Sponzorováno

Jak pečovat o duševní zdraví? A jak ho zlepšit? 4.75/5 (12)

  • Důležité pro fyzické i duševní zdraví je vyhýbat se stresu, mít dostatek spánku, ale také dostatek pohybu a také věnovat dostatek času relaxu, odpočinku.
  • Důležité je během dne střídat práci s odpočinkem. Najít si v době zaneprázdněnosti chvíli, která vás uklidní, přeladíte myšlenky a zregenerujete své síly.
  • Dopřejete odpočinek svému tělu, které tak ušetříte před nadměrným přetížením a zdravotními problémy. Odpočinout si je třeba vždy, když pocítíte první příznaky únavy.

Chcete dobré mentální zdraví? Naučte se hlavně myslet pozitivně

Chcete dobré mentální zdraví? Naučte se hlavně myslet pozitivně

Je důležité se starat o své duševní zdraví. Níže je 10 praktických způsobů, jak pečovat o své duševní zdraví. Nebojte se, provádění jednoduchých změn v tom, jak žijete, nemusí stát jmění, ani to nemusí nutně zabírat spoustu času. Těmito radami se může řídit každý. Proč nezačít hned dnes?

1. Mluvte o svých pocitech, o tom, jak se cítíte

Mluvit o svých pocitech vám může pomoci zůstat v dobrém duševním zdraví a vypořádat se s chvílemi, kdy se cítíte neklidně. Mluvit o svých pocitech není známkou slabosti. Je to součást převzetí péče o vaše zdraví do vlastních rukou. Je to to, co velmi jednoduše můžete udělat, abyste zůstali mentálně zdraví. Určitě nepodceňujte sílu mluvení o vlastních pocitech.

Mluvení může být způsob, jak se vyrovnat s problémem, který už nějakou dobu nosíte v hlavě. Pouhé naslouchání vám může pomoci cítit se lépe, budete cítit to, že jste podporováni a nejste sami. A funguje to oběma směry. Pokud se otevřete, může to povzbudit ostatní, aby udělali totéž.

Není vždy snadné popsat, jak se cítíte. Pokud vás nenapadá jedno slovo, použijte přirovnání. Jaké máte pocity v hlavě? Co ve vás vyvolává chuť něco dělat?

Nemusíte posadit své blízké naproti vám a vést je k nějakému velkému rozhovoru o vaší pohodě. Mnoho lidí se cítí pohodlněji, když se tyto rozhovory vyvíjejí přirozeně – třeba když spolu něco děláte. U vaření, u zahraničení a podobně.

Pokud se vám to zpočátku zdá trapné, dejte tomu čas. Udělejte z mluvení o svých pocitech něco, co děláte normálně, přirozeně.

2. Cvičte, choďte, prostě buďte aktivní

Odborníci se domnívají, že cvičením se ve vašem mozku uvolňují chemikálie, díky kterým se cítíte dobře. Pravidelné cvičení může zvýšit vaše sebevědomí a pomůže vám soustředit se, spát a cítit se lépe.

Cvičení také udržuje zdravý mozek a vaše další životně důležité orgány. Cvičení neznamená jen sportovat nebo chodit do posilovny. Aktivní vás mohou udržet i procházky v parku, zahradničení nebo domácí práce.

Odborníci tvrdí, že většina lidí by měla cvičit asi 30 minut alespoň pět dní v týdnu. Snažte se, aby se součástí vašeho dne stala fyzická aktivita, která vás baví.

3. Jezte dobře a zdravě

Mezi tím, co jíme a jak se cítíme, jsou silné vazby, například kofein a cukr mohou na nás mít okamžitý účinek.

Jídlo ale může mít také dlouhodobý vliv na vaše duševní zdraví. Váš mozek potřebuje směs živin, aby zůstal zdravý a dobře fungoval, stejně jako ostatní orgány ve vašem těle. Strava, která je dobrá pro vaše fyzické zdraví, je také dobrá pro vaše duševní zdraví.

Zdravá vyvážená strava zahrnuje:

  • spousta různých druhů ovoce a zeleniny
  • celozrnné cereálie nebo chléb
  • ořechy a semena
  • kvalitní mléčné výrobky
  • mastné ryby
  • hodně čisté vody.

Jezte každý den alespoň tři kvalitní jídla a pijte hodně vody. Pokuste se omezit množství nápojů s vysokým obsahem kofeinu nebo slazených nápojů a vyhněte se přílišnému množství alkoholu.

Upozornění: Rady na této stránce nemusí platit, pokud vám váš lékař nebo dietolog dal konkrétní dietní doporučení, např. jestliže trpíte problémy s ledvinami nebo jste diabetik.

4. Pijte s rozumem

Často pijeme alkohol, abychom si zlepšili náladu nebo zapomněli na problémy. Někteří lidé pijí, aby se vyrovnali se strachem nebo osamělostí, ale účinek je pouze dočasný. Když nápoj vyprchá, cítíte se hůře kvůli tomu, jak abstinenční příznaky ovlivňují váš mozek a zbytek těla. Pití jednoduše není dobrý způsob, jak zvládat těžké pocity.

Kromě toho, že příliš mnoho alkoholu může vašemu tělu způsobit škody, potřebovali byste pokaždé více a více alkoholu, abyste pocítili stejnou krátkodobou vzpruhu. Existují zdravější způsoby, jak se vyrovnat s těžkými časy. Občasné lehké pití je celkem zdravé a pro většinu lidí příjemné a není nebezpečné. Ale pozor na pravidelné pití, to již dobré není.

Alkohol, nikotin a drogy neřeší příčiny obtížných pocitů. Problémy neřeší, ale vytvářejí.

5. Dbejte o sociální vazby – buďte v kontaktu

Pevné rodinné vazby a podpora přátel vám mohou pomoci vypořádat se se stresem života. Díky přátelům a rodině se budete cítit začleněni. A vězte, že je to důležitý pocit. Rodiny a přátelé mohou nabídnout různé pohledy na to, co se děje ve vaší hlavě. Mohou vám pomoci udržet vás aktivní, udržet vás při zemi a pomoci vám vyřešit praktické problémy.

Není nic lepšího, než se s někým setkat tváří v tvář. Ale to není vždy možné. Místo toho jim třeba zavolejte, napište jim smsku nebo s nimi chatujte online. Zkuste Skype nebo Google meet. Udržujte prostě všechny komunikační linky otevřené. Je to pro vaše duševní zdraví velmi dobré!

Pokud se s některými lidmi necítíte dobře, nestýkejte se s nimi! Stojí za to pracovat na vztazích, ve kterých se cítíte milováni nebo oceňováni. Ale pokud si myslíte, že být v blízkosti někoho poškozuje vaše duševní zdraví, může být nejlepší dát si od něj pauzu nebo vztahy ukončit úplně. Vztah je možné ukončit způsobem, který je pro vás oba v pořádku.

6. Nebojte se požádat o pomoc

Nikdo z nás není nadčlověk. Všichni jsme někdy unavení nebo ochromeni tím, jak se cítíme nebo když se něco nedaří. Pokud je toho na vás příliš a máte pocit, že si s tím nevíte rady, požádejte o pomoc.

Vaše rodina nebo přátelé vám mohou nabídnout praktickou pomoc nebo naslouchání. Místní služby vám také mohou pomoci.

Můžete například:

Sponzorováno

  • připojit se k podpůrné skupině, která vám pomůže změnit váš život
  • najděte si poradce, který vám pomůže vypořádat se s vašimi pocity nebo začít znovu

Váš praktický lékař vás může odkázat na odborného poradce. Měli byste zvážit poptání pomoci od svého praktického lékaře, pokud máte obtížné pocity, které:

  • vám brání pokračovat v životě
  • mají velký dopad na lidi, se kterými žijete nebo pracujete
  • ovlivňují vaši náladu na několik týdnů.

Více než třetina návštěv praktického lékaře se týká duševního zdraví. Váš praktický lékař vám může navrhnout způsoby, jak vám může pomoci vaše rodina. Nebo vás mohou doporučit ke specialistovi či odborníkovi na duševní zdraví.

7. Dejte si pauzu, je to důležité

Změna tempa je rozhodně dobrá pro vaše duševní zdraví. Může to být pětiminutová pauza od úklidu kuchyně, půlhodinová přestávka na oběd v práci nebo víkendové poznávání nových míst.

Pár minut může stačit, abyste se zbavili stresu. Dejte si prostě trochu času pro sebe. JE TO OHROMNĚ DŮLEŽITÉ!

Čtenářka Jana: „Někdy, když sedím v autobuse, nechávám myšlenky jen tak volně plynout a opravdu mi to děsně pomáhá.“

Zhluboka se nadechněte… a uvolněte se. Zkuste zajít do lesa, jógu nebo meditaci, nebo si jen dejte nohy nahoru. Prostě zvolte si svůj způsob pauzy.

Poslouchejte své tělo. Pokud jste opravdu unavení, dejte si čas na spánek. Bez dobrého spánku trpí naše duševní zdraví a naše koncentrace jde z kopce. Někdy může svět opravdu počkat.

8. Dělejte něco, v čem jste dobří – nějaký koníček

Co děláte rádi? jakých činnostech se můžete „myšlenkově ztratit“? Co jste v minulosti rádi dělali? Bavit se pomáhá překonat stres. Dělat činnost, která vás baví, pravděpodobně znamená, že jste v ní dobří a že něčeho dosáhnete, zvýší vám to sebevědomí.

Soustředění se na koníčka, jako je zahradničení nebo křížovka, vám může pomoci na chvíli zapomenout na starosti a změnit náladu.

Čtenář David: „Učím se hrát na kytaru. Musíte se opravdu soustředit na to, abyste to udělali správně, pak v mé hlavě není místo na starosti.“

Hodina malování vám umožní kreativně se vyjádřit. Ráno na fotbalovém hřišti vás rozhýbe a dá vám šanci poznat nové lidi. Prostě dělejte to, o vás baví, není to těžké.

9. Přijměte to, kdo jste

Někteří z nás lidi rozesmějí, někteří jsou dobří v matematice, jiní vaří fantastická jídla. Někteří z nás sdílejí svůj životní styl s lidmi, kteří žijí blízko nás, jiní žijí velmi odlišně. Každý jsme jiný. Je mnohem zdravější přijmout, že jste jedineční, než si přát, abyste byli více jako někdo jiný.

Dobrý pocit ze sebe zvyšuje vaši sebedůvěru učit se novým dovednostem, navštěvovat nová místa a získávat nové přátele. Dobré sebevědomí vám pomůže vyrovnat se s těžkým obratem života.

Být šťastný s tím, kdo jsem teď, znamená, že mě baví žít přítomným okamžikem. A to je důležité.

Buďte hrdí na to, kdo jste. Uvědomte si a přijměte to, v čem jste a nejste dobří, ale zaměřte se na to, co umíte dobře. Zjistěte, zda na sobě stále chcete něco změnit. Jsou vaše očekávání realistická? Pokud ano, pracujte na změně po malých krůčcích.

10. Pečujte o druhé

Péče o druhé je často důležitou součástí udržování vztahů s lidmi, kteří jsou vám blízcí. Dokonce vás to může sblížit. Proč nesdílet své dovednosti v širším měřítku dobrovolnictvím pro místní charitativní organizaci? Díky pomoci se můžeme cítit potřební a cenění, což zvyšuje naši sebeúctu.

Pomáhá nám také vidět svět z jiného úhlu. To nám může pomoci uvést naše vlastní problémy do jiné perspektivy.

I taková péče o domácího mazlíčka může zlepšit i vaši pohodu. Pouto mezi vámi a vaším mazlíčkem může být stejně silné jako mezi lidmi. Péče o domácího mazlíčka může vnést strukturu do vašeho dne a fungovat jako spojení s ostatními lidmi. Spousta lidí se spřátelí chatováním s ostatními pejskaři. Nebo při venčení pejska.

11. Zdravý spánek

Všeobecná doporučení The National Sleep Foundation, týkající se spánku, jsou rozdělena do devíti věkových skupin. Každá skupina má svoji doporučenou optimální délku spánku. Tyto obecně doporučené hodnoty se mohou u jedinců lišit, nezohledňují individuální potřeby.

Pro optimální délku spánku je třeba také zohlednit např. celkový zdravotní stav či každodenní aktivity. Kromě kvantity spánku je důležitá také jeho kvalita, často přerušovaný spánek není kvalitní.

Věnujte náležitou pozornost zdravému a dostatečnému spánku. Jeho význam často nedoceňujeme. Nedostatek spánku se následně projevuje nejen fyzickými, ale také psychickými změnami. Nedostatek spánku způsobuje: oslabení imunitního systému, nervozitu, úzkost, zhoršenou paměť a koncentraci.

Jedním ze stresorů současné doby je sedavý způsob života. Pokud žijete sedavým způsobem života, máte sedavé zaměstnání důležité je časté přerušování sezení pohybem, i když jen na chvíli – postavit se, protáhnout se, projít se. Důležité je vstávat co nejčastěji.

Sponzorováno

A jak o své duševní zdraví pečujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o duševním zdraví přečtete

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva