Sponzorováno

Dysmorfofobie (tělesná dysmorfická porucha) – strach z vlastní ošklivosti – příznaky, příčiny a léčba 5/5 (1)

Co je dysmorfofobie?

Dysmorfofobie neboli strach z deformace je termín pro stav, který je nyní známý jako tělesná dysmorfická porucha. Tělesná dysmorfická porucha je somatoformní porucha, při které si postižení představují tělesné nedokonalosti.​ Dysmorfofobie (tělesná dysmorfická porucha) je tedy porucha obsedantně kompulzivního spektra spočívající v trýznivém zabývání se domnělým vzhledovým defektem.

Dysmorfofobie je celkem široký pojem, který zahrnuje více specifických strachů. Někteří lidé se bojí, že se zdeformují nebo znetvoří, zatímco jiní se bojí těch, kteří mají znetvořující stav. Někteří nastávající rodiče se obávají, že se jejich dítě narodí s deformací.

Lidé, kteří mají tento strach, se mohou soustředit na mnoho oblastí těla nebo se mohou velmi obávat vnímaných deformací nebo nedokonalostí souvisejících s určitou oblastí těla. Mezi běžné oblasti zájmu patří rysy obličeje, symetrie těla, vlasy a svalstvo.

Příznaky dysmorfofobie

Lidé s dysmorfofobií často zažívají vtíravé myšlenky související s vnímanou deformací těla nebo strachem z ní. Mohou se například nadměrně znepokojovat nebo mít strach z jizvy nebo znaménka. Takové myšlenky nejenže neočekávaně vnikají dovnitř hlavy člověka, ale také vedou k výraznému utrpení a změnám v chování.

Některé z příznaků, které může osoba pociťovat, jsou:

 • Úzkost
 • Vyhýbání se určitým situacím
 • Kompulzivní chování
 • Deprese
 • Pocity nepohodlí
 • Dělání věcí, jejichž cílem je za každou cenu skrýt nebo zamaskovat vnímanou chybu
 • Neustálé srovnávání s ostatními
 • Osoba vyhledává kosmetické procedury k „opravě“ vady, ale často není ani tak spokojena s výsledky
 • Hledání ujištění od ostatních

Diagnóza dysmorfofobie

Dysmorfofobii poprvé popsal italský psychiatr v roce 1891. Tento stav byl poprvé zahrnut do třetího vydání Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch, ale později byl v pozdější revizi změněn na tělesnou dysmorfickou poruchu.

Aby bylo možné tento stav diagnostikovat, lékař posoudí vaše příznaky. Váš lékař také vyloučí další stavy. Mezi další stavy, které mohou způsobit podobné příznaky, patří obsedantně-kompulzivní porucha, sociální úzkostná porucha, generalizovaná úzkostná porucha, schizofrenie, schizoafektivní porucha a poruchy příjmu potravy.

Příčiny dysmorfofobie

Přesné příčiny dysmorfofobie nejsou plně pochopeny, ale předpokládá se, že roli hraje několik různých faktorů. Některé možné příčiny, které mohou přispět, zahrnují:

 • Šikana o jiných
 • Abnormality mozku (studie na toto téma zde)
 • Genetická predispozice
 • Nízké sebevědomí
 • Sociální vztahy
 • Společenské a mediální vlivy
 • Trauma a zneužívání
 • Nějaké spouštěcí události

Výzkum také zjistil, že tělesná dysmorfická porucha se také běžně vyskytuje společně s jinými stavy duševního zdraví. Studie například zjistily, že u přibližně 60 % lidí s dysmorfofobií se také někdy během života rozvine úzkostná porucha.

Typy dysmorfofobie

Tělesná dysmorfická porucha se často soustřeďuje na některé běžné oblasti zájmu, ačkoli může zahrnovat specifické části těla nebo obecnější obavy z nedokonalostí a strach z deformace. Příznaky se často soustředí na:

Sponzorováno

 • Prsa
 • Rysy obličeje
 • Pohlavní orgány
 • Vlasy
 • Velikost nosu
 • Nedokonalosti pleti, jako je akné, pihy, jizvy a vrásky
 • Stehna

Některá znetvoření jsou způsobena přenosnými nemocemi, jako je lepra. Ačkoli jsou tyto nemoci nyní snadno léčitelné, byly po staletí stigmatizovány. Nedostatek porozumění může zvýšit strach z deformací nebo znetvoření jiných lidí.

Léčba dysmorfofobie

Lidé s dysmorfofobií často nevyhledají pomoc odborníka na duševní zdraví. Místo toho běžně vyhledávají ošetření u plastických chirurgů, dermatologů, zubařů, kadeřníků a dalších odborníků, aby si nechali napravit své vnímané fyzické problémy.

Jsou však dostupné léčby, které mohou zmírnit příznaky tělesné dysmorfické poruchy. Pokud si vypěstujete nezdravou posedlost svým vzhledem nebo vzhledem někoho blízkého, vyhledejte odbornou pomoc.

Jako většina fobií i dysmorfofobie dobře reaguje na různé druhy léčby duševního zdraví. Pokud se fobie neléčí, může se zhoršit, postupně omezovat váš každodenní život a bránit vám ve spojení s ostatními.

Psychoterapie

Kognitivně-behaviorální terapie je jedním z přístupů, který lze použít k léčbě tělesné dysmorfické poruchy. Kognitivně-behaviorální terapie pomáhá lidem naučit se identifikovat automatické negativní myšlenky, které přispívají k jejich obavám z deformace a nedokonalostí. Jakmile tyto myšlenky rozpoznají, procvičí si hledání způsobů, jak tyto myšlenky nahradit pozitivnějšími, realističtějšími.

Různé léky

Lékaři mohou někdy předepisovat léky na pomoc s některými příznaky tělesné dysmorfické poruchy. Mezi ně mohou patřit antidepresiva, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), u kterých bylo prokázáno, že pomáhají snižovat některé symptomy. Nicméně takové léky jsou nejúčinnější, když se užívají ve spojení s psychoterapií.

A co dále dělat?

Pokud pociťujete příznaky dysmorfofobie, určitě existují věci, které můžete udělat, které vám mohou usnadnit zvládnutí tohoto problému. Některé strategie, které můžete vyzkoušet, jsou tyto:

Vyhněte se srovnávání se s ostatními

I když to může být obtížné zvládnout, nalezení způsobů, jak přestat dělat srovnávání, vám může pomoci cítit se méně fixovaní na své vlastní tělo. Pokud si všimnete, že se zapojujete do srovnávání, hledejte způsoby, jak přeformulovat své myšlenky pozitivnějším způsobem.

Cvičte relaxační strategie

Hledání způsobů, jak relaxovat a pečovat o sebe, může pomoci snížit část stresu spojeného s příznaky dysmorfofobie. Užitečné mohou být strategie jako meditace, hluboké dýchání a všímavost.

Procvičujte si pozitivní sebemluvu a přístup

Krása je vnímána hodně individuálně. Spíše než se zaměřovat na své negativní hodnocení sebe sama, dejte si záležet na tom, abyste si všimli svých pozitivních vlastností. Když se objeví ty neužitečné, kritické myšlenky, zaměřte svou pozornost na užitečnější a pozitivnější.

Přejměte sebe sama

Bez ohledu na váš vzhled byste se měli zaměřit na nácvik sebepřijetí. Může být také užitečné pracovat na přijímání druhých takové, jací jsou. Tím, že budete méně kritičtí, možná zjistíte, že vaše zaměření na vnímání nedokonalosti je méně nápadné. Projevte soucit sobě i ostatním.

Shrňme si to

Sponzorováno

Pro lidi, kteří trpí tělesnou dysmorfickou poruchou, je důležité podstoupit léčbu, která jim pomůže zmírnit úzkost a rušivé myšlenky, které mohou narušovat schopnost člověka normálně fungovat.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva