Gua Sha kámen + masáž – jaké má výhody pro zdraví a obličej? 4.89/5 (19)

Sponzorováno

  • Gua sha je masážní technika používaná v tradiční východoasijské medicíně. Často se používá k léčbě svalové bolesti a napětí.
  • Gua sha má za cíl rozpohybovat energii, známou jako qi nebo chi, v těle.
  • Samotná masáž Gua sha spočívá v použití nástroje k tření pokožky dlouhými tahy, při současném použití dostatečného tlaku. Tlak je u této masáže celkem intenzivní. Proto tato masáž (tření) způsobuje i menší modřiny, které se často objevují jako fialové nebo červené skvrny známé jako petechie nebo sha.
  • Použití nějakého nástroje místo rukou během masáže umožňuje fyzioterapeutovi vyvinout větší tlak.

Gua sha se používá na zádech, hýždích, krku, pažích a nohou, a též na obličeji.

Gua sha se používá na zádech, hýždích, krku, pažích a nohou, a též na obličeji.

Co to je gua sha?

Gua sha je přírodní, alternativní terapie, která vlastně znamená masírování pokožky masážním nástrojem ke zlepšení krevního oběhu. Tato tradiční čínská léčebná technika může nabídnout jedinečný přístup k lepšímu zdraví, který řeší různé problémy, třeba jako je chronická bolest.

Gua sha se vyslovuje „gvaša“ nebo „kváša“. Název gua sha pochází z čínského slova pro škrábání. Proto se masáž někdy může také nazývat škrábání kůže.

Při gua sha se masér masíruje vaši pokožku krátkými nebo dlouhými tahy, aby stimuloval mikrocirkulaci měkkých tkání, což zvyšuje průtok krve. Tyto tahy se dělají nástrojem s hladkými hranami. Masér nanese trochu masážního oleje na vaši pokožku a poté pomocí nástroje opakovaně masíruje vaši pokožku pohybem dolů. Nástroje používané pro masáž se nazývají „gua“.

Gua sha je určena k řešení stagnující energie, nazývané chi, v těle, o které se lékaři domnívají, že může být zodpovědná za zánět. Zánět je základní příčinou mnoha problémových zdravotních stavů spojených s chronickou bolestí. Předpokládá se, že tření povrchu kůže pomáhá rozbít tuto energii, to pak snižuje zánět a podporuje tak hojení.

Gua sha se obecně nejčastěji provádí na obličeji – ale také na zádech, hýždích, krku, pažích a nohách. Na obličeji je to jemná verze Gua sha. Masér může použít mírný tlak a postupně zvyšovat intenzitu, aby určil, jakou sílu dokážete zvládnout.

Jaké jsou výhody gua sha?

Gua sha může třeba pomoci snížit zánět, takže se často používá k léčbě onemocnění, které způsobují chronickou bolest, jako je artritida a fibromyalgie, a také těch, které spouštějí bolesti svalů a kloubů.

Gua sha může také zmírnit příznaky jiných problémových zdravotních stavů:

1. Hepatitida typu B

Hepatitida typu B je virová infekce, která způsobuje zánět jater, poškození jater a zjizvení jater. Výzkum naznačuje, že právě gua sha může snížit chronický zánět jater.

Jedna případová studie sledovala muže s vysokými jaterními enzymy, což je indikátor zánětu jater. Podstoupili terapii gua sha a po 48 hodinách léčby byl zaznamenán pokles jaterních enzymů. To vede vědce k přesvědčení, že gua sha má schopnost zlepšit zánět jater, čímž se snižuje pravděpodobnost poškození jater. Probíhá v tomto směru další výzkum.

2. Migrénové bolesti hlavy

Pokud vaše migrénové bolesti hlavy nereagují ani na volně prodejné léky, může vám pomoci právě gua sha. V jedné studii 72letá žena žijící s chronickými bolestmi hlavy podstupovala gua sha po dobu 14 dnů. Během této doby se její migrény zlepšily, což naznačuje, že tato starodávná léčebná technika může být možná i účinným lékem na bolesti hlavy. Je ale potřeba další výzkum.

3. Překrvení (otok) prsou

Překrvení prsou je stav, se kterým se setkává mnoho kojících žen. To je, když se prsa přeplní mlékem. Obvykle se vyskytuje v prvních týdnech kojení nebo pokud je matka z jakéhokoli důvodu pryč od kojence. Prsa jsou oteklá a bolestivá, takže je pro miminka obtížné se přisát. Obvykle se jedná o dočasný stav.

V jedné studii byl ženám doporučen gua sha od druhého dne po porodu až do opuštění nemocnice. Nemocnice sledovala tyto ženy v týdnech po porodu a zjistila, že mnohé z nich měly méně zpráv o překrvení, plnosti prsou a nepohodlí. To jim usnadnilo kojení.

4. Bolest krku

Technika gua sha se také může ukázat jako účinná při léčbě chronické bolesti krku. K určení účinnosti této terapie bylo 48 účastníků studie rozděleno do dvou skupin. Jedna skupina podstoupila gua sha a druhá použila tepelnou vyhřívací podložku k léčbě bolesti krku. Po jednom týdnu účastníci, kteří podstoupili gua sha, hlásili menší bolest ve srovnání se skupinou, která gua sha nepodstoupila.

5. Tourettův syndrom

Tourettův syndrom často znamená nedobrovolné pohyby, jako jsou obličejové tiky a hlasové výbuchy. Podle jedné případové studie mohla gua sha v kombinaci s jinými terapiemi pomoci snížit příznaky Tourettova syndromu u účastníka studie.

Sponzorováno

Studie se účastnil 33letý muž, který měl Tourettův syndrom od 9 let. Podstoupil akupunkturu, bylinky, gua sha a upravil svůj životní styl. Po 35 ošetřeních jednou týdně se jeho příznaky zlepšily o 70 procent. I když měl tento muž pozitivní výsledky, je zapotřebí další výzkum.

6. Perimenopauzální syndrom

Perimenopauza nastává, když se ženy přibližují k menopauze. Příznaky jsou:

  • nespavost
  • nepravidelné menstruace
  • úzkost
  • únava
  • návaly horka

Jedna studie však zjistila, že gua sha může u některých žen snížit příznaky perimenopauzy. Studie zkoumala 80 žen s perimenopauzálními příznaky. Intervenční skupina podstupovala 15minutové ošetření gua sha jednou týdně ve spojení s konvenční terapií po dobu osmi týdnů. Kontrolní skupina dostávala pouze konvenční terapii.

Po dokončení studie intervenční skupina hlásila větší snížení symptomů, jako je nespavost, úzkost, únava, bolesti hlavy a návaly horka ve srovnání s kontrolní skupinou. Vědci se domnívají, že terapie gua sha může být bezpečným a účinným lékem na tento syndrom.

Gua sha – používané nástroje, kameny a technika

Jak jsme uvedli výše ve článku, při gua sha se používá ruční nástroj se zaoblenými hranami. Tradičně by se ke „škrábání“ kůže používala lžíce nebo mince, ale v moderní praxi terapeuti používají malý ruční nástroj se zaoblenými hranami.

Praktici tradiční východoasijské medicíny vidí v některých materiálech energii, která podpoří hojení – mezi tyto materiály patří hlavně minerály a kameny, ze kterých bývají gua nástroje vyrobeny – nejčastěji bian kámen, nefrit a růžový křemen (tj. růženín). Dále jsou zde nástroje vyrobené z avanturínu, ametystu či z hematitu. A na profi klinikách se často používá nerezová ocel (lékařské třídy).

Maséři nanesou olej na ošetřovanou oblast těla, což umožní terapeutovi pohybovat nástrojem po kůži plynuleji.

Praktikující gua sha vtlačí nástroj do těla hladkými, pevnými tahy v jednom směru. Pokud se gua sha provádí na zádech nebo na zadní straně nohou, člověk si možná bude muset lehnout obličejem dolů na masážní stůl.

Takový nástroj se používá při gua sha masáži

Takový nástroj se používá při gua sha masáži

Má gua sha nějaké vedlejší účinky?

Jako přírodní léčivý prostředek je gua sha velmi bezpečná. Nemá to být bolestivá procedura, ale terapie může změnit vzhled vaší pokožky. Vzhledem k tomu, že zahrnuje tření nebo škrábání pokožky masážním nástrojem, mohou drobné krevní cévy známé jako kapiláry blízko povrchu vaší pokožky prasknout. To může mít za následek kožní modřiny a drobné krvácení. Modřiny obvykle zmizí během několika dnů.

Někteří lidé také zaznamenají dočasné promáčknutí kůže po ošetření gua sha.

Pokud dojde ke krvácení, existuje také riziko přenosu nemocí přenášených krví pomocí terapie gua sha, takže je důležité, aby technici po každé osobě dezinfikovali své nástroje.

Vyhněte se této technice, pokud jste v posledních šesti týdnech podstoupili nějakou operaci.

Lidé, kteří užívají léky na ředění krve nebo mají poruchy srážlivosti, nejsou vhodnými kandidáty na gua sha. Na to také pamatujte.

Bolí gua sha?

Když čtete, že gua sha zahrnuje „škrábání pokožky“, mohlo by vás to možná vyděsit. Ale nebojte, terapeut nebude škrábat vaše tělo jako čelní sklo auta uprostřed zimy. Gua sha je celkově spíše jemná a její intenzita se může zvyšovat v závislosti na typech problémů, se kterými se váš akupunkturista setká.

Nástroje Gua sha mají hladké, zaoblené hrany. Nebudou vás řezat, bodat ani štípat. Než váš akupunkturista začne, nejprve namasíruje ošetřovanou oblast krémem nebo mlékem – pro vaše pohodlí. Akupunkturista nejde do intenzity hned na maximum. Najde napjatou tkáň, jemně na ní zapracuje a postupně zvýší intenzitu, aby podpořili cirkulaci a pomohl rozbít oblasti, které jsou všechny neprůchodné pro chi.

A pár slov nakonec

Gua sha se používá k léčbě řady nemocí a poruch, ale výzkum byl proveden pouze na malém počtu specifických zdravotních stavů. Gua sha pomáhá zmírnit zánět, používá se při bolestech provázejících chronická onemocnění, jako je např. artritis (zánět kloubů), revma měkkých tkání či bolesti svalů a kloubů. K potvrzení, zda je gua sha účinnou léčbou, je zapotřebí více důkazů.

Je nepravděpodobné, že by gua sha měla nějaké závažné vedlejší účinky, ale pro některé lidi může být bolestivá. Osoba, která plánuje mít gua sha, by se měla ujistit, že půjde ke zkušenému praktikovi.

A dále si přečtěte

VIDEO: Guasha – Jaké jsou benefity a jak ji správně používat

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva