do nádorového onemocnění.

Indol-3-karbinol jako prevence HPV infekce

Indol-3-karbinol testují vědci jako jednu z možných látek, které zabraňují rozmnožování rakovinných buněk. Díky této vlastnosti se využívá jako prevence proti rakovině děložního čípku, prsu, kolorektálního karcinomu a dalších typů rakoviny.

Zajímavá je studie účinků indol-3-karbinolu na myši s infekcí typu HPV 16. Už při prvních dávkách účinně pomáhal léčit dysplazie (buňkové změny) na krčku dělohy. Infekce přerostla do rakoviny krčku dělohy jen u 2 myší z 24.

Získat ho můžete užíváním výživových doplňků, nebo konzumací zeleniny. Indol-3-karbinol se totiž vytváří z látky s názvem glukobrassicin běžně obsažený v zelenině (květák, brokolice, zelí). Při žvýkání nebo tepelné úpravě se látka přeměňuje na právě vzpomínaný indol-3-karbinol.

Výživový doplněk Indol3C obsahující indol-3-karbinol využívá jeho potenciál na prevenci proti HPV infekcím. Na trhu je dokonce dostupná verze Indol3C Woman pre intimní zdraví žen s vitaminem D3 a Indol3C Man pro muže s obsahem rostliny Saw Palmetto a vitaminem D3.

HPV je jeden z mála vírů, u kterých víme přesně dokázat jeho spojitost s několika typy zhoubných onemocnění u člověka. Nepodceňujte pravidelnou prevenci očkování, které může zachránit život.

do obchodu

Sponzorováno

A co si dále přečíst o HPV?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva