Siderodromofobie – chorobný strach z vlaků, ze železnice – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (13)

Sponzorováno

  • Siderodromofobie je termín používaný k popsání iracionálního strachu nebo úzkosti spojené s vlaky, železnicemi nebo cestováním vlakem.
  • Tento druh fobie může mít různé úrovně intenzity, a postižený jedinec může prožívat obavy nebo paniku při představě cestování vlakem, pobytu na železničních stanicích nebo pouhém vidění vlaků.
  • Fobie jsou psychickými poruchami, které mohou výrazně negativně ovlivnit každodenní život postižených jedinců. Siderodromofobie může být spojena s různými faktory, včetně traumatických zážitků spojených s vlaky, obav z nehod nebo ztráty kontroly, nebo prostě nejasnými emocemi spojenými s prostředím železniční dopravy.
  • Lidé trpící siderodromofobií mohou projevovat různé symptomy, jako jsou zvýšená srdeční frekvence, potíže s dýcháním, závratě, panika nebo dokonce závažnější úzkostné ataky.
  • Léčba fobie může zahrnovat kognitivně-behaviorální terapii, expozici nebo v některých případech i farmakoterapii, v závislosti na závažnosti případu a individuálních potřebách pacienta.

Fobie z vlaků je velmi dobře léčitelná, s dobrou mírou úspěšnosti.

Fobie z vlaků je velmi dobře léčitelná, s dobrou mírou úspěšnosti.

Siderodromofobie neboli strach z vlaků je široce obsáhlá diagnóza, která zahrnuje všechny obavy související s vlaky. Někteří lidé se bojí havárie, jiní se bojí nedostatku kontroly při jízdě vlakem. Jiní se však vlaků přímo nebojí, ale považují je za spouštěč jiných fobií, jako je klaustrofobie či sociální fobie.

Siderodromofobie je specifická fobie, která může mít kořeny v mnoha různých obavách. V závislosti na závažnosti vaší fobie mohou příznaky jako třes, pocení, gastrointestinální příznaky nebo bušení srdce začít dlouho před plánovaným výletem vlakem. Úzkost z očekávání je běžná a v některých případech možná ještě horší než strach zažitý během cestování vlakem.

Pokud máte siderodromofobii, můžete se bát pouze tradičních železnic nebo váš strach může zahrnovat i metro a jednokolejky. Někteří lidé se bojí pouze metra nebo jednokolejek a ne tradičních železnic, ale předpokládá se, že je to vzácný stav. Nejčastěji je to fobie ze všech vlaků a podobných dopravních prostředků.

Ale co lidé, kteří se nebojí vlaků, ale „jen“ kolejí? Mají technicky siderodromofobii, nebo jde o zcela samostatný strach?

Obavy související s vlakovými kolejemi

Přestože postrádá oficiální „název fobie“, strach z vlakových kolejí nemusí být tak vzácný, jak si možná můžete myslet. Rychlé vyhledávání na internetu objeví stovky diskuzí týkajících se tohoto strachu. Fobie z kolejí obecně závisí na dvou hlavních obavách: strachu z náhodného uvíznutí na kolejích a strachu z vytlačení na koleje. Tyto obavy se často týkají nejen železničních tratí, ale i tratí metra. Mnoho lidí uvádí, že nástupiště metra jsou obzvláště děsivá, protože se obávají, že budou natlačeni nebo spadnou na koleje pod nimi.

Vlakové koleje a stanice metra mohou být samozřejmě riskantní a má smysl dbát velké opatrnosti. Přeplněná nástupiště s sebou nesou zvýšené riziko náhodného postrčení nebo natlačení, protože se všichni snaží dostat do již tak plného vlaku nebo vagónu metra. Stejně tak není nikdy chytrý nápad postávat na železničních kolejích. Fobie však daleko přesahuje pouhé dodržování opatrnosti.

Sponzorováno

Běžné příčiny siderodromofobie

Strach z uvíznutí na železničních kolejích často, i když ne vždy, souvisí s předchozí negativní zkušeností. Pokud se vám někdy na kolejích zastavilo auto, můžete být snadno vystaveni zvýšenému riziku fobie. Negativní zkušenost se vám však ani nemusela stát. Jednou za čas vykolejí vlak nebo někoho srazí protijedoucí vlak. Ačkoli jsou tyto události extrémně vzácné, obvykle se o nich po několik dní v médiích dost mluví. Už jen sledování nehody v televizi by mohlo někomu stačit k vyvolání strachu. Pokud se vaši rodiče také navíc báli železničních tratí, pravděpodobně se u vás podobný strach rozvine.

Železniční tratě navíc hrají roli v mnoha městských legendách a strašidelných příbězích. Jedna populární legenda říká, že ve 30. nebo 40. letech 20. století se na železničním přejezdu zastavil autobus plný dětí. Řidič a deset dětí zahynuli, když autobus srazil rychlovlak. Dnes se říká, že pokud zastaví vozidlo poblíž kolejí, jejich duch vytlačí vozidlo do bezpečí. Údajně, když před vyzkoušením posypete kufr a zadní nárazník mastkem, uvidíte v prachu otisky rukou.

Ať už je tato legenda pravdivá nebo ne, ukazuje, jaké všudypřítomné příběhy o železničních tratích se staly. Další oblíbená pověra zahrnuje zvedání nohou při přejíždění železniční trati autem. Původ tohoto „zvyku“ je už ztracen v čase, ale děti a dokonce i dospělí se tímto „pravidlem“ někdy řídí i dnes.

Jak se vyrovnat se strachem z vlaků?

Pokud je váš strach mírný, možná ho dokážete potlačit svépomocnými metodami. Pouhé trávení času na železniční trati nebo stanici metra poblíž vašeho domova může časem pomoci rozptýlit část strachu. Účelné hluboké dýchání, vizualizace a meditace zmírňují stres a mohou pomoci zmírnit pocity paniky.

Pro některé lidi se však tento strach stává život omezujícím. Pokud je váš strach vážný, můžete to vždy vzít oklikou, abyste se vyhnuli křížení kolejí nebo pojedete autobusem, místo vlakem. Možná nebudete moci používat systém metra nebo dokonce jet vlakem, protože byste nebyli schopni ovládat trasu řidiče. Pokud strach z kolejí vážně ovlivňuje váš život, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc.

Fobie z vlaků je velmi dobře léčitelná, s dobrou mírou úspěšnosti. Jednou z nejoblíbenějších léčebných metod je kognitivně-behaviorální terapie. V této léčbě se naučíte zastavit a přesměrovat své negativní myšlenky o vlacích. Naučíte se také změnit své chování ohledně vlaků. Správnou léčbou lze tuto fobii úspěšně zvládnout nebo dokonce překonat.

Další možností je expoziční terapie, kdy se pacient postupně pomalu vystavuje vlakům. Nejdříve zvukům, pak obrázkům, zajde se s ním k vlaku. Tato fobie má určité podobnosti s fobií z letadel, pouze má rozdíl, který usnadňuje léčbu siderodromofobie: cestování vlakem (např. předměstím) nebo metrem je mnohem levnější a dostupnější než létání letadlem. Z tohoto důvodu může terapeut pracovat v doprovodu pacienta, aby vstoupil na vlakovou stanici, nastoupil do vlaku a zůstal po jeho boku po celou dobu cesty.

Nicméně, a to i přesto, že vlak a metro jsou běžnějšími transportními prostředky než letadlo, ne vždy bude pacient ochoten začít s tím, aby byl vystaven své fobii tak přímo, ani se možná nebude chtít přiblížit k nádraží. To je důvod, proč, stejně jako strach z letadel, existují léčby využívající virtuální realitu, které umožňují pracovat na siderodromofobii, aniž byste museli opustit bezpečnost nabízenou pobytem v ordinaci psychologa.

Sponzorováno

A jak to máte se strachem z vlaků vy? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: pascalegueret / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva